facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Sevdiğiniz Siteleri Rss İle Masaüstü Haber Bülteni Şeklinde Takip Edin - Desktop Ticker

Desktop Ticker
Yine size olağanüstü bir program hakkında bilgi vermek istiyorum.Eminim bu program çok hoşunuza gidecektir.Programın ismi Desktop Ticker.Olağanüstü tasarımı ve mükemmel özellikleri ile ücretsiz bir Rss okuyucusudur.Sevdiğiniz takip ettiğiniz siteleri Windows masaüstünüzde çalışırken hiç ziyaret etmeden yeni konulardan ve yazılardan haberdar edecek harika bir programdır.Üstelik bunu tıpkı haber bültenlerindeki son dakika gelişmeleri gibi alt yazı şeklinde harika bir tasarımla başarıyor.

Desktop Ticker daha açık konuşmak gerekirse sevdiğiniz sitelerdeki yenilikleri öğrenmek için tarayıcı ile giriş yapmadan Rss desteği sayesinde masaüstü üzerinde haber bülteni şeklinde görüntülemenizi sağlıyor.Üstelik program ile Rss desteği veren birden çok siteyi takip edebilir ve son dakika gelişmelerini yani yani içerikleri anında öğrenebilirsiniz.Harika tasarımı ve kullanışlı arayüzü ile gerçekten benim gözlerimi dolduran bir program oldu.

Öncelikle bilmeyenler için RSS çeşitli internet siteleri tarafından yayınlanan haber vb. içeriğin tek bir ortamdan topluca izlenebilmesine olanak sağlayan bir sitemdir diyebiliriz.Neredeyse her İnternet sitesinin Rss adresleri bulunmaktadır.Bu yazıda Windows8li'nin Rss adresi ile Desktop Ticker programını inceleyelim.
Desktop Ticker
Desktop Ticker programı tamamen ücretsizdir.İndirmek için buraya tıklayın.Programın kurulabilir ve taşınabilir iki adet versiyonu bulunuyor.Çok hafif bir program olduğu için ben kurmanızı tavsiye ederim.Program kurulumundan sonra açılan haber bülteni şeklindeki çubuğun en başındaki ikona sağ tıkladığınızda menü açılacaktır.İlk olarak sevdiğimiz sitelerin Rss adreslerini buraya ekleyerek çubuk üzerinden yeni yazıları takip edelim."File" menüsünden "Manage Feeds"e girin.
Desktop Ticker
Açılan pencerede "URL" kısmına sitelerin Rss adreslerini yazmanı gerekiyor.Genelde bu aynı şekildedir.Site adresi ve "Rss.xml" uzantısı şeklindedir.Biraz daha farklı olabilir.Örneğin Windows8li'nin okuma adresi "http://www.windows8li.com/rss.xml" şeklindedir.Url kısmına bunu yazıp "Add" tuşuna basın.Tabi ki "Feeds" kısmında da okumak istediğiniz siteleri seçmeniz gerekiyor.Buraya istediğiniz kadar site eklemeniz mümkün.
Desktop Ticker
Şimdi gelelim çubuğumuzu sabitlemeye.Sanırım Desktop Ticker programını özel kılan da bu özelliğidir.Birazdan ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.Yine ikona tıklayıp menüyü açın.Resimdeki gibi "Tools" menüsünden "Dock" ve daha sonra da açılan menüden 3 seçenekten herhangi birini seçin."Top" çubuğu ekranın üstüne sabitler."Bottom" çubuğu ekranın altına görev çubuğunun tam üstüne sabitler."Float" ise serbest seçimdir.İstediğiniz yere sürükleyebilirsiniz.Sürekli ekranın en üstünde olacağı için ben yukarı ya da aşağı sabitlemenin daha iyi olacağını düşünüyorum.Örneğin ekranın altına haber bülteni gibi sabitleyelim.
Desktop Ticker
Desktop Ticker ekranın altına, görev çubuğunun tam üstüne sabitlendi.Ve burada sürekli kalacaktır.Sadece masaüstü görünümünde de değil üstelik.Tarayıcı açıkken, herhangi bir pencere açık iken o hep orada kalacaktır.Örneğin aşağıdaki gibi;
Desktop Ticker
Gördüğünüz gibi pencere sisteminde bile blogtaki yeni yazılar haber bülteni şeklinde aşağıda sürekli akıyorlar.Ve ben yeni bir şey gördüğümde tek tıklama ile tarayıcı üzerinde o yazıyı açabiliyorum.Bu gerçekten harika bir şey.Gördüğüm en iyi Rss okuyucusu.Desktop Ticker programının daha bir çok özelleştirmesi bulunuyor.Saydamlık efekti, büyüklük ve küçüklük ayarı ve daha bir çok seçenek sunuluyor.Programın ücretsiz olması da gerçekten garip.Desktop Ticker Windows Xp, Vista, 7, 8 ve Windows 8.1 üzerinde sorunsuz çalışmaktadır.Windows 8.1 64 bit üzerinde test edilmiştir.

4 yorum :

 1. Adsız08:01

  Programı tavsiyeniz üzerine Windows 8.1 yüklü pc'mde kullanmaya başladım, Kullanışlı bir program olduğunu düşünüyorum. Şu an tek sıkıntı programın çalışırken sık sık kaybolması (örneğin pencereyi tam ekran yaptığımda gidebiliyor) üzerine tıklayınca vs. geri getiriyorum. Bu sizde de var mı? Çözüm öneriniz var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adsız, program açık iken çubuğun sol tarafındaki ikona tıklayın."Tools" menüsünden "Docs"a girip "Bottom" u seçerseniz görev çubuğunun hemen üstüne sabitlenir.Pencere kapatmasında geri açmanıza gerek kalmaz hocam.

   Sil
 2. Adsız20:20

  Dediğiniz şekilde yaptım zaten. Bottom ve top iki türlü de kullandım. Bahsettiğim şey şu: alt ya da üstte sabitlenmiş olan bu programın zaman zaman kaybolması ve yerini boşluğun alması,yani arkada masaüstü arkaplanı görünüyor. Boşlukta fareyi tıklayıp sürükleyince hemen geri geliyor program. Örneğin metro ekranına geçiyorum, tekrar masaüstüne gelince bu program kaybolup, yeri boşluk oluyor. Aynı şekilde yeni bir pencere açınca ya da pencere boyutlarını değiştirince olabiliyor. Bu dediğim durumlar her zaman olmuyor; ama sık tekrarlıyor. Programı tekrardan yükleyeceğim. Hatta başka bir pc'm var; onda da bakayım bir ara, teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdi ne demek istediğinizi anladım.Ben hala kullanıyorum böyle bir durum yaşamadım.Böyle bir kararsızlık ile karşılaşsaydım paylaşmazdım programı.

   Ama ücretsiz bir program olduğu için böyle kararsızlıkların olması doğaldır.

   Programın 2 versiyonu var.Kurulabilir ve taşınabilir.Aynı indirme linkinden kurulabilir ve taşınabilir olan versiyonları denemeniz belki sorunu çözebilir hocam.

   Sil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...