facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8.1 Denetim Masasına Giden Tüm Yollar

Denetim Masası
Denetim masası Windows ayarlarına erişim sağlar.Windows 95'ten beri en temel ve önemli ayarlar denetim masasında bulunuyor.Buradan sürücüler, masaüstü görünümü, güncelleme ayarları, erişim ayarları, kullanıcı ayarları, güvenlik ve çok daha fazla ayar seçeneği değiştirilebiliyor.Bu işletim sistemini kullanıp oraya hiç uğramayan bir kullanıcı olduğunu sanmıyorum.

Dosya gezgininde ki en can alıcı ayarların bulunduğu pencerenin yeri ve işlevi hiç değişmedi.Ama zaman içinde ona ulaşmak için kullandığımız yollar değişti ve seçenekler çoğaldı.Peki Denetim masasına erişmenin kaç farklı yolu var hiç merak ettiniz mi ? Windows 8.1'de denetim masasını açmanın bir çok farklı yolu var.Bu yazıda açmak için tüm yolları inceleyelim.

1. Yol - Bilgisayarım
Windows 8.1 Denetim Masası
En çok bilinen yollardan biridir.Çünkü sürekli gözümüzün önündedir.Bilgisayarıma ilk girdiğinizde 8.1'e özel dosya gezgini şeridi ile karşılaşırız.Dosya gezgini şeridi üzerinde bir çok seçenek ve kolaylık sağlayacak ayarlar bulunuyor.Tabi burada denetim masasını açmak için bir seçenekte bulunuyor."Denetim Masasını Aç" tuşu ile dosya gezgininden yani bilgisayarım penceresinden ulaşabilirsiniz.

2. Yol - Başlat Menüsü 
Windows 8.1 Denetim Masası
Bizim meşhur başlat menüsü.Windows 8 kullanıcıları onu daha çok Win + X menü olarak biliyor.Çünkü daha önce bu menü gizliydi.Ve ona ulaşmak için Win + X klavye kısayol tuşlarına basıyorduk.O tuşlar hala geçerli.Ama aynı zamanda başlat ikonu eklendi.Ve başlat ikonuna sağ tıklayarak aynı menüyü açabiliyoruz.Bu menü üzerinde de denetim masasına erişmek için bir yol bulunuyor.

3. Yol - Metro Arama
Windows 8.1 Denetim Masası
Metro ekranı diğer bir adıyla başlangıç ekranı tüm sisteme entegre olmuştur.O yüzden arama bölümünü kullanarak her yere ulaşabileceğiniz gibi denetim masasına da ulaşmanız gerekiyor.Belki bu daha uzun bir yol gibi gözükebilir.Ama klavye kısayolu ile arama bölümünü açarak bu işlemi hızlandırabilirsiniz."Win + F" tuşu arama kutusunu açacaktır.Daha sonra denetim masası yazarak ayarlara ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...