facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Alt + F4 Kısayolu Tüm Pencereleri Ve Windows'u Kapatmanın En Hızlı Yolu

Alt + F4
Windows işletim sisteminde açık pencereleri kapatmanın en bilindik yolu sağ üst köşedeki çarpı işaretine basmaktır.Popüler olmasa da yine bilinen bir yöntem ise klavyeden Alt + F4 kısayol tuşları ile açık pencereleri kapatmakta bir seçenektir.Yalnız Alt + F4 tuşlarının gücü bu kadarla sınırlı değil.Windows 8 işletim sistemini ele aldığımızda, açık olan uygulamaları kapatmanın bir diğer yolu da yine bu kısayol tuşlarıdır.Aynı zamanda çok tartışılan bilgisayarı kapatma, yeniden başlatma, uyku, oturum kapatma gibi işlemler içinde bu kısayol tuşu hızlı bir pencere açıyor.Windows 7, 8 ve Windows 8.1'de Alt + F4 klavye kısayolları bilgisayarı kapatmak için kullanılabiliyor.Aynı zamanda tüm açık pencereleri kapatmak içinde bir yöntem vardır.Bu yazıda bunu inceleyelim.

Bu klavye kısayolunu nerelerde kullanabiliriz, inceleyelim.İşlevi önemli ve kapsamlı bir kombinasyon olduğunu göreceksiniz.

1-  Masaüstü görünümünde iken basarsanız bilgisayarı kapatma, uyku moduna alma, oturumu kapatma ve yeniden başlatma seçeneklerinin bulunduğu bir pencere hemen karşınıza gelecektir.Çok hızlı bir şekilde bilgisayarı kapatmak için "Alt + F4" ve ardından "Enter" tuşuna basabilirsiniz.

2- Açık masaüstü programları ve pencerelerini yine bu kısayol ile kapatabilirsiniz.Bunlar Windows üzerindeki tüm pencereler, Chrome, İe gibi tarayıcılar ve programlardır.

3- Windows 8 ve 8.1 üzerinde uygulamaları kapatmanın bir diğer yolu da bu kısayol'dur.Tıpkı açık pencereler gibi kapatma işlemini klavyeden yaparsınız.

4- Diyelim ki çok hızlı bir şekilde bilgisayarı kapatmak istiyorsunuz ama açık uygulama, pencere ve programlar var.O halde öncelikle "Alt + TAb" tuşlarına basarak açık tüm pencereleri görüntüleyin.Daha sonra açılan pencereleri "Alt + F4" tuşu ile hızlıca kapatın.Son olarak masaüstünüzde yine bastığınızda bilgisayarı kapatmak için bir pencere gelecektir.O zaman yine fare kullanmadan sadece "Enter" tuşuna basmanız yeterlidir.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...