facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8.1 Varsayılan Dosya Uzantılarını Sıfırlama

Dosya uzantıları
Yeni başlayan kullanıcıların Windows üzerinde kafalarını karıştıran bir durumdur dosya uzantıları.Bu yüzden hem başlangıç seviyesinde bir yazı hazırlamak hemde yazı sonunda varsayılan dosya uzantı ayarlarını sıfırlamak için 39 adet dosya paylaşmak istedim.Windows işletim sistemi dosyaları türlerine göre tanımlayabilmek için her dosyaya, dosya uzantısı atar.Sistemde bulunan her dosyanın bir uzantısı vardır.Varsayılan olarak bu uzantıların görünümü açık olmadığı için dosyaların altında sadece isimleri görürsünüz.Lakin bu dosyaların uzantısının olmadığı anlamına gelmez.Windows 8.1 üzerinde dosya uzantılarını inceleyelim.

Dosya uzantıları, dosyanın ne tür bir dosya olduğunu ve bu dosyayı hangi yardımcı programların açabileceğini tanımlayan 3-5 haneli karakterlerdir.Örneğin metin dosyalarının uzantısı ".txt"dir.Bu dosya türünü varsayılan olarak Not Defteri  açacaktır.Lakin aynı zamanda WordPad programı da bu dosya türünü açabilir.Eğer kullanıcı bir tercih yapmamışsa bunu açacak program her zaman metin belgesidir.
Dosya uzantıları
Bir dosya türünü çoğu zaman başka yardımcı programlarda açabilir.İşte burada yeni başlayan kullanıcılar için bir takım sorunlar ortaya çıkabiliyor.Örneğin ".png, .jpg, .gif" uzantıları resim dosyalarına ait uzantılardır.Bu dosyaları paint'te açabileceğiniz gibi resim görüntüleyicisi ya da diğer resim formatı destekleyen programlarla da açabilirsiniz.Lakin eğer bu resim dosyalarını varsayılan olarak metin belgesi ile açmaya kalkarsanız resmi göremiyeceğiiniz gibi tüm resim dosyaları da metin belgesi ile açılmaya başlayacaktır.

İşte Windows üzerinde böyle sorunlar yaşadığınızda basitçe çözmeniz için dosya uzantılarını varsayılan programlarına geri döndürmek için dosyalar hazırladım.Bu dosyalara tıklayarak bu tür sorunların önüne hızlı bir şekilde geçmiş ve varsayılan ayarlara geri dönmüş olacaksınız.Video, resim, metin dosyalarını açabilecek tüm programlar Windows tarafından otomatik atanacak ve ilk kurulumda ki gibi ayarlarınızı en baştan oluşturacaksınız.

Neden Windows 8 ve Windows 8.1'de bu dosyalara ihtiyaç duyabilirim ? Windows 8 ve 8.1 işletim sistemi yaptığınız ayarları kaydeden bir sistemdir.Microsoft hesabı ile giriş yaptığınızda bir çok ayar otomatik olarak senkronize edileceği gibi dosya uzantılarında ki tercihlerinizde buna dahildir.İşte bu noktada bu dosyalar ile kolayca ayarları varsayılana çevirebilirsiniz.

Dosyayı paylaşmadan önce Windows 8.1 varsayılan programları toplu ayarlama yazısına da göz atmanızda fayda vardır.Zira burada yapacağınız işlemleri orada da düzenleyebilirsiniz.

Dosyaları buradan indirebilirsiniz.Linke tıkladığınızda popüler olarak kullanılan 39 adet dosya uzantısını tıklamak için kayıt defteri girdilerini bulacaksınız.

3gp, avi, bat, bmp, dat, Directory, dll, Drive, exe, Folder, gif, htm, html, ico, img, iso, jpe, jpeg, jpg, library-ms, lnk (LNK), mailto, msi, mp3, mp4, msu, package, pdf, png, scr, theme, themepack, txt, url, vhd, wav, wmv, xaml, zip.

Örneğin ".jpg" uzantısını varsayılan ayarlarına çevirmek için indirin ve tıklayın.Gelen pencereye onayı verdikten sonra işlem tamamlanacaktır.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...