facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Dosya Gezgini Arama Kutusu Geçmişini Temizlemek

Arama Geçmişi
Dosya gezgininde arama yaptığınızda, daha önce yaptığınız aramalar kaydedilir.Bazen arama yaparken size yazdığınız harflerle başlayan daha önceki yani geçmiş arama kayıtlarınızın önerilerini küçük bir kutucuk ile görürsünüz.Dolayısı ile Windows 8 arama geçmişinizi saklayarak, daha önce yaptığınız arama kelimelerini size önerip tekrar aynı aramayı yaparken uzunca yazma zahmetinden sizi kurtarır.Bu her ne kadar güzel bir özellik olsa da ortak kullanılan bilgisayarlarda, arama geçmişinizin tutulması kişisel bilgilerinizin güvenliği için risk arz edebilir.Kişisel bilgilerinizi korumak ve arkanızda hiç iz bırakmamak için arama geçmişinizi temizleyebilirsiniz.Bu yazıda dosya gezgini üzerindeki arama kutusunun tuttuğu arama geçmişini temizlemeyi (sıfırlamak) inceleyelim.
Arama Geçmişi
Dosya gezgini arama kutusundaki örnek arama geçmişi önerisini yukarıdaki resimde görebilirsiniz.Bunu yapmak için 2 yöntem sunabilirim.

1.Yöntem: Hazır Bat Dosyası İle Geçmişi Temizlemek

Buradan indireceğiniz "Dosya Gezgini Arama Geçmişini Sil!.bat" dosyasına tıklayın.Hepsi bu kadar.Artık arama geçmişiniz sıfırlanmış olacaktır.

2.Yöntem: Dosyayı siz hazırlayın.

Aşağıdaki iki satırı, yeni bir metin belgesi oluşturup içine kopyalayın.Daha sonra oluşturduğunuz metin belgesinin ".txt" uzantısını ".bat" olarak değiştirin.Ve dosyayı çalıştırın.Hepsi bu kadar.
Windows Registry Editor Version 5.00

REG Delete "HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\WordWheelQuery" /F
Önemli Not: Bu yaptığınız işlem sadece daha önce dosya gezgini üzerindeki arama kutusunda yaptığınız aramaların geçmiş kayıtlarını silecektir.İşlemden sonra yapacağınız aramaların kayıtları tutulmaya devam edecektir.Windows 8 arama kayıtlarını tutmaya devam edeceği için her seferinde sıfırlamak için dosyayı çalıştırmanız gerekiyor.Bir sonraki yazımızda arama geçmişinin kayıtlarının tutulmasını kapatmayı anlatacağız. 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...