facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Görev Çubuğuna Arama Kısayolu Oluşturma

Windows 8 Arama
Windows 8 ve 8.1'de arama özelliği baya bir geliştirilmiştir.Başlangıç ekranına eklenen arama sayesinde dosyalar, ayarlar ve her yerde çok hızlı bir şekilde arama yapabiliyorsunuz.Bu yüzden arama özellikle uygulama ve program bulmak için arama kutusunu sık sık ziyaret edebiliyorsunuz.Arama kutusunu açmanın bir çok yolu var.Klavyeden "Win + Q" tuşu her yerde arama yapar.Yine klavyeden "Win + F" tuşu sadece dosyalarda arama yapar.Klavyeden "Win + W" tuşu ise ayarla da arama yapmak için arama kutusunu açar.Klavye dışında fare ile açmak için yine iki yönteminiz var.Bunlardan biri yan yardımcı bar üzerindeki arama tuşudur.Fare imlecini ekranın sol ya da sağ alt köşelerine götürüp kaydırdığınızda yan yardımcı barın açıldığını ve üzerinde arama tuşunun olduğunu göreceksiniz.

Windows 8.1 kullanıcıları için ise bir seçenek daha bulunuyor.O da başlangıç ekranı (Metro) ana sayfasındaki hesap resminin yanında bulunan arama tuşudur.Görüldüğü üzere bir çok seçenek var.Biz bunlara bir yenisini daha ekleyebiliriz.Fare ile açabileceğimiz bir kısayol oluşturup onu hem masaüstüne hemde görev çubuğuna sabitleyerek arama kutusunu bu yerlerden de kolaylıkla açabiliriz.Bu yazıda bunu nasıl yapacağımızı inceleyeceğiz.
Arama kısayol
Bunu yapmak tahmin ettiğinizin aksine çok basittir.Masaüstüne sağ tıklayıp "Yeni -Kısayol" deyin.
Arama kısayol
Ögenin konumuna aşağıdaki konumu kopyalayıp, yapıştırın.

%windir%\explorer.exe shell:::{2559a1f0-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}

Yukarıdaki konum en sık ziyaret ettiğiniz sadece dosyalar üzerinde arama yapma kutusunu açacaktır.Tıkladığınız zaman anında dosyalar üzerinde arama yapma kutusunu açabilirsiniz.Tabi bunu yaptığımızda ikonumuz hoş gözükmeyecektir.Çünkü ikon yok.Sizin için aşağıda 3 adet ikon hazırladım.Bunlardan birini kullanabilirsiniz.İndirmek için buraya tıklayın.
Arama kısayol
Bu ikonları kullanmak için oluşturduğunuz dosyaya sağ tıklayıp "Özellikler"e girin.Açılan pencerede "Simge değiştir" deyin.Konum olarak indirdiğiniz ".ico" uzantılı 3 adet arama ikonundan birini kullanabilirsiniz.
Arama kısayol simge
Masaüstünde fare ile açabileceğimiz bir arama kısayolu oluşturduk.Şimdi onu görev çubuğuna koyalım.Bunu yapmakta oldukça basittir.
Windows 8 Görev çubuğu Arama
Oluşturduğunu simgeyi fare ile tutup görev çubuğuna sürükleyin.Sürükleyip bıraktığınızda görev çubuğu üzerinde de simgesi hoş görünümlü arama kutusunu açabileceğiniz bir kısayol oluşturmuş olacaksınız.Hepsi bu kadar.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...