facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 DNS Önbellek Temizleme (Resimli Anlatım)

Dns Önbellek
Dns önbellek temizleme ne işe yarar ? Sitelerin daha hızlı açılması için alan adı altındaki önbellekte saklanan İp adreslerini saklayan sistemdir.Şöyle ki özellikle bir sitenin İP adresi değiştin de çoğu kişi o siteye erişim sağlarken siz sağlayamazsınız.Bunun sebebi önceden o siteye giriş yapmış olmanız ve sitenin DNS bilgilerinin Windows 8'de DNS önbelleğine kaydedildiği için bir daha girmeyi denediğinizde DNS çözümlenmesi yapılmadan önbellekte bulunan bilgi ile giriş yapmayı denemesidir.Ülkemizde son zamanlarda yapılan engellemelerin bir çoğunun DNS bazlı engelleme olduğu ortada.O yüzden bazen DNS çözümlemesi yapılamaz ve çoğu kişinin girdiği siteye siz giriş yapamazsınız.Bu ve bu gibi durumlarda DNS önbellek temizlemesi yapılarak sorununu çözmek gerekebilir.Bu yazıda önbellek nasıl temizlenir inceleyelim.

Daha önce Windows 7 DNS önbellek temizlemeyi burada anlatmıştık.
Komut istemi yönetici
Bunu yapmak aslında çok basit.Windows 8'de Win + X tuşuna basın.Windows 8.1'de yine aynı klavye kısayolunu kullanabileceğiniz gibi başlat ikonuna da sağ tıklayabilirsiniz."Komut istemi (yönetici)" penceresini açın.Mutlaka yönetici olarak çalıştırmanız gerekecek.
DNS önbellek temizleme
Açılan komut istemi penceresinde komut satırına "ipconfig /flushdns" komutunu verip "Enter"a basın.Hepsi bu kadar.Umarım yararlı olur.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...