facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 ve 8.1 Yeni Kullanıcı Hesabı Oluşturma

Kullanıcı Hesabı
Windows işletim sistemi birden fazla kullanıcı hesabı ile kullanılabilir.Bu sayede bir bilgisayarı birden fazla kişiyle paylaşabilirsiniz.Birden fazla kullanıcı hesabı ile kişisel belgelerinizi diğer kullanıcıların görmesini engelleyebiliyorsunuz.Kişisel belgeler, masaüstü özelleştirmeleri, masaüstü arka planı, ekran koruyucu aylar size özel programlar için ayrı bir hesap oluşturabilirsiniz.

Windows 8 ve Windows 8.1'de ise kullanıcı hesap türleri ve hesap özellikleri baya bir değişmiştir.Bir hesabı kapatmadan diğer hesaba sorunsuz geçiş yapabiliyorsunuz.Aynı zamanda hesap türleri ikiye ayrılmıştır.Biri Microsoft hesabı diğeri ise yerel kullanıcı hesabıdır.İkisi arasında büyük farklar bulunuyor.Bu hesaplar arasında ne gibi farklar olduğunu anlamak için yazıyı okumaya devam edin.Bu yazıda yeni kullanıcı hesabı nasıl oluşturulur ve hesap türleri nelerdir inceleyelim.

Öncelikle iki türlü hesap olduğunu söylemiştik.Bunlar;

Microsoft Hesabı 
Yerel Kullanıcı Hesabı 

Yerel Kullanıcı Hesabı Nedir ?

Yerel kullanıcı hesabı Windows 7'den aşina olduğumuz normal kullanıcı hesabıdır.Hesap ismi ve dilerseniz parolası ile hesabınıza isim verebilir ve özelleştirebilirsiniz.

Microsoft Hesabı Nedir ? 

Microsoft hesabı nedir ? Eskiden "Windows Live ID" olarak adlandırılan hesabın yeni adıdır.Windows 8 ve 8.1'de kullanıcı hesap türü olarak Microsoft hesabını seçerseniz vereceğiniz mail adresi ile "Hotmail" sisteme bağlantı kurmuş olursunuz.

Microsoft hesabı nasıl alınır ? Eğer zaman Outlook, OneDrive, Windows Phone ya da Xbox Live gibi platformlara bağlanabiliyorsanız bir Microsoft hesabınız hali hazırda oluşturulmuş demektir.Kısaca söylemek gerekirse Microsoft hesabı demek mail hesabı demektir.

Microsoft hesabı ile bağlanmanın avantajları nelerdir ? Windows 8 ya da 8.1'e bu şekilde bağlanarak mağazadan uygulama indirebilirsiniz.Tüm önemli dosyalarınızı ücretsiz bulut depolama alanı olan OneDrive üzerinde saklayabilirsiniz.Ayarlar yedeklenir ve eşitlenir.Biden fazla bilgisayarda aynı ayarlar ile oturum açabilirsiniz.

Windows 8 ve Windows 8.1 Microsoft Hesabı Oluşturma 
windows 8 kullanıcı hesabı oluşturma
Bir Microsoft hesabı oluşturmak için başlangıç ekranı ayarlarını kullanabilirsiniz.Bunun için yan yardımcı bar üzerinden "Ayarlar"a girin.Ya da "Win + I" tuşuna basın."Bilgisayar ayarlarını değiştir" yazısına tıklayın.Hesaplar, diğer hesaplar yolunu takip edin.Diğer hesapları yönetin kısmından "Hesap ekle"ye basın.
windows 8 kullanıcı hesabı oluşturma
Bu kişi nasıl oturum açacak penceresi ile karşılaşacaksınız.Burada eğer bir hesabınız var ise hemen hesabınızı boş kutucuğa yazarak işlemi tamamlayabilirsiniz.Ama yok ise Microsoft hesabı için "Yeni e-posta adresi için kaydol" yazısına tıklayın. (Yerel hesap açma yazının sonuna doğru anlatılacaktır.)
windows 8 kullanıcı hesabı oluşturma
Yeni Microsoft hesabı için Ad, soyad, posta adresi ve şifre gibi ayarları doldurup ileri basın.
windows 8 kullanıcı hesabı oluşturma
Diğer kısımda doğum tarihi, cinsiyet, ülke kodu ve telefon numarası ekleyin.Aynı zamanda alternatif bir e-posta adresi ekleyerek hesabınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz.
windows 8 kullanıcı hesabı oluşturma
Son adımda güvenlik karakterlerini doldurup işlemi sonlandırabilirsiniz.Microsoft kullanıcı hesabınız hazır durumda.Artık mağazadan uygulama indirebilir, hesabınızı yedekleyip eşitleme yapabilirsiniz.Aynı zamanda birden fazla bilgisayara aynı hesap ve özelleştirme ile bağlanabilirsiniz.

Windows 8 ve Windows 8.1 Yerel Kullanıcı Hesabı Oluşturma 
windows 8 kullanıcı hesabı oluşturma
Diğer hesaplara tıkladıktan sonra "Hesap ekle"ye tıklayıp bir Microsoft hesabı oluşturmayı anlatmıştık.Aynı pencerede Microsoft hesabı olmadan oturum açmak istiyorsanız "Microsoft hesabı olmadan oturum aç (önerilmez)" yazısına tıklayın.
windows 8 kullanıcı hesabı oluşturma
"Yerel Hesap" diyerek bu adımı geçin
windows 8 kullanıcı hesabı oluşturma
Yerel hesabınız için bir kullanıcı adı oluşturun.Parola belirlemek istemiyorsanız boş bırakabilirsiniz.Parola olmadan oturum açarsınız.
windows 8 kullanıcı hesabı oluşturma
İşlemi sonlandırdığınızda yerel kullanıcı hesabınızı da oluşturmuş olacaksınız.Hepsi bu kadar.Umarım yararlı olur.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...