facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows Ve Tarayıcı Reklam Virüslerini Kaldırma

Virüs
Reklam virüsleri, bildiğimiz normal virüsler gibi klavye kayıtlarını tutup şifrelerinizin güvenliğini tehdit etmezler.Ya da bilgisayarınıza zarar verecek işlemler yapmazlar.Reklam virüsleri tarayıcınıza ya da Windows'a bulaşarak sizi istemediğiniz sayfalara yönlendirebilir.Bu sayfaları zorunlu olarak açarsınız ve kötü niyetli kişiler bu işten kar elde ederler.Ya da tarayıcınızda istenmeyen reklamlar açılabilir.Bu reklamlar tarayıcınızı ele geçirip, sürekli karşınıza çıkar.Çoğu zaman rahatsız edici içeriğe sahip olurlar.

Birde genelde program kurulumları ile gelen istenmeyen araç çubukları (toolbar) vardır ki bunlar da siz istemeden kurulduğu ve kaldırması bazen çok zor olduğu için rahatsız edici niteliktedir.Geçenlerde pop-up şeklinde açılan bir reklam virüsü ile başım beladaydı.Ve kaldırması gerçekten çok zor oldu.O yüzden sizinde başınıza böyle bir durum geldi ise bu yazı sizin sorununuzu kesin olarak çözecektir.İstenmeyen reklamlar, istenmeyen araç çubukları, açılış sayfalarınızın değişmemesi gibi sorunların çözümünü bu yazıda bulacaksınız.

Tarayıcınıza ya da sisteminize bulaşan reklam virüsleri belki kolay bir şekilde, belkide zor ve zaman alan işlemler sonucu kaldırılabilir.O yüzden burada adım adım ilerleyelim.İlk adımlar kolay işlemlerdir.Eğer bu adımlar sorununuzu çözmezse sona kadar gidin.Sondaki işlemlerde kurulum gerektiren programlar kullanılacak ve bu programların güncelleme ve tarama işlemleri uzun sürecektir.O yüzden ilk adımlardan başlayarak ilerleyin.Eğer sorunuzun çözülmez ise sona kadar gidin.Bu anlatım Windows 8 üzerinde yapılmıştır.

1- Bilinmeyen Programları Kaldırma
2- Tarayıcıdan İstenmeyen Uzantı Ve Eklentileri Kaldırma
a) Google Chrome 
b) Mozilla Firefox
c) İnternet Explorer
3- Tarayıcının Açılış Sayfasını Değiştirme
a) Google Chrome Başlangıç Sayfası Değiştirme
b) Mozilla Firefox Başlangıç Sayfası Değiştirme
c) İnternet Explorer Başlangıç Sayfası Değiştirme
4- Avast Tarayıcı Temizleme Programı
5- ADWCLEANER İle Adware ve Malware Temizleme
6- Malwarebytes Zararlı Yazılım Kaldırma Aracı
7- Junkware Zararlı Yazılım Kaldırma Aracı
8- ComboFix İle Temizleme 
9- Hijackthis Reklam Önleyici
10- Comodo İnternet Security Güçlü Tarama 

1- Bilinmeyen Programları Kaldırma
Program Ekle Kaldır
Genellikle ücretsiz programlar yanında istenmeyen araç çubukları ve yan programların kurulumunu da siz fark etmeden yapabiliyor.O yüzden ilk yapacağınız iş Program Ekle Kaldır'dan bilinmeyen ve yabancı programları temizlemek olmalıdır.Bunun için "Denetim Masası\Programlar\Programlar ve Özellikler" yolunu izleyin.Ve burada yabancı ve şüpheli gördüğünüz programları kaldırın.Programların ne işe yaradığını bilmiyorsanız İnternet'te aratabilirsiniz.


2- Tarayıcıdan İstenmeyen Uzantı Ve Eklentileri Kaldırma

Uzantılar ve eklentiler tarayıcınıza istenmeden kurulmuş ve sizin arama motorunuzu, açılış sayfanızı değiştirmiş olabilir.Ayrıca çoğu araç çubuğu (toolbar) buralara yerleşecektir.Bu adımda Chrome, Mozilla, Explorer tarayıcılarından gereksiz uzantı ve eklenti kaldıralım.

a) Google Chrome 

Google Chrome tarayıcısından uzantı kaldırmak için adres çubuğuna "chrome://extensions/" yazın.
Google Chrome Eklenti Kaldır
Açılan sayfada şüpheli gördüğünüz ve etkin gözüken uzantıları ya devre dışı bırakın ya da çöp kutusu şeklindeki simgeye tıklayarak kaldırın.Şimdi eklentileri kontrol edelim.Eklenti nedir ? Eklentiler, tarayıcının Flash veya Windows Media dosyaları gibi belirli türdeki web içeriğini işlemesine yardımcı olur.Ama bazende istenmeyen eklentiler yüklenerek istenmeyen reklam, pop-up site, web site vb.. işlemlerin kaynağı burasıdır.
Google Chrome Eklenti Kaldır
Tarayıcı adres çubuğuna "chrome://plugins/" yazın.Burada şüpheli gördüğünüz eklentileri devre dışı bırakın.Ne olduğunu bilmiyorsanız İnternet'te aratabilirsiniz.

b) Mozilla Firefox

Firefox'ta popüler olarak kullanılan bir tarayıcı.Eklenti kaldırmak için "Ctrl +Shift + A" tuşlarına aynı anda basın.Ya da adres satırına "about:addons" yazabilirsiniz.
Mozilla Firefox Eklenti Kaldır
Burada ne olduğunu bilmediğiniz eklentileri devre dşı bırakın ya da tamamen kaldırın.Tarayıcıyı yeniden başlatın.Yine aynı yerde yan uygulamalar sekmesini kontrol edin.Burada şüpheli gördüğünüz uygulamaları İnternet'te arattıktan sonra zararlı ise kaldırın.

c) İnternet Explorer 

Explorer üzerindeki araç çubukları ve uzantıları kaldırmak için sağ üst köşedeki çark ikonuna tıklayın.
İnternet Explorer Eklenti Kaldır
Açılan menüde "Eklentileri Yönet" yazısına tıklayın.
İnternet Explorer Eklenti Kaldır
Burada gereksiz gördüğünüz ve ne olduğunu bilmediğiniz araç çubuğu ve uzantıları kaldırın.


3- Tarayıcının Açılış Sayfasını Değiştirme

Tarayıcıdaki açılış sayfasının değişmesi en çok karşılaşılan reklam virüslerinden biridir.Yüklenen bir program, eklenti ya da uzantı ile açılış sayfanız değişmiş olabilir.Böyle bir probleminiz var ise bu adımdaki işlemleri uygulayın.

a) Google Chrome Başlangıç Sayfası Değiştirme

Chrome tarayıcısında açılış sayfalarını yönetmek için adres çubuğuna "chrome://settings/" yazın.
Google Chrome Başlangıç Sayfası Değiştirme
"Ayarlar" bölümünde "Başlangıçta" yazan yerin altındaki "Belirli bir sayfayı ya da sayfaları aç"ın hemen yanında "Sayfayı ayarla" yazısına tıklayın.
Google Chrome Başlangıç Sayfası Değiştirme
Açılan ufak pencerede istenmeden açılan bir sayfa var ise kaldırın.Eğer kaldırdığınız halde gitmiyorsa ve tekrar tekrar bu sayfa açılıyorsa o zaman Windows'ta Chrome ikonuna sağ tıklayıp "Özellikler"e girin.
Google Chrome Başlangıç Sayfası Değiştirme
Açılan penceredeki hedef kısmı şöyle bir şey olmalıdır;

"C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe"

Eğer bunun sonunda "Http://..." ile başlayan bir site var ise bunu seçip silin.

b) Mozilla Firefox Başlangıç Sayfası Değiştirme

Firefox üzerindeki başlangıç sayfasını değiştirmek için tarayıcının sağ üst köşesindeki ikona tıklayın.
Mozilla Firefox Başlangıç Sayfası Değiştirme
Açılan menüde "Seçenekler" sekmesine tıklayın.
Mozilla Firefox Başlangıç Sayfası Değiştirme
Genel sekmesinde bulunan giriş sayfası ayarlarını ya varsayılan olarak değiştirin ya da siz bir sayfa belirleyin.Eğer açılış sayfası değişmediyse Windows üzerinde Mozilla Firefox ikonuna sağ tıklayıp özelliklere girin.
Mozilla Firefox Başlangıç Sayfası Değiştirme
Burada hedef kısmı aşağıdakine benzer olmalıdır.

"C:\Program Files (x86)\Mozilla Firefox\firefox.exe"

Eğer bunun sonunda "Http://..." başlayan bir adres var ise bunu seçip silin.

c) İnternet Explorer Başlangıç Sayfası Değiştirme

Explorer üzerinde açılış sayfasını yönetmek için "Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Internet Seçenekleri" yolunu izleyin.
İnternet Explorer Başlangıç Sayfası Değiştirme
Giriş sayfası kısmında ayarları kendinize göre düzenleyen.İstenmeyen adres burada ise kaldırın.Yinede adres başlangıçta açılmaya devam ediyorsa, Windows üzerinde Explorer ikonuna sağ tıklayıp özelliklere girin.
İnternet Explorer Başlangıç Sayfası Değiştirme
Hedef kısmı aşağıdakine benzer olmalıdır.

"C:\Program Files\Internet Explorer\iexplore.exe"

Eğer bunun sonunda "Http://..." ile başlayan bir site var ise kaldırın.


4- Avast Tarayıcı Temizleme Programı 
Avast Tarayıcı Temizleme Programı
Avast browser cleanup Chrome, Mozilla ve Explorer tarayıcılarından istenmeyen araç çubuklarını kolayca kaldırır.Aynı zamanda tarayıcı ayarlarını Avast ile kolayca sıfırlayabilirsiniz.Avast browser cleanup ücretsiz ve kullanımı kolay bir programdır.İndirmek ve daha fazla bilgi için buradaki sayfayı ziyaret edin.


5- ADWCLEANER İle Adware ve Malware Temizleme
ADWCLEANER
ADWcleaner etkili bir reklam kaldırma yazılımıdır.Özellikle program kurulumları sırasında tarayıcının başlangıç sayfasını değiştiren, istenmeyen araç çubuklarını ve uygulamaları kaldıran güçlü bir programdır.Program bilgisayarınızı en kolay yoldan temizlemek için başvuracağınız ilk yazılım olmalıdır.Eğer ilk 4 adımda reklam virüslerinden ve istenmeyen araç çubuğu ve sayfalardan kurtulamadıysanız o halde ADWcleaner ile tarama yapmalısınız.Türkçe arayüzü kolay ve çoğu zaman çözüm olan ADWcleaner yazılımını indirmek için buraya tıklayın.


6- Malwarebytes Zararlı Yazılım Kaldırma Aracı
Malwarebytes
Malwarebytes etkili bir Anti Malware aracıdır.Malwarebytes Anti-Malware , malware olarak adlandırılan virüs, trojan, rootkit, adware, pup gibi yazılımlara karşı en etkili araçlardan birisidir. Bilgisayarınıza bulaşmış olan istenmeyen yazılımları, bunlar bilgisayarınızı yavaşlatır, istenmeyen İnternet pencereleri açar, size arkadaşlık siteleri veya reklam gösterir, malwarebytes ile kolayca kaldırabilirsiniz.İstenmeyen reklamlardan bu araç ile kurtulabilirsiniz.Programın ücretsiz versiyonu bulunuyor.Ücretsiz versiyonu indirmek için buraya tıklayın.Hızlı tarama, Türkçe ve kolay arayüz ile zorlanacağınızı sanmıyorum.


7- Junkware Zararlı Yazılım Kaldırma Aracı
Junkware
Junkware programı da diğerleri gibi zararlı yazılımları kaldırmak için çok etkilidir.Ama diğerlerine nazaran kaldırılması çok zor tarayıcıya iyice yapışmış yazılımları kaldırmada oldukça iyi.Programın kaldırabildiği araç çubukları listesi aşağıdadır.

Ask Toolbar, Babylon, Blekko, Claro / iSearch, Conduit, Crossrider, DealPly, Delta, Facemoods / Funmoods, Findgala, Globasearch, Hao123, iLivid, Iminent, IncrediBar, MocaFlix, MyPC Backup, MyWebSearch, PerformerSoft, Privitize, Qvo6, Searchqu, Snap Do, Swag Bucks, Wajam, Web Assistant, WhiteSmoke, Zugo.

Aynı zamanda arama sayfası, reklamlar ve pop-up açılan siteler için oldukça etkili.Güvenli ve temiz bir tarayıcı için Junkware ile tarama yapabilirsiniz.Kayıt defterinde yapacağı değişikliklerin oluşturacağı olası problemler için yazılım işlem yapmadan önce kayıt defteri yedeği alabiliyor.Junkware ücretsiz bir yazılımdır.İndirmek için buraya tıklayın.


8- ComboFix İle Temizleme 
ComboFix
Her ne kadar Windows 8 ve Windows 8.1 versiyonlarında şuan için çalışmasa da ComboFix bilinen ve en çok kullanılan zararlı yazılım malware temizleme aracıdır.Temizleme işleminden sonra, temizleyemediği zararlı içerikler için uzman kullanıcılara bir rapor sunmaktadır.ComboFix sadece Windows XP, Windows Vista, Windows 7 sürümlerinin 32 bit (x86) versiyonlarında çalışmaktadır.ComboFix yazılımını indirmek için buraya tıklayın.

9- Hijackthis Reklam Önleyici 
Hijackthis
Hijackthis mükemmel bir detektör ve temizleyici. Özellikle browser eklentileri konusunda çok başarılı. Sistemi analiz ederek sisteme sonradan eklenen tüm zararlı yazılımları bulur, tabii yararlı yazılımları da.

Size kalan zararları seçip, temizletmek. Bunu da yapmanın kolay yolu var, hijackthis yazılımının verdiği log dosyasını anasayfasına giderek yapıştırıp analiz ettirmek ve hangi uygulamaların zararlı olduğu öğrenmek ve buna göre hareket etmek. Konfigürasyon bölümünde çalışan uygulamalar ile ilgili birçok detayı bulmak ve yönetmek de mümkün. Hijackthis ücretsiz bir yazılımdır.İndirmek için buraya tıklayın.


10- Comodo İnternet Security Güçlü Tarama 
Comodo İnternet Security
Eğer yukarıdaki 7 adım bir çözüm olmadıysa ve reklam virüslerinden kurtulamadıysanız o zaman çok daha güçlü bir tarama için Comodo İnternet Security 7 yazılımını kullanmanız gerekiyor.Comodo İnternet Security 7 ücretsiz bir araçtır.Kurulumdan sonra veritabanı güncellemesi ve tarama işlemi baya uzun sürecektir.Tam taramada sisteminizi derinlemesine tarayacak ve reklam yazılımı ya da zararlı içerik olabilecek her şeyi bulup yok edebilecek güçtedir.Hem Anti Virüs, hem güvenlik duvarı hemde Malware temizleyicidir.Bu program özellikle reklam virüsleri konusunda beni kendine hayran bıraktı.Söylediğim gibi veritabanı güncellemesi ve tarama işleminin çok uzun sürdüğü için, sisteminize ve tarayıcıya yapışmış bir türlü gitmeyen inatçı virüsler için son çare bu programı tavsiye ederim.Comodo İnternet Security 7 yazılımını indirmek için buraya tıklayın.

3 yorum :

 1. Gürkan01:22

  UYARI : +18 ICERIK

  Bu site yetişkinlere yönelik içerik barındırmaktadır.
  Siteye giriş yapabilmek mobil doğrulama yapmanız gerekiyor.
  Cep telefonunuz aracılığıyla doğrulama anahtarı alabilirsiniz


  Virüsü vardı bende.Bazı sitelere girmeye çalışınca böyle bir yazı çıkıyor ve telefon numaramı girmemi istiyor.Allah senden razı olsun kardeş.Adım adım ilerledim ve çözdüm.Tüm adımları kullanmama da gerek kalmadı.Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Emeğinize sağlık çok faydalı bilgiler verdiniz.

  YanıtlaSil
 3. ComboFix ve HiJackThis ileri seviye windwos bilgisi isteyen programlardır. Listelediklerinin hepsini silerseniz bilgisayarınız hiç açılmayabilir ya da açıldıktan sonra ciddi işletim sistemi problemleri yaşayabilirsiniz. Bu nedenle programları kullanırken yeterli bilgisi olan kişilere danışmanızı tavsiye ederim.

  YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...