facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8.1 Sık Karşılaşılan Sorunları Düzeltme

Windows 8.1 Onarma
Windows 8 için ilk büyük güncelleme olan Windows 8.1, Ekim 2013'ten bu yana kullanıcıların hizmetinde. Ancak Windows 8.1 kullanırken halen bazı küçük sorunlarla karşılaşmanız mümkün. Bu yazımızda karşınıza çıkabilecek sorunları ve çözümleri sizlerle paylaşacağız.

Çalışmayan Uygulamaların Kutucuklarını Onarın

Sorunun nedeni bilinmese de, bazı kullanıcılar giriş ekranında çalışmayan, "ölü" kutucuklara rastlayabiliyorlar. Bu sorunu çözmek için Dosya Gezgini'nde önce gizli dosyaları görünür hale getirin. Ardından Users/User/AppData/Local/Microsoft/Windows/Application Shortcuts yolunu izleyin ve en eski alt klasörleri silin. Bunu yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Sorunlu kutucukların ortadan kalktığını göreceksiniz.

Bazı Programların Bulanık Görünmesi

Windows 8.1'e yükselttikten sonra sıkça gelen şikayetlerden bir tanesi, bazı programların kenarlarının keskinliğini yitirmesi. Bu sorunu yaşıyorsanız, güncellemenin önce görüntü ayarlarınızı ve çözünürlüğünüzü değiştirmediğinden emin olun.

Bunun dışında Windows 8.1'in DPI Scaling adındaki yeni işlevi de soruna yol açabiliyor. Bu seçeneği etkinleştirip sorunu çözmek için masaüstüne sağ tıklayın ve Ekran Çözünürlüğü'ne tıklayın. "Metni ve diğer öğeleri daha büyük veya daha küçük yapın" seçeneğine tıklayın ve "Tüm görüntülerim için bir ölçekleme düzeyi seçmeme izin ver" seçeneğine tıklayın. Ayarları kabul ettikten sonra sisteminizi baştan başlatın. Sorun ortadan kalkacaktır.

Svchost.exe Çok Fazla İşlem Gücü Kullanıyor

Svchost.exe Nedir?
Svchost.exe, DLL (Dynamic-link Libraries) dosyalarından başlatılan işlemlerin yürütülmesini sağlayan bir sistem uygulamasıdır. Bu uygulama işletim siteminin kararlı ve güvenli yapısının korunması açısından önemlidir ve bu yüzden sonlandırılmaması gerekir. Bu uygulamanın ortaya çıkış nedeni ise Windows sistem dosyaları olan DLL dosyalarının çalıştırılabilir olmaması nedeniyle bir başlatıcıya ihtiyaç duymaları. İşte bu başlatıcı da svchost.exe dir.

Windows'un önemli işlemlerinden svchost.exe, Windows 8 ve 8.1'de bazen gereksiz kaynak tüketimine yol açabiliyor. Bu sorunun iki nedeni var. Bunlardan birincisi, Windows uPNP hizmeti. Bu hizmet, ağınızı yeni tak-çalıştır cihazları için tarıyor ve bazen bu sırada sorun çıkarabiliyor. Sorunu onarmak için Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni açın ve Gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştir seçeneğine tıklayın. Şimdi Ağ keşfetmeyi kapat seçeneğini işaretleyin.
Sorunun ikinci nedeni ise zararlılar. Bu durumda Avast, AVG gibi ücretsiz bir antivirüs yazılımı indirip tam bir sistem taraması gerçekleştirin.

Charms Çubuğu Canınızı Sıkıyor

Windows 8'in Charms çubuğu oyun oynarken veya web sitelerinde dolaşırken önünüze çıkıp, sinirinizi bozuyorsa, onu kapatmanız çok kolay. Denetim Masası > Fare yolunu izleyin. Yeni pencere açıldığında Aygıt ayarları sekmesine gidin. Şimdi kullandığınız fareyi seçin ve Ayarlar'a tıklayın. Son olarak "Edge Swipe Right" seçeneğinin solundaki işareti kaldırın.


Medya kitaplıklarınız görünmez oldu

Windows 7'de ortaya çıkan kitaplık işlevi, farklı klasörlerdeki medya dosyalarını organize etmemizi kolaylaştırıyordu. Windows 8'de de sunulan işlev, Windows 8.1'de bir anda ortadan kayboldu. Microsoft'un işlevi neden kaldırdığı ise tam olarak bilinmiyor. Ancak onları kolayca tekrar etkinleştirmeniz mümkün. Bunun için Dosya Gezgini'ni açın ve ekranın üstündeki Görünüm sekmesine tıklayın. Şimdi Kitaplıkları Göster'e tıklayın. Artık kitaplıklara aynı eskiden olduğu gibi, Dosya Gezgini ekranından erişebileceksiniz.

2 yorum :

  1. windows 8.1 kullanıyorum nedenini bilmediğim şekilde başlangıçta bulunan kamera,fotoğraflar ve videolar gibi işletim sisteminin kendi programları açılmıyor.örneğin fotoğraflara giriyorum ama bir resmi açmak istediğimde açmıyor ve oradan çıkıp masa üstüne dönüyor.ne yapmalıyım ?

    YanıtlaSil
  2. windows 8.1 kullanıyorum nedenini bilmediğim şekilde başlangıçta bulunan kamera,fotoğraflar ve videolar gibi işletim sisteminin kendi programları açılmıyor.örneğin fotoğraflara giriyorum ama bir resmi açmak istediğimde açmıyor ve oradan çıkıp masa üstüne dönüyor.ne yapmalıyım ?

    YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...