facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Görev Yöneticisini Masaüstü Cpu, Bellek, Disk, Wifi İzleyici Olarak Kullanma

Görev Yöneticisi
Windows 8 görev yöneticisi farklı görünümler ile birlikte gelir.Çoğu kullanıcı görev yöneticisinin bu özelliğinden haberdar değildir.Bu yazıda bu görünümleri masaüstünde araç olarak yani izleyici olarak nasıl kullanacağınızı anlatacağız.Böylece Cpu, Bellek, Disk, Wifi vb.. birimlerin yaptıkları işlemleri grafiksel olarak masaüstüne yerleştireceğiniz özel görev yöneticisi görünümü ile izleyebileceksiniz.Bu bir nevi gadget olarak kullanılabilir.

Görev yöneticisinin bu görünümüne özet görünüm adı verilmiş.Özet görünüm etkin olduğunda büyük olan görev yöneticisi penceresi küçülüyor ve sağ taraftaki detaylı grafik bölümü tamamen kapatılıyor.Üst menüde kapanarak tam bir gadget olarak gözüküyor.Aynı zamanda grafik gizle seçeneği de eklenmiş.Biz şimdi bu görünümleri inceleyelim.

Görev yöneticisini Windows 8 ya da Windows 8.1'de açmanın en kolay yolu klavyeden "CTRL + Shift + ESC" tuşlarına basmaktır.
Görev Yöneticisi
Görev yöneticisini açtıktan sonra performans bölümüne girin.Burada sol tarafta CPU, Bellek, Disk, Wifi vb birimleri grafiksel olarak izleyebiliyorsunuz.Sağ tarafta daha detaylı grafikler vardır.Bu pencere çok büyük olduğu için masaüstünüzde bu pencereyi sürekli açık tutamazsınız.Ama bu pencere bir gadget boyutunda olsaydı bu izleme araçlarını sabit olarak masaüstünüzde tutma şansınız olurdu.Bunu yapmak içinde sol menüde herhangi bir birimin, örneğin CPU biriminin üzerine sağ tıklayıp "Özet Görünümü" seçeneğini aktif edin.Aşağıdaki gibi gözükecektir.
Görev Yöneticisi Özet Görünüm
Bu şekilde CPU, Bellek, Disk, Wifi Vb briimleri masaüstünüzde sürekli izleyebilirsiniz.İkinci bir seçenek ise aynı şekilde üzerine sağ tıklayarak grafikleri göster seçeneğini işaretlemektir.
Görev Yöneticisi Özet Görünüm
Bu şekilde de izleme yapabilirsiniz.Ayrıca yukarıdaki özet görünümü penceresini istediğiniz şekilde kenarlarından tutarak size uygun boyuta getirebilirsiniz.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...