facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8'de Uyku Modundan Uyandırmada Fare İle Uyandırmayı Kapatma

Windows 8 Uyku Modu
Bilgisayarı uyku moduna aldıktan sonra çoğu zaman açılmasını istemeden açılabiliyor.Uyku modundan çıkmak için aslında 3 seçenek vardır.Biri güç tuşuna yani power tuşuna tekrar basmaktır.Diğeri klavye ile uyandırmaktır.Klavyeden herhangi bir tuşa basarsanız bilgisayar uyanacaktır.Bir diğeri de fare yardımı ile uyandırmaktır.Fareye tıklama yaptığınızda bilgisayar uykudan uyanır.Özellikle dizüstü bilgisayarlarda yanlışlıkla açılmalara fare neden olmaktadır.Örneğin bilgisayar kapağını kapatarak uyku moduna aldınız ve çantaya yerleştirdiniz.Tam fareyi de çantaya koyacağınız sırada fareye eliniz çarptı ve bilgisayar kapak kapalı bir şekilde tekrar uyandı.İşte böyle sinir bozucu durumlardan kurtulmak için bu yazıda fare ile uyanmayı nasıl kapatacağımızı inceleyelim.Bu anlatım Windows 8 üzerinde yapılmıştır.

Uyandırmada fareyi devre dışı bırakmak için aygıt yöneticisini kullanabiliriz."Denetim Masası\Donanım ve Ses" konumuna gidin ve aygıt yöneticisini açın.
Fare ile Uyandırmayı kapatma
Aygıt yöneticisinde fare ve diğer işaret aygıtları altında örneğin "HID uyumlu fare" yazan aygıta ya da sizde fare olarak ne yazıyorsa sağ tıklayıp "özellikler" deyin.
Fare ile Uyandırmayı kapatma
Buradan "Güç Yönetimi" sekmesine geçin.Ve eğer "Bu aygıt, bilgisayarı başlatsın" seçeneği işaretli ise Windows 8'i uyandırmak için fare aktif demektir.Bu işareti kaldırırsanız artık uyandırmalar da fare etkisiz kalacaktır.Fare ile uyandırmayı kapatmış olacaksınız.Aynı yöntemi Windows 8.1 içinde kullanabilirsiniz.

8 yorum :

 1. win8.1 kullanıyorum.Güç Yönetimi sekmesi benim bilgisayarda çıkmıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Resim çekme imkanınız var mı acaba ?

   Sil
  2. Adsız00:06

   aynen benimkinde de aynı sekme yok

   Sil
 2. bu ayarı yaptım ancak hala fare hareketi ile uyku modundan cıkıyor. logitech nano reciever ile kablosuz fare kullanıyorum. acaba baska bir yerden mi kapatmam gerekiyor ?

  YanıtlaSil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. Adsız06:41

  Merhaba,

  Yazdıklarımı denermisin ?

  - Başlat -> Çalıştır'a gir "cmd" komutunu yaz ve enter tuşuna bas.

  - Gelen ekrana "powercfg -devicequery wake_armed" yaz.

  - Ardından mouse, klavye, ağ kartı vb. olan bir liste gelir. (Bu liste bilgisayarınızı uyku modundan neyin başlattığının göstergesidir)

  Aygıt yöneticisini aç. Bu listedeki aygıtları, aygıt yöneticisinden bulup üzerine sağ tıklayarak "Özelliklerine" gir. "Güç yönetimi" sekmesinden "Bu aygıt, bilgisayarı başlatsın." seçeneğini iptal et.

  Bunu tek tek deneyerek uyku modunu bozan şeyi bulabilirsin. Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 5. Yapamayan arkadaşlar. Aygıt yöneticinden Farenin seçeneğini iptal ettikleri gibi klavyeninkini de bulup iptal etsinler. o zaman ne alakaysa fare uyku modundan uyandırmamaya baslıyor. fareyi klavye gibi bişi olarak goruyor heralde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adsız19:56

   Kesinlikle doğru, klavyeyi de ayarlamak gerekiyor. Çok teşekkür ederim.

   Sil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...