facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows Bellek Tanılama Aracı İle RAM Sorunlarını Tespit Edin

RAM
Bilgisayarınızın en önemli bileşenlerinden bir tanesi bellek (RAM)'dir.Ram parçası diğer bileşenler gibi sorunlu bir hale geldiğinde tamamen çalışmaz hale gelmez.Çoğu durumda bellekte oluşan soruna rağmen bilgisayar çalışmaya devam eder.Ama bu sırada yavaşlama, donma ve çökme gibi sorunlar ile karşılaşırsınız.Tabi sorunların kaynağına RAM teşhisi koymak çok zordur.Çünkü dediğim gibi parça sorunluda olsa bilgisayarı çalıştırmaya devam eder.Ama tabi ki çökme, donma ve yavaşlama gibi hataların da kaynağı olabilir.

Bu durumda RAM'de sorun olup olmadığını teşhis etmek için kolay bir yol aramanız gerekiyor.Çünkü sorun teşhisi koymak için en zor parçalardan bir tanesidir.Ama neyse ki Windows 7 ve Windows 8'de RAM'de sorun olup olmadığını denetleyecek tümleşik bir denetleme birimi bulunuyor.Ram Test etmek için ayrı bir program kurmanıza gerek yoktur.Windows bellek tanılama aracı bu işi en iyi yapacak araçtır.Bu yazıda bellek sorun teşhis aracının nasıl çalıştırılıp kullanılacağını inceleyelim.

Dediğimiz gibi bellek sorun teşhis aracı Windows 7, Windows 8 ve 8.1 üzerinde dahilidir.Aracı çalıştırmak için Windows 8'de çalıştır kutusunu açın.Klavye kısayolu (Win + R) tuşlarıdır.
mdsched.exe
Çalıştır kutusuna "mdsched.exe" yazın.
Windows Bellek Tanılama
Windows Bellek Tanılama aracını çalıştırmaya başlayabilirsiniz artık.Yukarıdaki gibi bir uyarı penceresi çıkacaktır.Şimdi yeniden başlat ve sorunları denetle derseniz bilgisayar otomatik olarak yeniden başlayacak ve Windows bellek (RAM) tanılama aracı bilgisayarınızdaki belleklerde sorun olup olmadığını denetleyecektir.Daha sonra yeniden başlat seçeneğini de seçerek bir sonraki yeniden başlatmada bu işlemi yaptırabilirsiniz.
Windows Bellek Tanılama
İşlem zamanlaması takılı Ram miktarına göre değişecektir.Bu durumda yüzde ilerlemese bile beklemeniz gerekiyor.İlerlememiş donmuş gibi gözükebilir.Sonuç olarak en önemli bileşenlerden biri yani RAM test ediliyor.Çok uzun sürmeyecektir.Sabırla bekleyin.İşlem bittikten sonra herhangi bir sorun yok ise RAM ile ilgili bir durum söz konusu değildir.Aynı zamanda olay görüntüleyicisi bununla ilgili bir rapor oluşturulacaktır.
MemoryDiagnostics
Olay görüntüleyicisini açın.Sol menüde "Windows günlükler - Sistem " bölümünde olaylar arasında "MemoryDiagnostics" yazan raporu inceleyebilirsiniz.

5 yorum :

 1. Denizhan Sağlam16:06

  Merhaba,

  Benim bu konuda sormak istediğim bazı şeyler var umarım yardımcı olabilirsiniz. Windows 8.1 64 Bit kullanıyorum. Bilgisayarımda ara sıra bellek read olamadı hatalarıyla karşılaşıyorum ve özellikle de en çok dert ettiğim Windows başlarken hata veriyor ve monitörde görüntü gidiyor. Bilgisayar otomatik yeniden başlıyor ve yeniden başladıktan sonra genellikle sorunsuzca açılıyor. Bellekte problemden şüphelenip bellek tanılama aracını kullandım. İlk iki kullanımımda direkt tanılama başlar başlamaz hata buldu fakat bu aracı daha sonra tekrardan kullandığımda ise sorun algılayamadı. Sizce sorunun kaynağı bellek midir ? yoksa yazılımsal bir problem midir ? Bu hataların asıl kaynağını bulabilmek için başka araçlar önerebilir misiniz ?

  YanıtlaSil
 2. Adsız11:46

  win 10 windows ddr3 8 gb ram taktım hata veriyor ne yaptımsa çalıştıramadım son çare format diyorum ne yapmalıyım sizce şimdiden teşşekkür ederim sağolun

  YanıtlaSil
 3. Windows bellektanılama aracı 4 saatdir çalışıyor kapatmaya çalıştım kapanmıyor ne yapmalıyim bilgisayar fişini mi ceksem acil bır cevap lütfen...

  YanıtlaSil
 4. Adsız13:35

  Dosyalarımı silermi

  YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...