facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8.1 Dosyaları Kolay ve Hızlı Gizlemek

Gizli Dosyalar
Dosyaları gizlemek ilk Windows sürümlerinden beri olan bir özellik.Tabi o zamanlar MSDOS ile dosya gizlemek için bir takım komutlar girmeniz gerekiyordu.Dosyaları gizleyerek görünmez yapmak bir çok amaç için kullanılabilir.En önemlisi de evde ve iş yerinde dosya ve klasörleri gizleyerek ortalıkta görünmemesini sağlayabilirsiniz.Tabi bu basit bir güvenlik önlemidir.3. şahısların erişimi ile gizli dosyalar görüntülenebilir.Ama en azından ortalıkta gözükmezler. 

Şimdiye kadar bir çok kişi bu gizleme özelliğini kullanmaktadır.Windows 8 ve Windows 8.1'de ise gizleme özeliği için daha kolay bir yol var.Dosya gezginine eklenen bir tuş ile bir ya da birden fazla dosyayı gizlemek çocuk oyuncağı olmuş durumda.Çok daha hızlı bir şekilde dosyaları gizleyebilirsiniz.Şimdi nasıl yapıldığına bakalım.

Daha önce dosya gizlemek için bir klasör ya da dosyaya sağ tıklayıp "Özellikler"e giriyorduk.Ve burada bulunan Öznitelikler bölümündeki "Gizli" kutucuğu işaretlememiz yetiyordu.
Gizli Dosyalar
Dosyalar otomatik olarak gizleniyordu.Ama artık bunun çok daha kolay bir yolu var.Dosya gezginine eklenen yardımcı şerit sayesinde tek tuş ile birden fazla dosyayı gizleyip tekrar görünür hale getirebiliriz.Hatırlarsanız bu şerit üzerinde gizli dosyaları açıp kapatma seçeneği de bulunuyor.
Windows 8.1 Dosya Gizleme
Bu şerit yukarıdaki Giriş paylaş ve görünüm kategorileri arasında "Görünüm" kategorisinde bulunuyor.Görünüm seçeneklerine girdiğinizde bir ya da birden çok dosya seçip "Seçili ögeleri gizle" tuşuna bastığınız anda o klasörler gizlenecektir.Ve eğer yine bu şerit üzerindeki "Gizli ögeler" kutucuğu seçilmemiş ise bu klasörler görünürden kaybolacaktır.Geri getirmek için gizli ögeleri işaretlemeniz gerekiyor.
Windows 8.1 Dosya Gizleme
"Seçili ögeleri gizle" tuşu kolay ve hızlı bir şekilde birden fazla dosya ve klasör gizleyebildiği gibi onları tekrar varsayılan ayarlarına yani görünür ayarlarına getirme işlevini de görüyor.Bu tuşun üzerindeki dosya işaretinin bir tarafı dolu ise seçtiğiniz ögeler gizli durumdadır.O halde tekrar "Seçili ögeleri gizle" dediğinizde tam tersi olarak seçili ögeleri görünür duruma hızlı ve kolayca getirmiş oluyorsunuz.İşte bu kadar basit.Bu anlatım Windows 8 ve 8.1 sistemi için geçerlidir.Diğer işletim sistemlerinde dosya gezgininde yardımcı şerit bulunmuyor.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...