facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8.1 Kablosuz Ağ Bağlantılarını Yönetme ve Kaldırma

Wi-Fİ
Kablosuz ağ profillerini yönetmede ne yazık ki Windows 8 ve 8.1 sınıfta kalmıştır.Kablosuz ağlara bağlanma ve bağlantıyı koparmada sorun yok iken aralıkta olmayan kablosuz ağların yönetilmesi oldukça zor.Eğer daha önce bir ağa kablosuz ağa bağlanıp o ağı kaldırmak ve yönetmek istiyorsanız bu kolaydır.Tabi o kablosuz ağ o sırada aralıkta olmalıdır.Ama aralıkta değilse ne yazık ki o ağı yönetmek mümkün değil.Hatta daha önce Wifi Profile Maneger adlı program ile aralıkta olmayan kablosuz ağları kaldırma ve şifresini öğrenmek için ufak ama yararlı bir program paylaşmıştık.Ve yine eğer programsız aralıkta olmayan ağları yönetmek istiyorsanız buraya bakın.Neyse ki 8 Nisan 2014'te 8.1 kullanıcıları için gelen Update 1 daha fazla yönetme seçeneği sunuyor.Bu yazıda kablosuz ağları nasıl yönetebileceğimizi inceleyelim.

Öncelikle aralıkta olan ağların nasıl yönetileceğine bakalım.

Windows 8.1 Aralıkta Olan Ağları Yönteme 
Windows 8.1 Bu ağı unut
Bilgisayarın sağ alt köşesindeki bağlantı ikonuna tıkladığınızda yan tarafta ağlar, bağlantılar ve Wİ-Fİ açılacaktır.Burada bağlı bulunan ve aralıkta yani kapsama alanında olan tüm ağlara görebilirsiniz.Resimde iki tane aralıkta ağ var ve bu ağlardan bir tanesine bağlı gözükülüyor.Bağlı ağı ya da aralıkta olup daha önce bağlanılmış ağı kaldırmak için sadece sağ tıklamanız yeterli.
Windows 8.1 Bu ağı unut
Sağ tıklayıp "Bu ağı unut" demeniz yeterlidir.Peki ama kapsama alanında olmayan ve daha önce bağlanılmış kablosuz ağları nasıl yönetebiliriz ? İşte burada bir sıkıntı var.Eğer Windows 8.1 kullanıyor ve Update 1 güncellemesini yüklemişseniz bunun kolay bir yolu var.

Windows 8.1 Aralıkta Olmayan Kablosuz Ağları Yönetme
Ayarlar
Aralıkta olmayan ama daha önce bağlanılmış kablosuz ağları yönetmek için yan yardımcı bar üzerinde "Ayarlar"a girin.
Windows 8.1 Bilgisayar ayarlarını değiştir
Buradan "Bilgisayar ayarlarını değiştir" yazısına tıklayın.
Windows 8.1 Ağ ayarları
"" ayarlarına girin.
Windows 8.1 Ağ ayarları
Ağ ayarlarında bağlantılar ekmesinde sağ tarafta bulunan "Wİ-Fİ" başlığı alında "Bilinen ağları yönetin" yazısına tıklayın.Burada bilinen ağlar derken, daha önce kapsama alanına girilmiş ve bağlanılmış tüm ağlar kast edilmektedir.Bizimde amacımız zaten kapsama alanında yani aralıkta olmayan ağları yönetmekti.
Windows 8.1 Bilinen ağları yönetin
Burada bağlı bütün ağları görebilir ve sağ tıklayarak "Unut" diyerek silebilirsiniz.Yalnız gördüğünüz gibi yine daha önce bağlanılmış kablosuz ağların şifrelerini öğrenemiyoruz.Daha önce paylaştığımız bir program ile hem aralıkta olmayan ağları hemde şifrelerini öğrenmeniz mümkün.

Kablosuz Ağların Şifrelerini Öğrenme
Wifi Profile Manager
Kablosuz ağların şifrelerini öğrenmek için Wifi Profile Manager programını kullanabilirsiniz.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...