facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8.1 Satışlarında Büyük Düşüş

Windows 8.1 Satışlarında Büyük Düşüş
Araştırma şirketi Net Applications’ın Temmuz 2014 dönemine ait yayınladığı rapora göre Windows 8.1 ilk defa pazar kaybı yaşadı. Haziran döneminde %6.61’lik bir kullanım oranı yakalayan en güncel Windows sürümü, temmuz ayına geldiğimiz de ise minik bir düşüş gösterdi ve %6.56’ya geriledi. Benzer bir düşüş Windows 8 cephesinde de yaşandı. Bir önceki ay %5.93 kullanım oranına sahip olan Windows 8, temmuz ayında %5.92’ye geriledi. Windows 8’den Windows 8.1’e geçişin ücretsiz sunulması dolayısıyla bu düşüş bekleniyordu, zira son aylarda Windows 8 kullanımında sürekli bir düşüş gözlendi. Ancak Windows 8.1’de yaşanan düşüş kamuoyunu şaşırtan bir gelişme oldu.
Windows 8.1 Satışlarında Büyük Düşüş
Windows 7 bir önceki aya göre kullanım oranını bir miktar artırarak %51.22 seviyesine ulaştı. Microsoft’un resmi desteği kestiği XP ise temmuz ayında da düşüşünü sürdürdü. Resmi desteğin son bulmasına rağmen XP hala Windows ekosisteminin dörtte birine hükmediyor.
Windows 8.1 Satışlarında Büyük Düşüş
Masaüstü işletim sistemleri piyasasında Windows haziran ayına göre bir miktar daha artış sağlayarak %91.68 pazar payına ulaştı. Mac OS’un kullanım oranı %6.73’ten %6.64’e geriledi. Linux cephesinde de bir miktar düşüş söz konusu. İşletim sisteminin son pazar payı %1.68 olarak açıklandı.
Windows 8.1 Satışlarında Büyük Düşüş

4 yorum :

 1. Aero cam Aero Peek vb. gibi gereksiz şeyler raminizi kullanır ve düşük bilgisayarlar için bu kötü birşey ayrıca metro arayüzüne göre bana göre daha kaba ve eski tip bir görünüşü var onun haricinde W8'de ise gerek mağzası gerek arayüzü gerçekten mükemmel alt yapı konusunda sıkıntısıda yok bildiğim kadarı ile hem insana istediği gazeteden veya takip ettiği birinden bir bildirim gelmesi bunuda rami çok zorlamadan yapması ve herşeye Microsoft üzerinden hakimiyet kurabilmeniz çok güzel birşey ben bazen Metro arayüzünü masaüstünden daha çok kullandığım zamanları biliyorum ki bu windows 7'den sonra benim için çok heyecan verici olmuştu satışların düşmesine üzüldüm tamda güncellemenin gelmesine yakın zamanlarda :/ ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten çok iyi tespitlerde bulunmuşsunuz.Çoğu kullanıcı Windows 8'de bulunan mağaza platformunu görmezden gelip, işletim sistemini kötülüyorlar.Oysa mağaza platformunun olması bile Windows 8 kullanmak için bir sebep olmalı.

   Üstelik dediğiniz gibi uygulamalar çok fazla kaynak tüketmeden arka planda çalışabiliyorlar.Bunun için özel bir sistem kullanılıyor zaten.Arka planda çalışan uygulama kesinlikle işlemci gücü kullanamaz.Buna görev yöneticisinden bakabilirsiniz.

   Ram kullanımı ise çok az bir miktardır.O da bir süre kullanımda kalır.Arka planda hazırda bekletebilecek uygulamalar sistemi yormasın diye sınırlı sayıda tutuluyor.

   Windows 8 heyecan verici bir sistem.Herkesin denemesi gerekiyor.

   Sil
  2. Kesinlikle nedense tanıdıklarım bile Windows 8'i kötüleme çabasında tamam Windows 8'in bazı eksikleri olabilir ama bunlar zaten gelen güncellemeler ve 8.1 ile çözülmüş durumda zaten çokta fazla sistem istediğini düşünmüyorum satın alıp kurmaya kalksanız. Metro arayüzü gerçekten çok zevkli çok iyi olmasada insanın bilgisayardan kalkası gelmiyor heleki bazı sitelerin ve programların bu arayüz sayesinde değişip daha teşekkürlü bir görünüme girmesi hoş gereksiz yere konu açtım ama yinede ben Windows 8'i(8.1'i)kötülemek için herhangi bir sebeb göremedim.

   Sil
  3. İnsanlar Vista sendromu yaşıyor.Vista çıktı kimse kullanmadı, çünkü gerçekten iyi bir sistem değildi.O zamanının bilgisayarlarına göre çok fazla kaynak tüketmesi bile rezil bir işletim sistemi denmesi için yeterliydi.Ama garip olan Windows 7 çıktığında gelen tepkilerdi.Geliştirici önizleme sürümlerimden itibaren yani 2009 yılından 2013 yılına kadar Windows 7 hakkında yazdım.Çok ilginç yorumlara denk geldim.Çoğu kişi kurup, beğenmeyip tekrar Xp'ye dönüyordu.

   Ki Windows 7 aynı Win 8 gibi çok kararlı bir sistemdir.Onunda pazar payı düşük oldu, güncellemeler aldı bir türlü şirketler ve son kullanıcılar hızlı bir şekilde Win 7'ye geçiş yapamadı.Şimdi aynı şeyleri Windows 8 için söylüyorlar.

   Sil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...