facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Dosya Gezgini Arama Geçmişini Devre Dışı Bırakma

Arama Geçmişi
Bir önceki yazımızda Windows 8 dosya gezgininde bulunan arama kutusunda yapılmış daha önceki arama önerilerini yani geçmişi temizlemeyi anlatmıştık.Bu yazıda ise arama geçmişinin tutulup öneri verilmesini tamamen kapatmayı anlatacağız.Önceki yöntem ile daha önce yapılmış aramaların kaydı otomatik olarak tutuluyordu.Bu yüzden her sıfırlama işleminden sonra tekrar yapılmış aramaların kaydı tutulmaya devam edecektir.Ama burada geçmiş kayıtların tutulmasını ve arama kutusundaki arama önerilerini tamamen kapatmayı anlatacağız.Bu da diğer yöntem gibi oldukça basittir.

Dosya gezgininde ki arama kutusu geçmişini neden kapatmalıyım ? Aslında arama önerileri daha hızlı arama yapmak için ve geçmişte yaptığınız aramaları tekrar yapmak için oldukça kullanışlı bir özellik.Ama ortak kullanılan bilgisayarlarda arama geçmişinin tutulması bazı kişisel bilgilerinizin güvenliğini tehlikeye atabilir.Bu yüzden arama kayıtlarının tutulmasını tamamen kapatarak güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.
Arama Geçmişi
Yukarıdaki resimde arama kutusunda yapılmış daha önceki aramaların önerisini görebilirsiniz.

Burada bulunan iki adet dosyayı indirin.
"Otomatik arama geçmişini devre dışı bırak"
"Otomatik arama geçmişini etkinleştir"
Arama Geçmişi
İndirdiğiniz dosyalardan "Otomatik arama geçmişini devre dışı bırak" yazan dosyayı çalıştırıp uyguladığınızda, varsayılan olarak açık olan arama geçmişi devre dışı bırakılacaktır.Windows bir daha arama geçmişiniz tutamaz.İkinci dosya ise "Etkinleştir" yazan ayarları tekrar varsayılan olarak değiştirmek yani arama geçmişi kayıtlarının tutulmasına izin vermek içindir.İyi bloglar.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...