facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Bilgisayarınızı Telefondan Kontrol Etme (Android - Windows)

Unified Remote
Ne zamandır bu uygulamayı yazım diyorum bir türlü fırsat olmuyor.Uzun zamandır kullandığım harika bir bilgisayar kontrol uygulaması var.Bu uygulama diğerleri gibi geçici kontrol sağlamıyor.Tam anlamı ile bilgisayarı uzaktan kumandaya çeviriyor.Ve uzaktan kumanda da elinizdeki telefon oluyor.Programın ismi Unified Remote.Peki neler yapabilirsiniz ? Telefon üzerinden fareyi kontrol edebilirsiniz.Telefon üzerindne klavyeyi kontrol edip yazabilirsiniz.Bilgisayardaki dosyalarınıza girebilirsiniz.Dosyaları açıp, kapatabilirsiniz.Görev yöneticisinde çalışan programları dahi sonlandırabilirsiniz.Bunların hepsini bu ücretsiz program ile kolayca yapabilirsiniz.Tek ihtiyacınız olan Android işletim sistemli bir telefon ve Windows işletim sistemli bir bilgisayardır.

Kurulum ve detaylarına girmeden önce Unified Remote programının iki versiyonun bulunduğunu bilmeniz gerekiyor.Biri ücretsiz, diğeri de ücretli versiyondur.Ama merak etmeyin ücretsiz versiyonda da diğer hiç bir uygulamanın yapamadığı kadar kapsamlı ve kolay bir şekilde Windows'u kontrol edebileceksiniz.

Gerekenler;

Android işletim sistemli telefon (1.5 ve üzeri)
Windows işletim sistemli bilgisayar (Windows Xp ve Üzeri)
Unified Remote Android uygulaması (İndir)
Unified Remote Windows programı (İndir)

Gerekli araçlar tamamsa kablosuz bir bağlantı ile hem bilgisayarın hem de telefonun bağlı olması gerekiyor.İkisininde aynı modem üzerinden bağlantı kurması gerekli.Ama eğer bunu sağlayacak imkanınız yok ise merak etmeyin aynı zamanda bluetooth bağlantısı da mevcut.Şimdilik kablosuz bağlantı ile bağlantı kurduğunuzu farz edelim.
Unified Remote
Windows için indirdiğiniz programın kurulunu gerçekleştirin.Programın indirme linkinde hem taşınabilir hemde kurulabilir versiyonu bulunuyor.Ben kurulabilir versiyonu kurmanızı tavsiye ediyorum.Kurulumu gerçekleştirdikten sonra aşağıdaki gibi programın arayüzü çıkacak.
Unified Remote
İlk bağlantıyı kurmak için Windows üzerinde yapmanız gereken hiç bir şey yoktur.Server Status kısmında Start'ın seçili olduğundan emin olun sadece.Diğer ayarlara şimdilik dokunmayın.Eğer özelleştirmek isterseniz bağlantı şifresi koyma, bluetooth ile bağlanma gibi ayarları bulunuyor.
Unified Remote
Android telefonunuza indirdiğiniz Unified Remote uygulamasını çalıştırın.Arayüzü yukarıdaki resimde görebilirsiniz.Öncelikle bağlantı kurmamız gerekiyor.Bunun için monitör ikonu olan "Servers"a basın.
Unified Remote
Daha önce bağlantı kurmadığımız için bağlanılacak server listesi boştur.Burada yukarıda bulunan artı "+" işaretine tıklayın."Automatic" seçeneğine tıklayın.
Unified Remote
Bilgisayarınız gördüğünde bağlanmak için bilgisayar ismine tıklamanız yeterli.Sonra arayüze geri dönüp kumanda simgesi olan "Remotes"e tıklayın.
Unified Remote
Herhangi bir sorun yoksa kısa bir tarama yapacak ve menüyü size açacaktır.Hepsi bu kadar.Burada uzunca bir liste bulacaksınız.Örneğin fare kontrolü için "Basic Input"u kullanabilirsiniz.Özel programlar için ayrı kontrol bölümler var.Chrome, Bsplayer, Media Player gibi.. Örneğin Chrome ile tam tarayıcı üzerinde tam kontrol sağlayarak onu uzaktan kumanda edebilirsiniz.
Unified Remote
File Manager ile tüm dosyalarınızı görebilir buradan dosyaları açabilirsiniz.Yani kısaca bilgisayarınızın dosyalarında da tam kontrol sağlıyorsunuz.
Unified Remote
Bilgisayarı kapatma, yeniden başlatma gibi seçenekler olduğu gibi monitör ekranını kapatma, tekrar uyandırma gibi özellikleri de var.Kısacası eğer telefon üzerinden bilgisayarı kontrol etmek için bir uygulama arıyorsanız Unified Remote'den daha iyisini bulacağınızı sanıyorum.Ücretli versiyonda çok daha fazla seçenek bulunuyor.Yinede ücretsiz olan versiyonu bile yeterlidir.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...