facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Dosya Gezgini Arama Kutusuna Tıklamadan Arama Yapma

Dosya Gezgini
Başlık pek açıklayıcı olmadı sanırım.Zaten burada anlatacağımız püf noktasını iyice oturup açıklamak gerekiyor.Bir çok yazı paylaştım şimdiye kadar.Bunları bazıları herkesi pek alakadar etmeyen, bazıları ise herkesin bilmesi gereken ve kullanmasında fayda gördüğüm yazılardır.Bu da onlardan biridir.Dosya gezgini ile ilgili güzel bir püf noktasından bahsedelim.

Windows 8 ve Windows 8.1'de dosya gezgini davranışlar bir hayli geliştirilmiştir.Yazmaya başlar başlamaz arama özelliği hem başlangıç ekranında hem de dosya gezgininde var.Ama dosya gezgininde yazmaya başlamadan önce arama kutusuna tıklamanız gerekiyor.Varsayılan olarak arama kutusuna tıklamadan arama yapamazsınız.Dosya gezgini penceresinde herhangi bir klasörün içinde klavyeyi kullanmaya başladığınızda, klavyeden basacağınız tuşlar o klasör içindeki dosya ve klasörleri seçmeye başlayacaktır.Çünkü klasör ve arama seçeneklerinde varsayılan olarak seçili ayarımız "Görünümde yazılan ögeyi seç"tir.Dosya gezgini davranışını, yazmaya başlar başlamaz arama yapma olarak değiştirebiliriz.

Resimlerle pekiştirelim buradaki olayı.Örneğin eğer bir ayar değiştirmediyseniz bir klasörde klavyeden "K" tuşuna bastığınızda otomatik olarak "K" harfi ile başlayan dosya ve klasörler seçilecektir.
Windows 8 Dosya Gezgini Arama Kutusuna Tıklamadan Arama Yapma
Yine klavyeden "P" tuşuna basarsak "P" harfi ile başlayan dosya ve klasörler otomatik olarak seçilecektir.
Windows 8 Dosya Gezgini Arama Kutusuna Tıklamadan Arama Yapma
Klavyeden burada o harf ile başlamayan bir tuşa basarsak Windows varsayılan olarak atanmış olan uyarı sesini verecektir.Arama kutusunda arama yapmak için arama kutusuna fare ile bir kez tıklamanız gerekir.Yazmaya başlar başlamaz arama yapmak istiyorsanız bu davranışı tersine çevirebilirsiniz.
Windows 8 Dosya Gezgini Arama Kutusuna Tıklamadan Arama Yapma
Dosya gezgininde bulunan yardımcı şerit üzerinde "Görünüm" menüsüne ve ardından sağ taraftaki "Seçenekler" sekmesine tıklayıp "Klasör ve arama seçeneklerini değiştir" yazısına tıklayın.
Klasör ve arama seçeneklerini değiştir
"Görünüm" sekmesinde gelişmiş ayarların altında "Liste görümüne yazarken" seçeneğini göreceksiniz.Varsayılan olarak burası "Görünümde yazılan ögeyi seç" olarak seçili gözüküyordur.Yani yukarıda anlattığımız gibi varsayılan klavye davranışı ögeleri seçmek için kullanılıyor.Bir altındaki "Otomatik olarak Arama Kutusuna yaz" seçeneğini seçin.
Windows 8 Dosya Gezgini Arama Kutusuna Tıklamadan Arama Yapma
Şimdiki davranışın ögeyi seçmek değil direk olarak klavyedeki tuşlara basmaya başladığınız anda arama kutusunda arama yapmaya başlamış olacaksınız.Eğer öge seçimini fare ile yapmak, aramayı ise otomatik olarak başlatmak istiyorsanız ikinci seçeneği işaretleyin.Çok sık arama yapan benim gibi biriyseniz o halde ikinci seçenek yani yazar yazamaz aramayı başlatma güzel olacaktır.İyi bloglar.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...