facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Ekran Görüntüsü Aracının Sayacını Sıfırlama

Ekran Görüntüsü
Windows 8 ve 8.1'de hiç program kullanmadan ekran görüntüsü alabilirsiniz.Ama daha önce dahili araçlar ve yöntemler ile ekran görüntüsü almanın 3 farklı yolu yazısını incelemenizi tavsiye ederim.Orada da bahsettiğimiz gibi hiç bir araç ve program kullanmadan sadece klavye kısayolları ile ekran görüntüsü alıp, otomatik olarak kaydedilmesini sağlayabiliyorduk.Bunu klavyede bulunan Windows logolu "Win" tuşu ve aynı anda "Print Screen" tuşuna basarak yapabilirsiniz.Yani "Win + Print Screen" tuşları ile ekran görüntüsü otomatik olarak alınıp kaydedilecektir.Bu sırada ekranın çok az bir süre karardığını gözlemleyebilirsiniz.

Peki ekran görüntüsü nereye kaydediliyor ? Bu yöntemle aldığınız ekran alıntıları "C:\Kullanıcılar\Kullanıcı adınız\Resimler\Ekran Görüntüleri" klasörüne otomatik olarak kaydedilir.Kaydedilme formatı ".png"dir.İşte bu noktada garip bir durum söz konusu oluyor.Aldığınız her ekran görüntüsü bir numara ile kaydediliyor.Örneğin (1.png, 2.png, 3.png....) diye uzayıp giden bir liste var.Bu durumda bunları silseniz ve ekran görüntüleri klasörünü tamamen boşaltılsa bile daha önce kaydedilmiş ekran alıntılarının sayacı sonraki ekran alıntıları için işlemeye devam edecektir.Eğer çok sık ekran alıntısı alan biri iseniz bu yüzlere hatta binlere kadar gidebilir.Bu yazıda bu sayacı sıfırlamayı anlatacağız.

Bunu yapmak için 2 kolay yöntem var.

1.Yöntem : Sayacı Kolayca Sıfırlama 
Ekran Görüntüsü
Bunun için ".bat" uzantılı bir dosya oluşturmamız gerekiyor.Ben bu dosyayı size hazırladım.(yöntemin sonunda görebilirsiniz).Ama kendiniz hazırlamak için not defterini açın ve aşağıdaki kodları yazın.

REG ADD HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer /V ScreenshotIndex /T REG_DWORD /D 1 /F

Dosyayı kaydedin ve ".txt" uzantısını ".bat" olarak değiştirin.Örneğin dosya ismi "sayaç sıfırlama.txt" iken onu "sayaç sıfırlama.bat" olarak değiştirin.Oluşturduğunuz dosyaya çift tıkladığınız da sayaç sıfırlanmış olacaktır.Her seferinde sıfırlamak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Sizin için kolay olsun diye hazırlanmış sayaç sıfırlama dosyasını buradan hemen indirebilirsiniz.

2. Yöntem: Sağ Tuş Menüye Sayaç Sıfırlama Tuşu Ekleme
Ekran Görüntüsü Sayacı sıfırlama
En başta da söylediğim gibi sizde benim kadar sık ekran görüntüsü kaydediyorsanız o halde Windows 8 sağ tık menüye bir kısayol ekleyerek dosya numaralarını yani sayacı sıfırlamak için kolay bir yol yaratmış oluruz.Bunun için buradaki dosyaları indirin.Ekle yazan sağ tuş menüye ekran görüntüsü sayacını sıfırlayacak menüyü ekler.Sil dosyası ise menüdeki bu kısayolu kaldırmak içindir.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...