facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8.1 DirectX Sürümünü Öğrenme

Windows 8.1 DirectX
DirectX Nedir ? DirectX Microsoft işletim sistemlerinin video performansını arttırmak için daha uyumlu bir hale getiren uygulamadır.Her Windows sürümünde olduğu gibi 8 ve Windows 8.1'de DirectX olmak zorundadır.Böylece oyunlar başta olmak üzere, video performansı daha hızlı, daha uyumlu olacaktır.

DirectX’in yeni versiyonunu kurmak istiyorsunuz ancak sisteminizde kurulu olan DirectX’in versiyonunu bilmiyorsunuz. DirectX özelliklerini görüntülemek için kullanılan "DXDIAG.EXE" aracı normalde sistem dizini içerisinde bulunur.Bu araca ulaşmak için çalıştır kutusunu açıp, kutuya “dxdiag” yazarak öğrenebilirsiniz.Sisteminizde kurulu DirectX’in versiyonunu ekrana gelen pencere üzerindeki sistem sekmesinde en altta görebilirsiiniz.

Windows 8.1 DirectX Sürümünü Öğrenme 
Windows 8.1 DirectX
"Win + R" tuşuna basarak çalıştır kutusunu açın.Çalıştır kutusuna "dxdiag" yazıp "Enter" tuşuna basın.
Windows 8.1 DirectX
Açılan Directx tanı aracında sistem sekmesinde en alttan "Directx sürümü" yazan yerin karşısında yüklü sürümü öğrenebilirsiniz.En son çıkan sürüm DirectX 11 sürümüdür.Windows 8.1 ile zaten bu geliştirilmiş sürüm yüklü olarak geliyor.Diğer Windows sürümleri için indirmek isterseniz eğer buraya tıklayın.Aşağıda tüm sürümler ve gelişme bilgilerini bulabilirsiniz.

DirectX 1.0

DirectX 1.0; Windows platformunda Video Oyunu Yapımı için ilk geliştirilmiş API'dir. 1995 yılında Windows 95 için geliştirilmiştir. İlk DirectX, geliştiriciler tarafından beklenen ilgiyi toplayamamıştır.

DirectX 2.0

DirectX 1.0 sürümüne bazı destek özellikleri sunulmuştur. 1996 yılında son kullanıcılara sunulmuştur.

DirectX 3.0

Bu sürüm ile çoklu oyun oynamaya olanak sağlanmış ve 3D ses özelliği eklenmiştir. 1996 yılında son kullanıcılara sunulmuştur.

DirectX 7.0

Bu DirectX versiyonunda optimizasyona (en iyilemeye) önem verilmiştir. 1999 yılında son kullanıcıya sunulmuştur.

DirectX 8.0

Bağlantı noktaları (vertexler) ve pixel shader ile görüntü işleme teknolojisi geliştirilmiştir. 2000 yılında son kullanıma sunulmuştur.


DirectX 9

DirectX9 yazılımının bu son sürümünde grafik tabanlı uygulamalarada destek verilmiştir.Fakat yinede OpenGL teknolojisiyle karşılaştırmamız tamamen yanlış olur.DirectX9 programının bu son sürümünde en dikkat çekici özellikler ise standart sürüme ek olarak SDK sürümü ile, DirectX tabanlı uygulamalar da geliştirebilmenizdir.

DirectX 9.0c paketi Windows XP işletim sistemi tabanlı olarak geliştirilmiştir.Ancak Windows 98/Me/2000 üzerinde de kurulup sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir.Fakat yeni nesil DirectX sürücülerinden mükemmel bir performans alabilmeniz için Windows XP ya da üzeri bir işletim sistemine ihtiyaç duyabilirsiniz.

DirectX 10

Bu sürümde bazı ekran kartları ile uyumsuzluklar giderilmiş, performans üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Windows Vista Service Pack 1 ile gelmektedir ve hem Nvidia hem ATI kartları tarafından desteklenmektedir.

DirectX 10.1

Bu sürümde bazı ekran kartları ile uyumsuzluklar giderilmiş, performans üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Windows Vista Service Pack 1 ile gelmektedir ve hem Nvidia hem ATI kartları tarafından desteklenmektedir.(DirectX 10 ile arasında gözle görülebilecek bir fark yoktur.  Kenar yumuşatmalar geliştirilmiş ama çok az bir fark ile.)

DirectX 11

DirectX 11'de sayısız geliştirme bulunmaktadır. Daha verimli olacak, günümüzün çok çekirdekli işlemcilerinin gücünden yararlanacak ve mozaik gibi karmaşık gölgeleme ve doku tekniklerine destek sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. (Sonuç: daha düzgün 3 boyutlu animasyon ile hiç olmadığı kadar gerçekçi ve ayrıntılı grafikler.)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...