facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Kullanılabilecek Alan Miktarı 0 Mb Hatası

Küçültülebilecek alan miktarını mb olarak yazın
Windows 8, 8.1 ve Windows 7 diskinizi bölmek için kendi içinde özel disk yönetimi aracını barındırıyor.Windows işletim sisteminde diskinizi en fazla 5 parçaya bölebilirsiniz.Sistemin kararsız çalışmasını engellemek için 5'ten fazla bölünme işlemleri hata verecektir.Disk bölme işlemini sorunsuzca sistem üzerinde yapabilirsiniz.Basit işlemlerdir ve fakat bazen mantıksız sorunlar oluşabilir.Örneğin birim küçültme işleminde diskinizde boş alan olmasına rağmen "Küçültülebilecek alan miktarını mb olarak yazın" kısmı "0" olarak gözükebilir.Bunun hatanın sebebi kesinlikle kullanıcı değildir.Sistemin önemli sistem (Windows) dosyalarını sabit diske rastgele yazmasından kaynaklanır.Sistem dosyalarından herhangi birinin diskin sonuna yazılması sonucu birim küçültme işleminde böyle bir hata ile karşılaşabilirsiniz.Bu yazıda bunun çözümünü arayacağız.Bölme işlemlerinin resimli anlatımı için aşağıdaki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.


Küçültülebilecek alan miktarının "0" mb olarak gözükmesinin nedei sistem dosyalarından herhangi birinin diskin sonuna rastgele yazılmış olmasıdır.Burada hangi sistem dosyasının diskin sonuna yazıldığını tespit etmek için herhangi bir yöntem veya aracımız yok.Bunu bilmemiz mümkün değil.Lakin bu sorunu çözmek için bir dizi işlem uygulayabiliriz.Uyguladığımız işlemler ile diskin sonuna yazılmış değiştirilemez sistem dosyasının yerini değiştirme ya da gereksiz ise kaldırılmasını sağlayarak disk bölme işleminin hatasız gerçekleşmesini sağlamaya çalışacağız.Aşağıdaki işlemler anlattığım şekilde yapıldığı sürece kesinlikle tehlikesizdir.İyi okuyun adım adım ilerleyin.


1.Adım: Disk temizleme, Gereksiz Sistem Dosyalarını Kaldırma

Bunu yapmak için klavyede bulunan Windows logolu tuşla birlikte "R" tuşuna basın.Yani "Win + R" çalıştır kutusu açılacaktır.Çalıştır kutusuna "cleanmgr.exe" yazıp "Enter"a basın.
Disk temizleme
Kısa bir süre silinebilecek dosyalar taranacak ve ayrı bir pencere açılacaktır.
Disk temizleme
Burada sistemin kurulu olduğu sürücüyü seçin.Genelde "C" sürücü olur.
Disk temizleme
Disk temizleme penceresi açıldığında yukarıda bulunan silecek dosyalarda hepsini işaretleyin ve "Tamam"ı tıklayın.Temizleme işleminde sonra gereksiz sistem dosyalarını da silmek için "Sistem dosyalarını temizle" tuşuna basın.Bir süre sonra benzer bir pencere açılacaktır.
Disk temizleme
Bu kısımda da açılan her şeyi işaretleyin ve silme işlemini başlatın.Daha sonra yukarıdaki "Disk temizleme" sekmesinden "Diğer Seçenekler" sekmesine geçin.
Disk temizleme
Daha önce oluşturulmuş sistem geri yükleme noktaları da diskin sonuna yazılmış olabilir.Bu yüzden disk bölme işlemini yapamıyor olabiliriz.O yüzden sistem geri yükleme noktalarını silmemiz gerekiyor.Bu işlem en son geri yükleme noktasını saklı tutar.Diğer noktaları silecektir."Temizle" tuşuna basın.
Disk temizleme
Onaylayın ve silme işleminin bitmesini bekleyin.Her şey bittikten sonra diski bölmeyi tekrar deneyin.Aynı hata ile karşılaşırsanız 2. adıma geçin.


2. Adım: Karma Uyku Modunu Kapatma (hiberfil.sys)

Karma uyku modu sistemin bir tür kapanış şeklidir.Ve fakat zaten pek fazla kullanılmaz.Bu dosya diskin en sonuna yazılmış ise birim küçültme yani bölme işlemini engeller.Geçici olarak kapatalım.

Komut İstemi (CMD)'yi yönetici olarak açın ve aşağıdaki komutu yazın enter'a basın. 

(Komut İsminini yönetici olarak açmanın en basit yolu "Win + X" tuşuna aynı anda basıp açılan menüde "Komut istemi (yönetici) yazısına tıklamaktır.)

"powercfg -h off"

powercfg -h off

Karma uyku modunu geri açmak için komut istemini tekrar yönetici olarak açıp "powercfg -h on" yazmanız yeterlidir.Açamadan önce disk bölme işlemini tekrar yapmayı deneyin.Aynı hata ile karşılaşırsanız 3. adıma geçin.3.Adım: Çekirdek Bellek Dökümü Ayarını Kapatma 

Bilgisayar'a sağ tıklayın ve "Özellikler"'e tıklatın.

Açılan sayfada sol üstte "Gelişmiş sistem ayarları"'na tıklayın. 

Açılan pencerede "Başlangıç ve Ayarlar/Kurtarma" yolunu izleyin ve Çekirdek bellek dökümü ayarını Yok olarak ayarlayın.

Çekirdek Bellek Dökümü
Burada mutlaka bu ayarı "YOK" olarak işaretleyin.Ve diski bölmeyi tekrar deneyin.Aynı hata ile karşılaşırsanız 4. adıma geçmeden önce bu ayarı tekrar "Çekirdek bellek dökümü" olarak değiştirin.4.Adım: Diski Birleştirme

Diski birleştirmek diskin sonuna yazılan sistem dosyasının başka yere yazılmasını sağlar.İlk 3 adım işe yaramadıysa bu adım çözüm olacaktır.Birleştirme ayarlarını istediğimiz gibi yapabilmek için ufak bir yazılımdan yararlanacağız.
Auslogics
1- Auslogics yazılımını buradan indirin.

2- Yazılımı çalıştırın (Kurulum gerektiriyor ileri diyerek kurulumu gerçekleştirin.) ve ayarları aşağıdaki gibi yapın.

3- Arayüz açılınca yukarıdaki sekmelerde "Settings"e basın ve açılan menüde"Program settings"e tıklayın

4- "Algorithms" kısmında işaretlememiz gereken iki yer var.Aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

5- Disk birleştirme işlemini "Defrag"a basarak başlatın ve sabırla bitmesini bekleyin.
Auslogics
"delete temporary files before defragmenting"

"move system files to the begginning of the disk"

Yukarıdaki yazıların yanını mutlaka işaretleyin.Özellikle "move system files to the begginning of the disk" seçeneği işaretli olmalıdır.Anlamı ise "Sistem dosyalarını diskin başına yaz" demektir.Bu da sorunu kesin olarak çözecektir.

2 yorum :

  1. Adsız13:24

    kardeş hepsini yaptım ama hala 0 olarak gösteriyor.
    ve ayrıca "delete temporary files before defragmenting" yazısı da yok onun yerine optimize file placement by Prefetch layout yazıyor

    YanıtlaSil
  2. Bende de aynı sorun oldu. Hepsini denedim. İndirdiğim programda bende de "delete temporary files before defragmenting" seçeneği yoktu. sadece diğerini işaretleyebildim. başka bir çözüm yolu var mıdır?

    YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...