facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Bilgisayardan Kablosuz İnterneti Kablosuz Olarak Dağıtma

Bilgisayardan İnternet Dağıtma
Bilgisayarınızda İnternet'e girmek için kablosuz bir modem kullanıyorsanız bilgisayarınızı tıpkı Access Point gibi kullanıp bağlı olduğunuz kablosuz (Wifi) ağını başka bilgisayarlara kendi bilgisayarınız üzerinden dağıtabilirsiniz.Aslında kablo ile bağlanılan İnternet'i kablosuz olarak bilgisayarınız üzerinden dağıtmak çok bilinen bir şeydir.Ama biz burada kablosuz bir ağa bağlı bilgisayarınız üzerinden kablosuz bağlantı paylaşımı nasıl yapacağınızı anlatacağız.Bu pek bilinen bir yöntem değildir.Hatta çoğu sitede Wifi alıp Wifi olarak dağıtmanın mümkün olmadığından bahsediliyor.Evet bunu yapmak mümkündür.Üstelik o kadar zor bir işte değil.Bu yöntemin bir diğer adı Hotspot'tur.Bilgisayarınızı Hotspot yapıp İnternet'i dağıtabilirsiniz.

Windows 8'li cihazlarda bunu yaparak ne elde ederiz ? Bilgisayarınızı modem olarak kullanabilirsiniz.Modem şifrenizi paylaşmak istemediğiniz kişilere bilgisayar üzerinden İnternet dağıtarak istediğiniz zaman paylaşımı durdurabilirsiniz.Kablosuz modeminizin çekim gücünün yetmediği durumlarda bilgisayarınızı bir dağıtıcı olarak kullanıp çekim alanını genişletebilirsiniz.Daha bir çok avantajı olabilir.Windows 8 ya da Windows 8.1 üzerinden kablosuz ağı nasıl kablosuz olarak paylaşacağınızı öğrenmek için yazıyı okumaya devam edin.
Bilgisayardan İnternet Dağıtma
Dizüstü ya da masaüstü fark etmeden kullandığınız bilgisayarın içindeki Wifi kartının buna destek vermesi gerekiyor.Destek verip vermediğini öğrenmek için komut satırını yönetici olarak açın.Bunu yapmanın en kolay yolu Windows 8.1'de başlat ikonuna sağ tıklayıp "Komut istemi (yönetici)"yi seçmektir.Ya da "Win + X" tuşuna basarak aynı menüyü açabilirsiniz.
Bilgisayardan İnternet Dağıtma
Komut satırına "netsh wlan show drivers" komutunu yazın."Hosted network supported" yazısının tam karşısında "Yes" ya da "No" yazması gerekiyor.Eğer "Yes" yazıyorsa kablosuz alıp kablosuz dağıtmak için önünüzde hiç bir engel kalmadı demektir.Çünkü Wifi kartınız buna destek veriyor.

Şimdi artık işlemlere başlayabiliriz.Bir çok şeyi komut satırı üzerinden yapacağımız için kapatmadan devam edebilirsiniz.

"netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=Windows8li key=123456789?"

Yukarıdaki kodu tırnaklar olmadan ve kendinize göre ayarlayarak kopyalayıp yapıştırın.
Bilgisayardan İnternet Dağıtma
"Ssid" yazan kısmından sonra oluşturacağınız yeni ağın ismini, "Key"den sonra ise dağıtacağımız kablosuz ağın şifresini belirlemeniz gerekiyor.Şifre en az 8 karakterden oluşmalıdır.

The hosted network mode has been set to allow.
The SSID of the hosted network has been successfully changed.
The user key passphrase of the hosted network has been successfully changed.

Yazdıysa kodu doğru yazmışsınız demektir.

Şimdi modem gibi bilgisayardan yayın yapmak için oluşturduğumuz ağı başlatalım.Son olarak başlatma için "netsh wlan start hostednetwork" komutunu yazın.
Bilgisayardan İnternet Dağıtma
"The hosted network started." yazması gerekiyor.Eğer yazdıysa yayın yapmaya başlamak için son bir adımınız kaldı demektir.Ama en çok karşılaşılan sorunlardan biri burada başlıyor.Eğer bu yazı yerine aşağıdaki yazı çıktıysa eğer bu sorunu çözmek içinde basit bir yol var. 

"The hosted network couldn't be started
Grup veya kaynak istenen işlemi gerçekleştirmek için doğru durumda değil"

"Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Sistem" konumuna gidip "Aygıt yöneticisi"ni açın.Burada "Ağ bağdaştırıcıları" bölümünü genişletin.
Bilgisayardan İnternet Dağıtma
"Microsoft Barındıran Ağ Sanal Bağdaştırıcıları" yazısına sağ tıklayıp "Etkinleştir" deyin.Ve tekrar "The hosted network started." komutunu verin.Sorunun düzeldiğini ve yayının başladığını göreceksiniz.Son bir işlemimiz kaldı.
Bilgisayardan İnternet Dağıtma
Bilgisayarın sağ alt köşesindeki bağlantı ikonuna sağ tıklayıp "Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni Aç" yazısına tıklayın.Ya da "Denetim Masası\Ağ ve Internet\Ağ ve Paylaşım Merkezi" konumuna gidin.Ok işareti ile gösterdiğim yerdeki "Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir" yazısına tıklayın.
Bilgisayardan İnternet Dağıtma
Burada ilk komutta verdiğimiz isimde bir yerel ağ bağlantısı (2) oluşturulduğunu görüyoruz.Bizim Wi-Fi ağımızda (1) orada duruyor.
Bilgisayardan İnternet Dağıtma
Kablosuz ağa sağ tıklayıp "Özellikler"e girin.
Bilgisayardan İnternet Dağıtma
"Paylaşım" sekmesine tıklayıp "İnternet bağlantısı paylaşımı" bağlığı altındaki "Diğer ağ kullanıcıları bu bilgisayarın İnternet bağlantısı yoluyla bağlansın" seçeneğini işaretleyin.Ve Ev ağı bağlantısı kısmından oluşturduğunuz yeni ağı gösterinin.Hepsi bu kadar.Artık çevrenizdeki bilgisayarlar ya da İnternet'e bağlanabilecek tüm cihazlara bilgisayarınız üzerinden kablosuz ağ dağıtabilirsiniz.

40 yorum :

 1. İyi günler kolay gelsin. Hocam paylaşımın için teşekürler bir sorum olacaktı. Bunu istediğimiz zaman aktif ya da deaktif edebilir miyiz ? Misalen şu anda ihtiyacım yok ve açık kalmasını istemiyorum. Sürekli pc başındayız ekstradan radyasyona maruz kalmak istemeyiz açıkçası :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Son adımdaki "İnternet bağlantısı seçeneği"ni kapatarak yayını durdurabilirsiniz.Tekrar açarak yayına devam edebilirsiniz.

   Sil
  2. Adsız11:54

   http://www.tamindir.com/not-enter/ al kardeşim Adamlar Programını Yapmış bende en basta böyle yapıyordumda böyle daha rahat

   Sil
 2. Adsız17:08

  hocam; komut sisteminde driver karşılığında YES yazıyor ama Ağ Bağdaştırıcıları altında Microsoft Barındırılan Ağ Sanal Bağdaştıcısı yok sadece iki tane realtek pcle ve realtek RTL sürücüler var sorunu çözemedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adsız10:14

   Aygıt yöneticisinden görünüm sekmesinden gizli aygıtları göster diceksin

   Sil
  2. bende de microsoft barındırılan ağ sanal bağdaştırıcısı diye bşey yok.dediğiniz gibi görünüm sekmesinden gizli aygt göster dedim yine çıkmadı..ben bunu iki gün öncesine kadar kullanıyordum rahat rahat iki gündür bu sorun var yardımcı olur musunuz

   Sil
  3. Adsız23:50

   Connectify hotspot 2016 kurun

   Sil
 3. Adsız13:43

  merhaba güzel bi paylaşım olmuş işimi gördü yanlız şöyle bir sıkıntımı dile getiricemki oluşturduğumuz bu ağ bilgisayarı her kapatışımda siliniyo ve tekrar aynı işlemleri yapmak zorunda kalıyorum bu ağın silinmemesi için kaydedeceğimiz bi yöntem yok mudur ?

  YanıtlaSil
 4. Paylaşımınız için çok teşekkürler çok işime yaradı adım adım uyguladım ve sorunsuz bağlanabiliyorum ..

  YanıtlaSil
 5. Adsız21:54

  tşkkrler

  YanıtlaSil
 6. Adsız13:13

  paylaşım sekmesi yok

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adsız23:51

   Connectify hotspot 2016 kurun

   Sil
 7. Adsız17:36

  paylaşım sekmesi yok allah aşkına ya

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adsız, oradan bir fotoğraf gönderin bakalım.

   Sil
  2. Adsız23:51

   Connectify hotspot 2016 kurun

   Sil
 8. Adsız00:32

  eyvallah kardeşim sağol yaptım evin içinde rahat girebiliyorum internete ama tek sıkıntım dizüstü bilgisayarı açıp kapatınca sıfırlanmış hepsi her seferinde bi daha mı uğraşacam ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adsız10:16

   kardeş siz olayı yanlış anlamışsınız sadece komut istemine netsh wlan start hostednetwork yazdığında tekrar wifi dağıtmaya başlıyor her seferinde wifi ayarlarını yapmanıza gerek yok ki

   Sil
 9. Hocam he pc kapatıp açtığımda ağ gidiyor bunu nasıl engellerim acaba.?

  YanıtlaSil
 10. Ya ben internete bağlanıyorum fakat kullanamıyorum Bağğlantınız yok diyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adsız23:51

   Connectify hotspot 2016 kurun

   Sil
 11. hocam win 10 deniyorum olmuyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adsız23:59

   windows 10 da oldu kardesim ben denedim...

   Sil
  2. Adsız23:55

   Connectify hotspot 2016 kurun

   Sil
  3. Adsız23:55

   Connectify hotspot 2016 kurun

   Sil
 12. kablosuz çektiğimiz interneti nadıl kablosuz dagıtabiliriz

  YanıtlaSil
 13. Adsız20:56

  Kardeş Allah senden razı olsun kaç gündür şunu arıyorum

  YanıtlaSil
 14. kardeş kablolu ağı çeviremiyormuyuz kablosuza ben denedim bu işlemi ev ağı olayında kablolu bağlantda görünmüyor ouluşturdugum sanal ağ

  YanıtlaSil
 15. mesela telefondan agı görüyor ama bağlantıktan sonra wireless çekimin yanında ünlem işareti kalıyor girmiyor internete

  YanıtlaSil
 16. Hangi Şifreyi Koyuyor .

  YanıtlaSil
 17. Adsız12:20

  KARDEŞ KURDUĞUMUZ AĞIN ŞİFRESİNİ NASIL ÖĞRENECEĞİZ YENİ ŞİFRE KOYAMADIM BEN

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adsız10:18

   kardeş aynı işlemi tekrarla kendi şifreni yaz birşey olmaz

   Sil
  2. Adsız01:22

   Kodda ..''key=abcdefgh'' = şifre abcdefgh

   Sil
 18. bende Hp loptap var...Ağ bağdaştırıcıları seçenekleri tamamen farklı...2 tane Realtek seçeneği var..Diğerlerinin hepsinde WAN MİNİPORT yazıyor...

  YanıtlaSil
 19. ıp adresi alınıyuorda kaldı lütfen yardım et abi

  YanıtlaSil
 20. mükemmel çok teşekkürler ellerine sağlık...

  YanıtlaSil
 21. merhaba ilk yaptığım zaman oldu 2. yaptığım da C:\Windows\system32>netsh wlan start hostednetwork The hosted network couldn't be started. Sisteme bağlı bir aygıt çalışmıyor. hatasını aldım yardım edermişiniz.

  YanıtlaSil
 22. Kardeş kablolu çektiğim interneti evde leptop var onunla wifi görevi yapmak istiyorum herşey oluyor fakat telefonda da görüyor şifreyi falan girince bağlanmıyor neden?

  YanıtlaSil
 23. Kardeşim ben kablolu çektiği interneti yapacağımda her adımı uyguluyorum wifide de gözüküyor şifreti doğru girdiğim halde bağlanmıyor allah rızası için bir yardım?

  YanıtlaSil
 24. Hocam Ağda internet yok diyor telefon

  YanıtlaSil
 25. Adsız09:23

  Abi bende ağ erişimi yok diyo

  YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...