facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8.1'e Sesli Arama Özelliği Geliyor

Windows 8
Microsoft, Windows 8.1'de arama teknolojisini geliştirecek bir yeniliğe imza atacak.Bing destekli akıllı arama özelliği daha da güçlendirilecek.Kullanıcılar artık aramaları sesli olarak yapabilecekleri gibi Metro ekranını ile bütünleşecek bu arama özelliği sayesinde sesli komutlarla bir çok şeyi yapabilecekler.Örneğin bir uygulamanın ismini söyleyerek o uygulamayı başlatmak mümkün olacak.Ya da ekranın ışığını azalt dediğinizde otomatik olarak ekranın ışığı kısılacak.Aslında bu arama özelliği Bing'e geliyor.Ama Microsoft bunu daha da geliştirecek sesli arama ve komut verme özelliğini Windows 8.1'e entegre etmeyi planlıyor.

Google geçtiğimiz haftalarda Voice Search yani sesli arama özelliğini tanıtmıştı.Bing arama motoru da bundan geri kalmamak için sesli arama özelliğini arama moturuna ekleyecek.Aynı zamanda Windows 8.1 kullanıcıları bu aramayı bütünleşmiş Bing arama motoru sayesinde başlangıç ekranında da kullanabilecekler.Bir çok komutun bu sayede sesli olarak yapılabilmesi mümkün olacak.Örneğin "Ayarlara git", "Ekran parlaklığını kıs, Ekranı kapat, bilgisayarı kapat" gibi komutları Metro başlangıç ekranı üzerinden sesli olarak verebileceksiniz.

Yeni sesli arama özelliğinin Windows 8.1'e güncelleme yolu ile önümüzdeki haftalarda gelmesi bekleniyor.

2 yorum :

  1. çok ilginç bir haber teşekkürler.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Google Voice Search'ü denediniz mi hocam ? Daha önce yapılan arama kelimeleri ile sesli komutu birleştirmişler.Sesli komutları algılamada gerçekten gördüklerim arasında en iyisi.Önümüzdeki haftalarda gelecek olan 8.1 sesli arama özelliği de inşAllah bu kadar kaliteli olur.

      Sil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...