facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Kapsama Alanında Olmayan Kablosuz Ağların Şifresini Öğrenme

Wireless Şifresi
Windows 8 ve Windows 8.1'in kablosuz ağlar konusunda sınıfta kaldığını söyleyebiliriz.Çünkü aralıkta olmayan kablosuz ağların şifrelerini aralığa girmeden öğrenmek mümkün değil.Daha önce bağlandığınız ama şuanda kapsama alanı dışında olduğunuz Wireless (kablosuz) modemleri zaten listede göremiyorsunuz.Siz kapsama alanından çıkınca listede de gizlenmiş oluyorlar.Listede göremediğiniz için şifreleri de öğrenmeniz pek mümkün olmuyor.Daha önce şifreyi yazmış ama unutmuş olabilirsiniz.Şifreye ulaşmak için ancak kapsama alanına girip Wireless şifrelerini öğrenme yöntemi ile bağlantı şifrelerine ulaşabilirsiniz.Bu yazıda kapsama alanı dışındaki daha önce oluşturulmuş ağ profillerinin şifrelerini programsız nasıl öğrenebileceğimizi inceleyelim.

Programsız diyoruz çünkü ufak bir program ile kablosuz ağları tamamen yönetmek mümkün.Örneğin bir önceki yazıda ağ profilleri nasıl yedeklenir yazmıştık.Ama aynı zamanda Wifi Profil Manager adlı program ile bunu yapmanın daha kolay olduğuna da değinmiştik.Yani zaten program ile kapsama alanı dışında olan ağ profillerinin şifrelerini öğrenebiliyorsunuz.Bu yazının amacı ise hiçbir program kullanmadan şifreleri öğrenme yöntemini paylaşmaktır.Şimdi bunun nasıl yapıldığına bakalım.

Şifreleri öğrenmek için öncelikle komut istemi (cmd) penceresini yönetici olarak açın.Bunu yapmanın en kolay yolu Windows 8 ve 8.1'de klavyeden "Win + X" tuşuna basmaktır.Menüden komut istemini yönetici olarak çalıştırabilirsiniz.Daha sonra ilk olarak aşağıdaki komutu verin.

"netsh wlan show profiles"

Kablosuz ağ şifresi öğrenme
Yukarıdaki komut sisteminizde oluşturulmuş ağ profillerinin tam listesini sunacaktır.Yani daha önce bağlanmış olduğunu tüm Wireless modemlerin tam listesidir.Kapsama alanı içinde ya da dışında olsun fark etmez.Bağlantı menüsünde görünmeyen bağlantı noktalarını da buradan görebilirsiniz.

"netsh wlan export profile key=clear folder=C:\Windows8li"

Şimdi yukarıdaki komutu vermeden önce herhangi bir yere boş bir klasör oluşturun.Ben "C" sürücüsüne "Windows8li" adlı bir boş klasör oluşturdum ve yukarıdaki kodu "Folder"dan sonra ona göre düzenledim.Sizde klasörü oluşturup, kodu düzenleyip komutu verin.
Kablosuz ağ şifresi öğrenme
Gösterdiğimiz klasöre tüm Wireless (kablosuz) modemlerin profilleri yedeklenmiş oldu.Daha önce bu yöntemi kablosuz ağ profillerini yedeklemek için kullanıyorduk.Ama aynı zamanda aralıkta olmayan modemlerin şifresini de öğrenebilirsiniz.Kaydedilmiş dosyalardan şifresini öğrenmek istediğinizi not defteri ile açın.
Kablosuz ağ şifresi öğrenme
"<keyMaterial>Şifreniz</keyMaterial>" yazan yerin tam ortasında şifreyi öğrenebilirsiniz.Bu da şifreyi öğrenmenin bir başka yoludur.Umarım işinize yarar.İyi bloglar.

2 yorum :

  1. Adsız22:16

    Çok teşekkürler. İnanılmaz işime yaradı

    YanıtlaSil
  2. Bende boşa yazdığımı düşünüyordum.İşinize yaramasına sevindim.

    YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...