facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Anakart Model Numarasını Öğrenme

Anakart
Çoğu bilgisayar kullanıcısı bir süre sonra Windows'u yenileme ihtiyacı duyar.Bununda en temiz yolu format atmaktır. Bu yenileme sistemi hızlandırır ve kararlı bir hale geri getirir.Tabi her yenilemeden sonra yapılması gereken en önemli şey cihazınızın sürücülerini Windows'a tanıtmaktır.Eğer daha önce hiç yapmadıysanız sürücülerin hangi marka ve model olduğunu bulmanız gerekiyor.

Biz bu yazıda mainboard (anakart) marka ve modelini programsız nasıl öğrenebileceğimizi inceleyelim.Anakart bilgisayarın en önemli parçasıdır.Eğer marka ve modelini bilirseniz üzerinde onboard ekran kartı, ağ, ses gibi sürücüleri de yüklemeniz kolaylaşacaktır.

1. Yöntem: Komut Satırı (CMD) Yardımı İle Öğrenme

Komut satırında vereceğiniz basit bir kod ile sistem hakkında bir çok bilgiye Windows üzerinden ulaşabilirsiniz.Anakart marka ve modelide bu bilgiler arasındandır.Ancak komut satırını yönetici olarak açmak gerekiyor.
Anakart model öğrenme
Komut satırını (cmd) yönetici olarak açtıktan sonra "Systeminfo" komutunu verin.Burada "System Manufacturer" ve "System Model" yazan yerlerin karşısında Anakart hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

2. Yöntem: Sistem Bilgisi Yardımcı Programını Kullanarak Öğrenme

Buda kolay bir yöntemdir.Öncelikle "Win + R" tuşuna basarak çalıştır kutusunu açın.
msinfo32
Çalıştır kutusuna "Msinfo32" yazın "Enter" tuşuna basın.
Anakart model öğrenme
Burada da sistem bilgisine dair ne varsa görebilirsiniz.Anakart hakkındaki bilgileri de görüntüleyebilirsiniz.

1 yorum :

  1. Kutay16:46

    Abi bende System Manufacturer ve System Model in Türkçesi yazıyor. Karşısında da İngilizcesi kesin bir marka veya model yok yazmıyor nasıl öğrenebilirim.

    YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...