facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 ve 8.1'i Güvenli Mod İle Başlatma Yöntemleri

Windows 8 Güvenli Mod
Güvenli mod nedir ? Bilgisayarınızda oluşan olası sorunları aşmak için sistemi sınırlı bir şekilde başlatan sorun giderme aracıdır.Sadece sistemi temel aygıt sürücüleri ve temel dosyalar ile başlatarak sorunları çözmeniz için sistemin açılışını sağlar.Windows 8 ve 8.1'de bilgisayarı güvenli modda başlatmak eskisi gibi sadece açılışta F8 tuşuna basarak yapılmıyor ne yazık ki.Bazı siteler hala F8 tuşunun aktif olduğunu iddia etse bile durum böyle değil.Bildiğiniz gibi Windows 8'in açılış hızı diğer sistemlere göre çok daha kısa sürer.İşte bu hız artışını sağlamak için önyükleme de bazı değişiklikler yapıldı.Bunlardan biride F8 tuşunu kısmen iptal etmektir.Bu bir sorun değildir arkadaşlar.Bu yazıda Windows 8 ve 8.1 sistemlerini güvenli modda başlatmak için bir çok yöntem paylaşacağız.Güvenli modda açılmıyor diyorsanız yazıyı okumaya devam edin.Windows 8 Güvenli Modda nasıl başlatılır ?

Yöntem 1 : Msconfig Ayarlarından Güvenli Modda başlatma 
Msconfig
Güvenli modda başlatmanın kolay yollarından biri "Msconfig" ayarlarıdır.Buradan bilgisayarı kolayca güvenli modda başlatabilirsiniz.Başlat tuşuna sağ tıklayıp çalışır kutusunu açın.Ya da "Win + R" tuşuna basın.Çalıştır kutusuna "Msconfig" yazın.
Msconfig Güvneli Mod
Sistem yapılandırmasında "Önyükleme" sekmesine tıklayın.Önyükleme seçeneklerini aktif edin.Güvenli önyükleme seçeneğini seçin."En az" normal olarak güvenli moddur."Diğer kabuk" komut istemi ile güvenli modu başlatır."" ağ destekli güvenli modu başlatır.Ayarları seçin ve uygulaya tıklayın.
Msconfig Güvneli Mod
Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra otomatik olarak güvenli modda başlayacaktır.Güvenli mod seçeneğini kapatmak için tekrar önyükleme ayarlarına girip "Güvenli önyükleme" seçeneğini pasif yapın.

Yöntem 2: Shift + Yeniden Başlatma
Ayarlar
Bu daha kolay bir yöntemdir.Windows 8 ve Windows 8.1'de güç tuşuna basıp yeniden başlatmadan önce shift tuşuna basılı tutarak yeniden başlatmayı aktif ederek sorun giderme aracını açabilirsiniz.Sorun giderme aracından da güvenli modu başlatabilirsiniz.Yan yardımcı barı fareyi ekranın sağ üst ya da sol üst köşesine götürüp açın ve "Ayarlar"a girin.Ya da "Win + I" tuşuna basarak ayarlara girin.
Windows 8 Güvenli Mod
Güç tuşuna basıp "Yeniden başlatma" demeden önce klavyeden "Shift" tuşuna basın.
Windows 8 Güvenli Mod
Aynı güç tuşu Windows 8.1 Update 1 kullananlarda başlangıç ekranı üzerinde sağ üst köşede hesap resminin ve arama tuşunun arasındadır.Buradan da aynı yöntemle sorun giderme aracını başlatabilirsiniz.Yeniden başlatma + Shift tuşuna bastıysanız sorun giderme aracı açılacaktır.
Windows 8 Sorun Gider Güvenli Mod
Güvenli mod Windows 8 sisteminde sorun giderme aracının içine gömüldü.O yüzden "Sorun gider" deyin.
Windows 8 Gelişmiş seçenekler Güvenli Mod
Buradan "Gelişmiş seçenekler"e tıklayın.
Windows 8 Başlangıç Ayarı Güvenli Mod
Buradan da "Başlangıç Ayarları"na tıklayın.
Windows 8 Güvenli Modda Başlatma

 • Düşük çözünürlüklü video modunu etkinleştir
 • Hata ayıklama modunu etkinleştir
 • Önyükleme günlüğünü etkinleştir
 • Güvenli Modu etkinleştir
 • Sürücü imzası zorlamasını devre dışı bırak
 • Erken başlatılan kötü amaçlı yazılımlardan korumayı devre dışı bırak
 • Sistem hatasında otomatik yeniden başlatmayı devre dışı bırak

Gibi seçenekler ile başlangıç yapmak için "Yeniden başlat" demeniz gerekiyor.
Windows 8 Güvenli Modda Başlatma
1) Hata ayıklamayı etkinleştir
2) Önyükıleme günlüğünü etkinleştir
3) Çözünürlüğü düşük videoyu etkinleştir
4) Güvenli Modu etkinleştir
5) Güvenlü Modu Ağ ile Birlikte Etkinleştir
6) Güvenli Modu Komut İstemiyle Birlikte Etkinleştir
7) Sürücü imzası zorlamasını devre dışı bırak
8) Kötü amaçlı yazılımdan korumayı erken başlatmayı devre dışı bırak
9) Hatadan sonra otomatik yeniden başlatmayı devre dışı bırak
Burada 1 ile 9 arası seçenekler vardır.Bunlardan üç tanesi güvenli mod ile başlatma seçenekleridir.Normal olarak güvenli mod ile başlatmak için "F4" tuşuna basın.Bilgisayar güvenli mod ile açılacaktır.

Yöntem 3: BootSafe İle Güvenli Modda Başlatma
BootSafe
BootSafe Windows 8 sistemini güvenli modda kolayca başlatmanızı sağlayan ücretsiz ufak bir araçtır.Buda elbette bir seçenek olabilir.BootSafe programını indirmek için buraya tıklayın.

Yöntem 4: Açılışta Shift + F8 Tuşuna Basarak Başlatma

Aslında güvenli mod tam olarak kaldırılmış değil.Alışık olduğunuz F8 tuşu ile birlikte Shift tuşuna basarsanız güvenli mod ile açılış yapabilirsiniz.Ama bunu yapmak oldukça zordur.Çünkü çok hızlı önyükleme yapılıyor ve başlat seçeneği için ayrılan zaman çok kısıtlıdır.

5 yorum :

 1. Adsız23:31

  Sizleri tebrik ediyorum windows a erişemiyordum yöntemlerinizden biriyle bunu başardım hiçbir site bunu anlatmamış ama siz yapmışsınız gerçekten helal olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hangi yol ile giris yaptınız soylermisiniz.

   Sil
  2. Hangi yol ile giris yaptınız soylermisiniz.

   Sil
  3. Hangi yol.ile giris yaptin.

   Sil
  4. Hangi yol.ile giris yaptin.

   Sil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...