facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Metro Araç Kutusu (Metro ToolBox)

Metro ToolBox
Uygulamayı oluşturmaktan çok uygulamayı anlatmak daha zor sanırım.Çünkü Metro Toolbox birden fazla aracı içeren bir Windows 8 uygulaması.Kısaca özetlersek hesap makinesi, programcılar için özel hesap makinesi, istatistik, saat, kronometre, birim dönüştürme araçlarını tek bir uygulamadan yönetebiliyorsunuz.Aslında ne zamandır kullandığım bir uygulamaydı Metro Toolbox.Sizinle paylaşmak için Türkçe dil desteğinin gelmesini bekliyordum.Ne yazık ki İngilizceden başka dil yok.Gelecek gibi de gözükmüyor.Ama bu uygulama o kadar yararlı ki bu haliyle de herkes beğenecektir diye umuyorum.Baştan uyarayım benim bile anlamadığım araçlar barındırıyor.

Metro Toolbox aracını Windows 8 ve 8.1'de kullanabilirsiniz.İndirmek için buradaki sayfayı ziyaret edin.Ya da mağazada verimlilik kategorisine bakabilirsiniz.Uygulama 6 kategoriden ve araçtan oluşuyor diyebiliriz.

1-Tarih Saat
Metro ToolBox
İlk aracımız tarih ve saati içeriyor.Burada analog ve digital saat var.Aynı zamanda takvim bulunuyor.Dikkat çeken aracımız ise sol altta bulunan gün hesaplamadır.Belli bir gün saat yıl ile ilerideki bir gün saat yıl arasındaki zaman gün olarak ölçebiliyorsunuz.

2-Hesap Makinesi
Metro ToolBox
İkinci aracımız aşırı gelişmiş hesap makinesidir.Bu kadar gelişmişini hiç görmemiştim.Hesap yapmak için başka bir yere gitmenize gerek yok.Metro Toolbox'ta hesap makinesinin kralı var.

3-Birim Dönüştürücü 
Metro ToolBox
Üçüncü aracımız birim dönüştürücü.Ama buna sadece birim dönüştürücü demek yetersiz kalır sanırım.Çünkü bu aracın içinde yüzlerce dönüştürücü var.Örneğin ağırlık birimlerini dünyadaki tüm ağırlık birimlerine çevirebiliyorsunuz.Ya da mesafe birimlerini yine tüm birimlere çevirebiliyorsunuz.Örneğin mesafe aracında metreyi tüm mesafe birimlerine dönüştürme özelliğine sahip.Bu aracın içinde çok garip şeyler var.Ses birimlerini çevirme, sıcaklık birimlerini çevirme, enerji birimlerini çevirme, güç birimlerini çevirme ve daha bir çok şey.Ben böyle bir şey görmedim arkadaş.Sanırım mühendislik okuyanlar için çok yararlı olacaktır.

4- Kronometre
Metro ToolBox
Bildiğimiz kronometre.Ama bir kronometrede olması gereken her şey var.Başlatma duraklatma durdurma.Ara zamanları kaydetme.Son zamanı kaydetme gibi.

5- Geri sayım aracı
Metro ToolBox
Belli bir zaman diliminden geriye doğru zamanın akmasını sağlıyor.Bitince de sesli uyarı veriyor.Hazır geri sayım zamanları var.Örneğin 10 saniye, 15 saniye, 20 saniye gibi.Saatlere kadar geri sayım aracını ayarlayabiliyorsunuz.Uygulama arka planda sürekli çalıştığı için siz kapatmadıkça geri sayım çalışmaya devam eder.Bitince de sesli uyarı veriyor.

6- Programcı Hesap Makinesi
Metro ToolBox
Programcı hesap makinesi ne işe yarar ? Program yazmak için kullandığımız programlar yani birleştirici diller (HTML, PHP, ASP,)'i yapan bazı özel insanlar var.Çünkü bilgisayar sadece 0 ile 1 komutunu algılar.Oysa bir programcı bir yazılım kodlar iken 0 ve 1'i hiç kullanmaz.Çünkü bu çok zor hatta imkansız bir yoldur.O yüzden birleştirici dilleri kullanır.Birleştirici dilleri de kodlayan insanlar 0 ile 1'i kullanır.İşte onların işine yarayacak bir hesap makinesi bu.Sanırım pek emin değilim :) 

Sonuç olarak Metro Toolbox harika bir Windows 8 uygulamasıdır.Kesinlikle denemeniz gerekiyor.Özellikle tablet kullanıyor iseniz bir uygulamada bu kadar fazla aracın bulunması çok kullanışlı olacaktır.Unutmadan şunu da ekleyelim.Metro Toolbox'un bir diğer özelliği ise tek pencerede bir, iki ya da üç aracı aynı anda kullanmanızı sağlamasıdır.Bunu yapmak için sol üst köşede bulunan basit yarım ve tam seçeneklerini açabilirsiniz.Umarım yararlı olur.İyi bloglar.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...