facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Sıkça Sorulan Sorular

Windows 8 Sıkça Sorulan Sorular
Eğer bu yazıyı okuyorsanız nihayet Windows 8 ya da 8.1 işletim sistemini kullanıyorsunuz demektir.En son Windows 7 ve altı kullandıysanız her şey farklı gözükecek, farklı davranışlar olacak ve hatta bilgisayarı kapatma gibi en basit temel görevler bile zor hale gelecektir.

Windows 8 çıktığından beri bu sorular her yerde soruldu bizde cevaplamaya çalıştık.Ama kullanım oranına baktığımızda Windows 8 hala Windows 7'nin gerisinde.O yüzden her geçen gün yeni işletim sistemine yükseltme yapan kullanıcılar bu soruların cevaplarını arıyorlar.Bu başlık altında temel soruların cevaplarını herkesin anlayacağı şekilde verelim.Yeni başlayanlar için Windows 8 nasıl kullanılır sorusunun cevabını bulacaksınız.Yararlı bir yazı olacak inşAllah.Temel soruları cevapladığımız bu yazının altında aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.

1- Windows 8, Windows 8.1, Windows 8.1 Update 1 Nedir ? 

Hemen karışıklığı önlemek için Windows 8'in 3 sürümünün yayınlandığını söyleyelim.Bunlar,

Windows 8 (Orjinal)
Windows 8.1 (Geliştirilmiş)
Windows 8.1 Update 1 (Çok geliştirilmiş)

Öncelikle eğer Windows 8'li bir makine üzerinden yazıyorsanız hangi sürümü kullandığınızı basitçe tespit edelim.
Windows 8 Başlat İkonu
Ekranın sol alt köşesinde yukarıdaki resimde olduğu gibi bir başlat ikonu var ise Windows 8.1 ya da Windows 8.1 Update 1 kullanıyorsunuz demektir.Eğer burada bu ikon yok ise düz Windows 8 yüklü demektir.O ikona tıklayın ya da klavyeden "Win" logosuna basın.
Windows 8.1 Arama
Açılan kutucuklar ile dolu ekranın adı Metro başlangıç ekranıdır.Buraya bakarak hangi sürümü kullandığınızın kesin teşhisini koyabilirsiniz.Bunun anlamanın en kolay yolu başlangıç ekranında sağ üst köşede arama ikonunun olup olmadığına bakmaktır.Eğer arama ikonu var ise o zaman Windows 8 Update 1 yüklü demektir.Başlat ikonu var ama başlangıç ekranında arama ikonu yok ise Update 1 yüklenmemiş ve sadece Windows 8.1 kullanıyorsunuz demektir.Daha detaylı öğrenmek için buraya bakabilirsiniz.

2- Windows 8, Windows 8.1, Windows 8.1 Update 1 Arasındaki Farklar Nelerdir ? 

Bunu anlamak için işletim sisteminin çıkış zamanlarına dönmek gerekiyor.İlk olarak Windows 8 piyasaya çıktı.Windows 8 dokunmatik ekranlar için tasarlanmış, mağaza platformu bulunan, dokunmatik ekranlarda kullanılabildiği için tablet, idepad gibi cihazlarda da kullanılan bir işletim sistemidir.

Klavye ve fare ile işletim sistemini kullanmakta zorlanan kullanıcılar ağır eleştiriler ile 8'i yerden yere vurunca Microsoft köklü bir değişiklik yapmadan ve zorunlu olmadan 8.1 güncellemesini yayınladı.Peki nedir bu 8.1 ? Öncelikle isminden başlayalım.95,98,Vista yıllara ve özel isimlere dayalı köklü değişikliklerin yapıldığı tamamen yeni sistemlerdir.Windows 7 ile bu durum artık bir düzene sokulmuştur.Daha sonra 8 çıktığı için bundan sonraki işletim sistemi Windows 9 olacaktır.

Buradaki 7,8,9 sayıları işletim sisteminin köklü olarak tamamen değiştiğini bize gösterir.Bundan sonra gelen numara ise yani 8.1 sistemin genel çalışma mantığının bozulmadan yazılımsal olarak değişikliğe uğradığını simgeler.Yani 8.1 ayrı bir sistem değil yenilenmiş bir sistemdir.

Peki Update 1 nedir ? 8.1'in çıkışı ile kullanıcıların şikayetleri istenilen seviyeye çekilemedi.Bu yüzden kullanıcı geri bildirimleri doğrultusunda Update 1 güncellemesi yayınlandı.Update 1 ile hem arayüz daha kolay bir hala geldi hemde eklenen yeni özellikler ile her kesimi memnun edecek değişiklikler yapıldı.Şunu da eklemeden bitirmeyelim.Sadece 8.1 kullanıcıları KB2919355 numaralalı Update 1 paketini kurabilirler.Update 1 yenilikleri görmek için buraya bakın.

3- Başlat Menüsü Nerede ? 

Windows 7 kullanırken çok sık ziyaret edilmeyen çoğu zaman bilgisayarı kapatmak uyku moduna almak ve yeniden başlatmak için kullandığımız başlat menüsünün varlığı Windows 8 ile son bulmuştur.Artık başlat menüsü tamamen kaldırıldı ve geri geleceğini hiç sanmıyorum.Başlat menüsünü 3. parti programlar ile kolayca geri getirmeniz mümkündür.Öncelikle onları aşağıda tanıyalım.


Geri klanlar için arama kutusunu kullanabilirsiniz.Ama buna gerek var mıdır ? Gerek var ise neden Windows 8 kullanalım ki.İnanın bana bir süre sonra başlat menüsünün varlığını aramayacaksınız bile.Zaten Windows 8'de olan klavye kısayolu ile "Win + X" tuşlarına basılarak açılan menü başlat menüsü görevini görüyor.
Windows 8 Başlat Menüsü
Bu menü Windows 8.1 ile birlikte fare yardımı ile de açılabilir.Başlat tuşuna sağ tıklamanız yeterlidir.

4- Bu Küçük Kutucuklar Nedir ? 
Windows 8 Başlangıç Ekranı
Metro başlangıç ekranında girdiğiniz de farklı boyutlarda kutucuklar görürsünüz.Ama yukarıdaki gibi yüzlerce ve aynı küçük boyutta bir ekrana girdiyseniz panik yapmayın.Çünkü burası tüm uygulama ve programların listelendiği bölümdür.Başlangıç ekranının sol alt köşesindeki ok işaretine basarak açılabilir.

Burası Windows 7 başlat menüsündeki tüm programlar ile eş değerdir.Aynı oradaki gibi tüm uygulama ve programları listesini burada bulabilirsiniz.Windows 8.1 Update 1 ile bu kısım daha da geliştirilmiştir.

5- Microsoft Hesabı Nedir ? 

Windows 8 iki türlü hesap türünü destekler.Bunlar yerel kullanıcı hesabı ve Microsoft hesabıdır.Yerel kullanıcı hesabı Windows Xp'den beri bildiğimiz kullanıcı hesabıdır.Buna ek olarak yeni bir hesap türü geldi.Bunun adı da Microsoft hesabıdır.Mutlaka bilmeniz gereken bir hesap türüdür.Zira bu tüm sistemi etkileyecek bir hesap türüdür ve çok yararlıdır.

Windows 8 Yeni nesil ve online mağazaya sahip bir işletim sistemi olduğu için tıpkı Android platformu gibi bir hesap ihtiyacı içindedir.Bu hesapta sizin posta hesabı olarak bildiğini Hotmail hesabının diğer bir adı Microsoft hesabıdır.

6- Neden Microsoft Hesabı İle Oturum açmalıyım ? 

Bir Microsoft hesabı ile oturum açtığınızda, bilgisayarınız buluta bağlanır ve 
Hotmail, Facebook, Twitter ve LinkedIn hizmetlerini Microsoft hesabınıza bağladığınızda, arkadaşlarınızın iletişim ve durum bilgileri bu yerlerden otomatik olarak güncelleştirilir.
Fotoğraflarınıza, belgelerinize ve diğer dosyalarınıza SkyDrive, Facebook ve Flickr gibi yerlerden erişebilir ve paylaşabilirsiniz.

Uygulamaları Windows Mağazası'ndan alabilir ve oturum açtığınız Windows 8 çalıştıran herhangi bir bilgisayarda kullanabilirsiniz.Microsoft hesabınız yoksa Windows Mağazası'ndan yararlanamazsınız.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...