facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Çalıştır Kutusunun Geçmişini Temizleme

Çalıştır
Windows 8.1, 8 ve 7'de çalıştır kutusu varlığını korumuştur.Windows 8 üzerinde çalıştır kutusunu açmanın en kolay yolu klavyeden "Win + R" tuşlarına basmaktır."Win + X" tuşuna basıp menüden de çalıştır kutusunu açabilirsiniz.Size kolaylık olması açısından daha önce kutuya yazdığınız komutların geçmişinin kaydı varsayılan olarak tutulur.Bu kayıtlar ile daha önce verdiğiniz komutları tekrar yazmanıza gerek kalmadan çalıştırabilirsiniz.Tabi geçmişin tutulması bazı bilgilerin ifşasına da neden olabilir.Eğer bu kayıtları silmek yani geçmişi sıfırlamak istiyorsanız bunu yapmanın çok kolay bir yolu var.Bu yazıda Vista ve üzerindeki sistemler için çalıştır kutusunun geçmişinin nasıl temizleneceğini inceleyelim.

Bunu yapmak için burada hazırladığım bat dosyasını indirin."Çalıştır geçmişini sil.bat" dosyasının çalıştırdığınızda kutunun geçmişini silmiş olacaksınız.
Windows Çalıştır Kutusunun Geçmişini Temizleme
Geçmiş kayıt defterinde "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Run" üzerinde depolanıyor.Bizim bat dosyasına verdiğimiz komut ise "REG Delete "HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\RunMRU" /F" budur.İsterseniz indirme yapmadan dosyayı siz oluşturabilirsiniz.

Dosyayı nasıl oluşturabilirim ? Bunu yapmak çok kolaydır.Yeni bir metin belgesi açıp yukarıdaki silme komutunu içine yapıştırın.Metin belgesini kaydedin ve ".txt" olan uzantıyı ".bat" olarak değiştirin.Hepsi bu kadar.Tabi uğraşmamak için verdiğim dosyayı da kolayca indirebilirsiniz.Umarım yararlı olur.İyi bloglar.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...