facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Bilgisayarın Kablosuz Ağları Bulmasını Engelleme

Windows 8 Bilgisayarın Kablosuz Ağları Bulmasını Engelleme
Bilgisayarınızda bir Wifi kartı var ise kablosuz ağları görüntüleyebilir ve onlara bağlanabilirsiniz.Windows 8 ve 8.1'de kablosuz ağ bulmayı kapatmak çok kolaydır.Ağ bulmayı kapatmak için sağ alt köşedeki ikona tıklayıp Wi-Fİ ayarını kapalı konuma getirebilirsiniz.Ya da dizüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız, bilgisayarınızın üzerinde kablosuz ağ aramayı kapatacak bir tuşta olabilir.Bilgisayarınızı birden fazla kişi ile kullanıyorsanız bu tür engelleme girişimleri çok kolay aşılacaktır.Ya da bir ebeveynseniz ve çocuğunuzun İnternet'e girmesini kısıtlamak istiyorsanız bu yöntemleri çok basit bir şekilde açacaktır.Peki bunların dışında bilgisayarın kablosuz ağ araması yapmasını nasıl engelleyebiliriz ? Bunun içinde komut satırına yazılan çok etkili bir kod bulunuyor.Bu kodu girerek sistemin hiç bir şekilde kablosuz ağlara bağlanmamasını sağlayabilirsiniz.Dediğim durumların dışında da yararlı şeyler için kullanılabilir.Arkadaşlarınıza şaka yapmak için kullanmayın :)

Kablosuz ağ bulmayı tamamen kapatmak için komut satırını kullanacağız.Öncelikle kablosuz ağın açık olduğundan emin olun.
Windows 8 Bilgisayarın Kablosuz Ağları Bulmasını Engelleme
Resimde görüldüğü gibi kablosuz ağ bulma açık ve çevrede bulunan iki modemden birine de bağlı gözüküyorum.Bilgisayarın İnternet erişimini kısıtlamak için burada Wi-Fi ayarını kapalı konuma getirebilirim.Ama bu çok basit aşılabilecek bir engel olur.Zaten herkes bu engeli aşabilecek bilgiye sahiptir.O halde daha zorlu bir engel koyalım.
Windows 8 Komut İstemi
Klavyeden "Win + X" tuşlarına basın ve açılan menüde "Komut satırı (yönetici)" yazısına tıklayın.Aynı menüyü Windows 8.1'de başlat tuşuna sağ tıklayarak da açabilirsiniz.

Komut satırına aşağıdaki kodu tırnaklar olmadan kopyalayıp yapıştırın.

"netsh wlan add filter permission=denyall networktype=infrastructure"
Windows 8 Bilgisayarın Kablosuz Ağları Bulmasını Engelleme
Eğer "The filter is added on the system successfully" yazdıysa artık kablosuz ağ arama tamamen kapanmış demektir.Kontrol edelim.
Windows 8 Bilgisayarın Kablosuz Ağları Bulmasını Engelleme
Resimde gördüğünüz gibi Wi-Fi açık olmasına ve çevrede iki adet erişilebilir modem bulunmasına rağmen sanki çekim alanınında bağlanılabilir kablosuz ağ yokmuş gibi gösterilecek ve kablosuz ağlara bağlanmayı engellemiş olacaksınız.Tabi bu işlemi birde tersine çevirmek için bir yöntem var.Aşağıdaki kodu yazarak işlemi düzeltebilirsiniz.

"netsh wlan delete filter permission=denyall networktype=infrastructure"
Windows 8 Bilgisayarın Kablosuz Ağları Bulmasını Engelleme
"The filter is removed from the system successfully" yazdıysa düzeltilmiş demektir.Bu anlatım Windows 8.1 üzerinde yapılmıştır.İyi bloglar.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...