facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Nvidia Onboard İntel Yerine Harici Ekran Kartı Kullanma Sorununa Çözüm

Optimus
Son zamanlarda yeni çıkan Notebooklar çift ekran kartı teknolojisi ile geliyor.Bu sayede bilgisayarınızda iki ekran kartı oluyor.Bu ekran kartlarından bir Onboard dediğimiz anakart üzerinde tümleşik kendi hafızası olmayan, çalışmak için işlemciden güç alan ekran kartıdır.Diğeri ise harici dediğimiz tabi doğal olarak çok daha güçlü olan ikinci ekran kartıdır.Bu durumda bilgisayarınız iki ekran kartına sahip oluyor.Peki bunun size ne yararı olacak ? Örneğin Acer Aspire 5735G dizüstü bilgisayarını ele alalım.Bu canavar makinede 2GB NVIDIA GeForce GT 630M optimus teknolojisine sahip ekran kartı var.Ama aynı zamanda yeni nesil İntel ekran kartı bulunuyor.Yani çift ekran kartı var.Ama optimus teknolojisi sayesinde ikisi arasında sorunsuz geçiş yapabiliyorsunuz.Tabi ara sıra harici ekran kartı olan Nvidea ekran kartı kullanılmaz oluyor.İşte bu noktada bu sorunu nasıl aşacağımızı öğrenelim.

Öncelikle bu bir sorun mu değil mi ona bir açıklık getirelim.Çoğu kullanıcı harici ekran kartının kullanılamamasının bir sorun olduğunu düşünüyor.Oysa sorun dediğimiz şey optimus teknolojisinin getirdiği bir yeniliktir.Nedir bu Optimus teknolojisi ? Aynı bilgisayarda biri intel tümleşik ve diğer Nvidia harici ekran kartı olduğunda bu iki ekran kartı arasında sorunsuz geçiş yapılmasını sağyalan teknolojiye Nvidia optimus deniyor.Örneğin bilgisayarınız boşta çalışıyor ve siz sadece İnternet'te geziniyor, müzik dinliyor, bir şeyler oluyorsunuz.Bu durumda 2 GB Nvidea Geforce GT 630M gibi canavar bir ekran kartınızın boş yere çalışmasına gerek yoktur.Çünkü siz zaten İntel tümleşik ekran kartı ile bu işlemlerin hepsini rahat bir şekilde yapabilirsiniz.Bu durumda Optimus size İntel ekran kartını kullandırıyor.Çünkü daha fazlasına gerek yok.Ama o sırada Call Of Duty gibi bir oyun açtınız.O zaman da İntel onboard ekran kartınız yetersiz kalacağı için GT 630M devreye giriyor.Ve siz iki ekran kartının da etinden sütünden faydalanmış oluyorsunuz.
Optimus
Nvidea Optimus teknolojisinin mantığı nedir ? Mantığı aslında çok basittir.Gereksiz yere 2 Gb'lık harici ekran kartını kullanmayarak hem laptop makinenizin pil ömrünü uzatmış oluyorsunuz hemde ekran kartınızın gereksiz yere ısınmasını önleyerek bilgisayarı sıcaklığa karşı korumuş oluyorsunuz.Daha basit bir ifade ile anlatmaya çalışalım.Siz ihtiyaç duymadınız sürece GT 630M devreye girmeyerek arka planda oyuna girmeyi bekleyen futbolcu gibi hazır bekliyor.Tabi ki oyuna dahil olmadığı için yorulmamış oluyor.Ama ona ihtiyaç duyduğunuzda o oyuna giriyor ve oynamaya başlıyor.Mantık bu.Şimdi gelelim aldığımız hatalara.

Call Of Duty, Cyrisis gibi oyunlarda zaten Nvidea harici ekran kartı devreye girecektir.Ama Optimus çift ekran kartı teknolojisi her ne kadar harika olsa da bazen bize sorun çıkartabiliyor.Örneğin Counter, Half life ya da pes 2008 gibi oyunlara girdiğinde Nvidea ekran kartınızın devreye girmediğini göreceksiniz.Çünkü bu oyunları rahatlıkla İntel onboard (tümleşik) ekran kartınız açacaktır.Ama siz bu oyunlarda takılma ve donma gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.İşte bu durumda el ile Nvidea ekran kartını devreye sokmak mantıklı olacaktır.
Nvidia Onboard İntel Yerine Harici Ekran Kartı Kullanma Sorununa Çözüm
Öncelikle hem tümleşik hemde harici ekran kartlarınızın sürücülerinin en güncel olanlarını yükleyin.İkisi de mutlaka yüklü olmalıdır.Birbirlerine bağlantılı oldukları için aksi halde sorun çıkacaktır.
Nvidia denetim masası
Daha sonra "Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri" konumuna gidin.Burada "NVIDIA Denetim Masası"nı çalıştırın.Aynı ayarlara sağ alt köşedeki ikonuna tıklayarak da ulaşabilirsiniz.
Nvidia 3d Ayarlarının yönetilmesi
NVIDIA Denetim masası ayarlarında "3D ayarları - 3d Ayarlarının yönetilmesi" kısmına girin.Burada tercih edilen ekran kartı İntel olarak seçili olacaktır.Siz bunu Yüksek performans NVIDIA işlemcisi olarak değiştirin.Ama aşağıda yazan açıklamaya dikkat.

"Programların hangi grafik işlemciyi kullanacağını belirtir. Uyumluluğu garantilemek için sürücü, bu ayarları geçersiz kılabilir"

Bu şu demek oluyor.Sen tercih edilen ekran kartı olarak Nvidia'yı seçsen de, Optimus teknolojisi uyumsuzluğu önlemek için yinede bazı durumlarda İntel onboard ekran kartını kullanmaya devam edecektir.Ama siz tercih edilen ekran kartı olarak yüksek performans sağlayacak olanı seçerek bunu daha sık kullanmasını sağlıyorsunuz.Öncelikle bu ayarı yapın ve uygulayın.Şimdi gelelim el ile programlarda ve oyunlarda kullanılacak ekran kartını bizim seçeceğimiz kısıma.
Nvidia 3d Ayarlarının yönetilmesi
3D ayarlarının yönetilmesi kısmında tercih edilen ekran kartını belirledikten sonra bir de bazı düşük sistemli oyunlar için yüksek performanslı ekran kartımızı kullanalım.Örneğin Half Life oyununda Nvidia yerine İntel ekran kartı otomatik olarak kullanılacaktır.Bunu değiştirip daha fazla performans sağlamak için program ayarları kısmına girin.Ve ekle diyerek listeden oyunu seçin.
Nvidia 3d Ayarlarının yönetilmesi
Yukarıdaki gibi oyunu seçtikten sonra kullanılacak ekran kartını belirleyin hepsi bu kadar.

Hangi ekran kartının kullanıldığını nasıl öğrenirim ? 
Nvidia Harici Ekran Kartı Kullanma
Çift ekran kartı ve Optimus teknolojisine sahip bir bilgisayarda o an hangi ekran kartının kullanımda olduğunu öğrenmenin kolay bir yolu vardır.Hem İntel hemde Nvidea ikonları sağ alt köşede yer alır.Yukarıdaki resimde olduğu gibi ikonlar vardır.Aslında sadece ikona bakarak hangi ekran kartının kullanımda olduğunu öğrenmek mümkün.Yukarıdaki Nvidea ikonu rengarenk olmuşsa o an yüksek performanslı 2 GB Nvidea Geforce GT 630M kullanımda demektir.
Nvidia Harici Ekran Kartı Kullanma
İkona tıklarsanız GPU etkinliği kısmında hangi program ve oyunlar için yüksek performanslı harici ekran kartının kullanımda olduğunu görürsünüz.Eğer tümleşik onboard ekran kartı kullanımdaysa burada GPU etkinliği kısmında "Yok" yazacaktır.Bu İntel ekran kartının kullanımda olduğunu gösterir.

Şehir Efsanelerine İnanmayın

İnternet'te bir çok kişi Optimus teknolojisinde sadece Nvidea yüksek performanslı ekran kartını kullanmanın bir yolu olduğunu söylüyor.Biz nasıl en fazla harici ekran kartını kullanmanız gerektiğini ve oyunlar için tercih nasıl yapacağınızı yazdık.Bunun dışında anlatılanlar şehir efsanesidir.Yukarıda bahsettiğimiz açıklamada olduğu gibi "Programların hangi grafik işlemciyi kullanacağını belirtir. Uyumluluğu garantilemek için sürücü, bu ayarları geçersiz kılabilir" cümlesi sizin isteseniz de böyle bir tercihi kalıcı yapacak durumunuzun olmadığını gösterir.
NVIDIA Ekran kartı kullanılamaz
İntel ekran kartını aygıt yöneticisinden devre dışı bırakmak işe yarar mı ? Hayır yaramaz.Bu iki ekran kartı birbiri ile bağlantı içindedir.Eğer İntel Ekran kartını devre dışı bırakırsanız o zamanda İntel ekran kartını sürücüsüz olarak kullanmış olursunuz ve zaten bu durumda ne Nvidea ne de İntel sağlıklı çalışacaktır.Ayrıca "NVIDIA Ekran kartı kullanılamaz.Şu anda NVIDIA GPU'ya bağlı bir ekran kartı kullanmıyorsunuz" hatasını alırsınız.Ayrıca sürücüler doğru yüklenmemiş ise bu hatayı yine alabilirsiniz.

BİOS Ayarlarındaki Tercihler 

Optimus teknolojisine sahip bilgisayarlarda BİOS ayarlarında ekran kartları için bir tercih bulunuyor.Bios'a giriş yaparsanız "Graphic mode" ayarlarında iki seçenek olduğunu görürsünüz.Bu seçeneklerden biri "switchable" diğeri ise "integrated" seçeneğidir.Muhtemelen switchable seçili olacaktır.Switchable değiştirilebilir yani çift ekran kartı anlamına geliyor.Bunu değiştirip "İntegrated" yaparsanız entegre yani sadece tümleşik (onboard) ekran kartını kullanmış olursunuz.Yani sürekli harici ekran kartını kullanma diye bir şey söz konusu değil.

Sonuç olarak Optimus çift ekran kartı teknolojisi kötü bir şey değil aksine çok iyi bir şeydir.Sadece bazı durumlarda yukarıda anlattığımız gibi bir kaç ayar yapmanız gerekiyor.

40 yorum :

 1. Teşekkür ederim, ilk defa doğru düzgün bir anlatım gördüm. İki sürücünün de yüklü olması gerekiyor, benim hatam buymuş.İnteli tekrar yükleyip deneyeceğim. Allah razı olsun

  YanıtlaSil
 2. Çok emek verdiğim yazılarımdan bir tanesidir.Yorum bıraktığınız için ben teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. acaba bana ekra kartım hata sı ıcın yardım edermısnız tesk

   Sil
 3. Adsız15:15

  çok boktan bir teknoloji burada uzun uzun yazıp övüp durmuşsun pc den gram anladığın yok bence bi kere sorunlu bir teknoloji bu çoğu dizüstü bilgisayarda sorun çıkarıyor ve harici ekran kartına geçmiyor bu yüzden bir çok kullanıcı oyun oynamıyor servislere gönderilen dizüstülerin haddi hesabı yok bu yüzden bir şeyi iyi araştır ondan sonra yaz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yukarıda bu teknolojide sorun yaşayanlar için çözüm önerileri yazıyor zaten.Çok sorunlu bir teknoloji diyerek lafa başlayıp sonra benim sorunsuz dediğimi iddia etmen saçma olmuş.

   Bu teknolojinin amacı ekran kartının gereksiz yere çalışmasını önlemek.Hem sıcaklığı düşük tutmak hemde şarj süresini uzatmaktır.

   Çoğu kişi oyun oynayamıyor yazmışsın.Zaten yukarıda da bazı oyunlarda yaşanan sorunların çözümü mevcuttur.

   İyi araştır da demişsiniz.Madem öyle benim yazdıklarım dışında bildiğin bir şey var ise yaz da öğrenelim...

   Sil
  2. Adsız05:58

   Arkadasım basta zaten kullandıgın makina laptop oldugundan dolayı ısınmama gıbı bı lüksü yok o aletin.. bu bir.. Ikincisi Bunu satan adamlar boyle bı teknolojiye sahıp oldugunu bu alınan aletın anlatmıyorlar emin ol soyleselerdı almazdım gecenın bı yarısı bu yazıyı yazıyorum oynadıgım oyunun basından kalktım cunku kaldırmıyor oyunu.. Oyun ise Diablo 3 .. Ikı ekran kartı aynı anda calısıyor ki lanet olsun pc acayıp ısınıyor bi cacıga yaradıgı yok lanet olsun aldıgım gune.. i7 islemci falan fisman odur budur ama adamlariyi kakalamıslar bıze bu aleti.. bir daha zaten casper yada dizustu alanı gömsunler yerın dıbıne yanı.. Bu optimus zımbırtısı bi cacıga yaramıyor kısacası gecelerı oyununuz bozulur oynayamazsınız sınır krızlerı gecırır sover gunaha gırersınız ha bide verdıgınız paradan olursunuz.. ÖVMEYİN SU LANET SEYI!!

   Sil
  3. Bende çok çekiyorum bu optimus teknolojisinden mesela half life, willrock, Sniper elite 1,generals gibi eski oyunları oyanayamıyorum çünkü nvidia ekran kartına geçiş yapmıyor. Arkadaşın yukarıda yazdığı ''... uyumluluğu garantilemek için bu sürücü bu ayarları geçersiz kılabilir ...'' cümlesinden kaynaklandığı anlaşılıyor zaten. Gerçektende bunun tam bir çözümü yok mudur? nvidia inspector adlı bir programda birkaç ayar yapılabiliyor diye duydum ama ne kadar işe yarar tartışılır

   Sil
  4. Adsız08:46

   İki ekran kartı aynı anda çalışıyor diyerek bilgisayardan zerre kadar anlamadığınızı kanıtlamış oldunuz

   Sil
 4. Adsız15:18

  lenovo y570 e sahibim grafikler arası geçiş yapma tuşu bozuk nvidia 3d ayarlarında ise sadece entegre grafik seçebiliyorum. Ayrıca video oyunlarına sağ tıklayınca grafik işlemciyle çalıştır yazısını seçemiyorum. Harici ekran kartına otomatik geçmek için ne yapmalıyım?

  YanıtlaSil
 5. çok salun aralarından en iyi anlatım bu allah razı olsun iyi çalışmalar bide bilip bilmeden konuşan arkdaşlarımız varr allah onlarada akıl fikir versin tekrardan tşk ederim kardeşim

  YanıtlaSil
 6. Adsız14:17

  benim bilgisayar casper 8 di fakat mağzadan 8.1 yaptım çok güzel olmuştu ama bişe fark ettim nvidia ekran ayarları çalışmıyodu şu anda nvidia gpu'ya bağlı bir ekran kullanmıyorsunuz hatası veriyodu nvidia kaldırdım ve şimdi yüklenmiyor bu grafik sürücüsü uyumlu grafik donanımı bulamadı diyor lütfen yardımcı olun

  YanıtlaSil
 7. Çok iyi açıklamalar herşey tam kararınca ama steam cs de hala sıkıntılar yaşıyorum fps 60 dan yukarı çıkmıyor sürücülerim güncel bi sıkıntı yok ama hala on board kullanıyor anlamadım gittii..

  YanıtlaSil
 8. Sayın CybeR r; öncelikle anlatımınız çok güzel olmuş. Bende verdiğiniz örneğin bir üst modeli Acer 5750g var ve bir süre önce nvidia gt630'u kullanamaz oldum. Üstelik aygıt yöneticisinde de görünmüyor. İntelin HD3000 serisi tümleşik ekranın sürücüleri güncel ancak bir türlü nvidia'yı yükleyemedim. Bir öneriniz var mıdır? Şimdiden ilginiz için teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
 9. Monster a7 v3.1 cihazıma İntel VGA driver kurduğumda bilgisayar res atıyor ve bir daha açılmıyor sebebi ne olabilir fikriniz varmı ?

  YanıtlaSil
 10. Merhabalar, dediklerinizi yaptım. Artık entegre yerine Nvidia olarak açılıyor Counter Strike oyunum. Fakat Tam ekran açılmıyor.Oyun ortalanmış.Ekrana nasıl kaplatabilirim yardım edersen çok sevinirim. şimdiden ilginiz için teşekkür eder sevgilerimi sunarım..

  YanıtlaSil
 11. Merhabalar , dediklerinizi yaptım. Artık entegre yerine Nvidia olarak açılıyor Counter Strike oyunum. Fakat Tam ekran açılmıyor.Oyun ortalanmış.Ekrana nasıl kaplatabilirim yardım edersen çok sevinirim. şimdiden ilginiz için teşekkür eder sevgilerimi sunarım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kardesm sagtus araclar . 1024×780 cozunurluk yaptigin ayarlarin altinda ekrana kapla veya ekrana ortala sekmesi var.bu tekrar ekrana kapla yap ve uygula.genlde ekran karti guncellemelerinden snra bu sorunu yapiyr.dedigim gbi yaparsn duzelir emin ol.

   Sil
 12. Öncelikle ilgin için teşekkür ederim fatih bey. Ben win7 Home basic kullanıyorum. Sağtus araclar yaptıgımda görüntü ayarları cıkmıyor. Ama dediğiniz yeri anladım. Çözünürlüğe girdim, bende ekrana kapla veya ortala diye secenek gözükmüyor hiçbiryerde bulamadım o ayarı.

  YanıtlaSil
 13. Merhaba iyi günler bende lenovo y570 var ve Optimus tuşu ve nvidia ekran kartı çalışmıyor aygıt yöneticisinde nvidia gt555 in yanında ünlem işareti var. Güncel driver ları mevcut. Birdefa laptop u söktüm taktım çalıştı bilgisayarı kapatıp açtım yine çalışmadı aynı işaret yine var bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.... Hayırlı günler.

  YanıtlaSil
 14. Adsız21:28

  Dünyanın en berbat teknolojisi. Bir işi yapacaksan düzgün yapacaksın. Ekran kartı devreye girmiyorsa ne işe yaradı bu teknoloji. Faydasından çok zararı var. Ekran kartı biraz eskidi mi ne yaparsan yap devreye girmiyor Allah'ın belası şey. Bunu çıkaranın ben amk.

  YanıtlaSil
 15. çok faydalı bir yazı. teşekkürler

  YanıtlaSil
 16. Bende çok çekiyorum bu optimus teknolojisinden mesela half life, willrock, Sniper elite 1,generals gibi eski oyunları oyanayamıyorum çünkü nvidia ekran kartına geçiş yapmıyor. Arkadaşın yukarıda yazdığı ''... uyumluluğu garantilemek için bu sürücü bu ayarları geçersiz kılabilir ...'' cümlesinden kaynaklandığı anlaşılıyor zaten. Gerçektende bunun tam bir çözümü yok mudur? nvidia inspector adlı bir programda birkaç ayar yapılabiliyor diye duydum ama ne kadar işe yarar tartışılır

  YanıtlaSil
 17. Merhaba. Benim anakartim üzerinde iki tümleşik ekran kartı var. Intel ve nvidia. Laptop şarj soketi tamiri olduktan sonra nvidia CPU ya bağlı değil hatası aliyorum. Nvidia yı devreye sokan herhangi bir soket mevcut mu ? Yoksa başka bir sebepten mi oluyor olabilir .

  YanıtlaSil
 18. Abi ben Nvdia Denetim Masasında sadece 3d ayarlarını görebiliyorum.Ek seçenekler neden yok?

  YanıtlaSil
 19. BİOS ta graphich mode die birsey çıkmıyor diğer ayaları yaptım ancak entegre graphic işlemciyi kullanamıyorum ototmatik geçmiyor.

  YanıtlaSil
 20. arkadaşlar benım nvidia 310m harıcı ekran kartımla sıkıntı var yardımcı olurmusnuz lutfen

  YanıtlaSil
 21. Benim gt840m ekran kartim var bunu değiştire bilir miyim laptopta

  YanıtlaSil
 22. Aynen çok açıklayıcı bir anlatım olmuş, teşekkürü borç bilirim :) elinize ağzınıza sağlık... Demekki iki ekran kartından birini tamamen devre dışı bırakamıyoruz bunu artık beynime kazımış oldum sayenizde :D :D

  YanıtlaSil
 23. başarılı elinize saglık

  YanıtlaSil
 24. Adsız16:54

  teşekkürler güzel anlatım

  YanıtlaSil
 25. Dediklerinizin hepsini yaptim ama mafia 1 oyununda hic bir sekilde nvdia ekran kartini gormuyor cozum nedir acaba

  YanıtlaSil
 26. Adsız12:44

  Hocam emeğinize sağlık dün kafayı yedim harici kart arızalı diye :)

  YanıtlaSil
 27. Adsız10:16

  Dostum Tarih göremedim ne zamandan beri yazılı bilemiyorum ama eline sağlık

  YanıtlaSil
 28. Adsız22:29

  ben optımus nedır onu bıle bılmıyodum şimdi en azından fikir sahibi oldum,boyle bılgıleri paylasmaya devam etmeni tavsiye ederim.cok bilmiş hep cıkar ama herkez herseyi bilmiyebilir benim bilmedıgım gibi. teşekkurler cyber r

  YanıtlaSil
 29. çok güzel anlatmışsın iyi hoş fakat nvdia ekran kartını her oyunda çalıştıramıyorsunuz mesela metin2 oynunda hiç bir şekilde nvdia'nın kendi ekran kartı ile calıştıramadım yapmadığım bir şey kalmadı eger siz bir yöntem biliyorsanız söleyiniz lütfen

  YanıtlaSil
 30. مجموعه سپاهان درب از سال 88 فعاليت خود را در صنعت توليد درب ضد سرقت در كشور آغاز كرده و در اين راستا توانسته جايگاه خوبي در بين توليد كنندگان ضد سرقت براي خود ايجاد كند به طوري كه فروش درب اين مجموعه در سال از 50 هزار لنگه در سال 92 فراتر رفته و مي توان گفت ضمن تامين بازار كشور و خدمات مناسب در زمينه توليد و فروش درب ضد سرقت آماده صادرات به كشور هاي همسايه را دارا مي باشد
  http://sepahandarb.com

  YanıtlaSil
 31. thanks for information
  http://sepahandarb.com

  YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...