facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

WinSetupFromUSB İle MultiBoot Kurulum USB Belleği Oluşturma

WinSetupFromUSB
Daha önce multi boot hazırlamak için WinSetupFromUSB programını paylaşmıştık.Bu yazıda ise bir kaç adımda multi boot kurulum dosyaları hazırlamayı anlatalım.Nedir bu Multi Boot ? Adından da anlaşılacağı gibi çoklu başlangıç demektir.WinSetupFromUSB programı ise USB belleğinize birden fazla Windows kurulum dosyasını yüklemenizi sağlıyor.Daha basit bir anlatımla şöyle diyebiliriz.USB bellekten Windows 8 kurabiliyoruz.Yine aynı şekilde tüm Windows sürümlerini USB belleğe boot ederek kurulum gerçekleştirebiliyoruz.Ama birden fazla Windows kurulum dosyasını USB belleğe boot etmek istiyorsanız multi boot programı kullanmanız gerekiyor.Örneğin Windows 7 ve Windows 8'i aynı Flash belleğe koyabilirsiniz.Hatta XP, 7 ve 8'i aynı USB belleğe boot etmeniz mümkün.

Gerekli araçlar;
1-.WinSetupFromUSB
2- Windows (.iso) dosyaları.
3- 8 GB veya üstü USB bellek

WinSetupFromUSB programını indirmek için buradaki bağlantıyı ziyaret edin.Bu yazıda Windows 7 ve Windows 8.1'i tek bir flash belleğe boot etmeyi anlatacağız.Benim yazı için kullandığım Kingston 16GB Datatravele 100 G3 USB 3.0.Siz en düşük 8 GB flash bellek kullanabilirsiniz.Ama daha önceki denemelerimden dolayı bir uyarıda bulunmalıyım.Örneğin Windows 7 x86 ve Windows 8 x86'yı 8 GB boyutundaki flash belleğe boot etmeniz mümkün.Ama bunlar x64 olduğunda boyutları biraz daha fazla olduğu için sığmıyor ve yapamıyorsunuz.O yüzden bunu dikkate almanız gerekiyor.Tabi ki Xp söz konusu ise Xp ile diğer Vista, 7, 8 ve 8.1 x64'ü aynı anda tek bir belleğe koyabilirsiniz.Şimdi adım adım yapalım.
WinSetupFromUSB
1.Adım : WinSetupFromUSB programını indirin ve rar'dan çıkartın.Program dosyasını sisteminizin türüne göre çalıştırın.Örneğin 64 bit kullanıyorsanız "WinSetupFromUSB_1-2_x64.exe" dosyasını çalıştırın.
WinSetupFromUSB
2.Adım : Programın Flash belleğinizi algıladığına emin olun.
WinSetupFromUSB
3.Adım : Windows 8 ".iso" dosyasını seçin."Auto format it With FBinst" seçeneği seçili iken dosya türünü "NTFS" olarak işaretleyin.
WinSetupFromUSB
4. Adım : Gelen uyarı pencerelerine "Evet" dedikten sonra boot işleminin bitmesini bekleyin.

Şimdi USB belleğimize 8'i boot etmiş olduk.Açılışta bunu test ederek kurulumun başlatılabildiğini görebilirsiniz.Aşağıda Win 7'yi de aynı belleğe boot ederek işleme devam edeceğiz.Ama dikkat çekmek istediğim bir nokta var.Eğer"Windows 200/XP/2003"kurulum dosyalarını "Vista/7/8/Server 2008/2012 bassed" ile aynı anda boot etmek isteseydik tek işlemde iki seçim yapıp bunu gerçekleştirebilirdik.Ama bu yazıda anlattığımız 7 ve 8 için iki işlem yapmamız gerekiyor ne yazık ki.Şimdi işlem devam edelim.
WinSetupFromUSB
5.Adım : Flash diski hiç çıkartmadan tekrar "WinSetupFromUSB" programını çalıştırın."Auto format it With FBinst" seçeneği seçili olmayacak.Seçili ise kaldırın.Daha sonra yukarıdaki gibi Windows 7 ".iso" dosyasını seçin.Ve "GO" tuşuna basarak işlemi başlatın.

İşlem bittikten sonra sistemi yeniden başlatıp USB ile açılış yaparsanız artık kurulum için 7 ve 8'in görüntülendiği bir seçenek ekranının olduğunu göreceksiniz.(En yukarıdaki resimde olduğu gibi).Eğer USB belleğiniz büyük ise istediğiniz kadar multiboot yapabilirsiniz.Örneğin XP,7 ve 8 için kurulum dosyalarını tek bir belleğe açabilirsiniz.Umarım yararlı olur.Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen.İyi bloglar.

42 yorum :

 1. siz şahanesiniz baya bi yükten kurtuldum iyi bloklar..

  YanıtlaSil
 2. acronis i de mi aynı yeri seçerek mi yoksa aşağıdaki seçeneklerden birini mi yardımcı olur musuuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Denemedim ama Acronis için Linux/İso kısmını seçmeniz gerekiyor olabilir.Aslında deneme yanılma yoluyla hemen bulabilirsiniz bunu.Sorunu çözmediyseniz sizin için indirip deneyebilirim.

   Sil
 3. Adsız19:48

  internette gördüğüm en iyi anlatımlardan biri teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşinize yaradığına sevindim.Yorum bıraktığınız için ben teşekkür ederim.İyi bloglar.

   Sil
 4. Adsız22:04

  kardeşim emeğine ve yüreğine sağlık..
  teşekkürler..

  YanıtlaSil
 5. Adsız20:41

  on numara paylaşım teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 6. Adsız13:45

  Hocam merhabalar. Benim sistemim orj win8.1. Bu sistemi silip win7 yapmak istiyorum Gerekli bios ayarı nedir acaba ? Win8 silemiyorum format esnasında. Sanırım korumalı. Bilgisayarım asus n550jv. Yardımlarınızı bekliyorum. Bu arada paylaşım çok güzel olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aşağıdaki yazı size yardımcı olabilir.

   http://www.windows8li.com/2012/03/windows-8-kaldrma-windows-7ye-geri.html

   Sil
 7. Adsız00:21

  admin, benim indirdiğim isoda şöyle bir durum var

  mesela windows7 var diyelim ama kendi içinde boot ederken 32bitmi 64bitmi kuracaksın diye soruyor formata gelmeden önce. sonra normal formata geçiyor. bi sıkıntı olurmu? yada şöyle diyeyim:

  windows 8.1 AIO (girerken 32bitmi kuracan 64bitmi kuracan diye soruyor)
  +
  windows 7 AIO (gene aynı soruyor)
  +
  Windows Perfect XP


  kursam olur mu? cevabını bekliyorum :)

  YanıtlaSil
 8. Mustafa Ay01:20

  Admin çok saol gerçekten bi ton program indirdim hiç birinde yapamadım bu olursa sana dua edeceğim şuan ilk bootumu oluşturuyorum :P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olmaması için bir sebep yok :)

   Hala kullandığım multiboot programıdır.

   Sil
 9. Adsız17:50

  Merhaba. Bu menüye hiren's boot gibi 3. parti programları nasıl ekleyebiliriz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her .iso dosyasını (hiren dahil) bu program ile yazdırabilirsiniz.

   İkinci seçenek ile iso dosyasını gösterip yazdırın.

   Sil
 10. bende de 7.50 gb usb var buna windows 8.1 32bit ile windows 7 ultimate 32 bit ikisini birden denesem olur mu siz 8 gb olacak demisiniz gerci ama...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İkisi sığıyorsa ki sığar sorun yok.Kurabilirsiniz tabi.

   Ben 16 gb Usb belleğe Win xp, Win 7 (Aio), Win 8 (Aio) kurmuşum mesela.

   Sil
 11. Adsız10:54

  Oluşturdugumuz bu USB belleğin içine office gibi başka programları kopyalamak ve formattan sonra USB belleği hiç çıkartmadan diğer programların kurulumuna geçsek olur mu? Böyle bir sey mümkün mudur??

  YanıtlaSil
 12. Adsız03:52

  arkadaşlar xp yi kurabiliyormuyuz. win7-8 16 gb attım xp eklemek istiyorum. hata veriyor. yardımcı olabilirmisiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet XP yi İSO dosyası olarak uygularsan çalışmaz Xp İSO yu klasöre Winrar ile çıkart bu klasörü uygula olduğunu goreceksin

   Sil
  2. Xp İSO yu klasöre winrar ile cikart programa xp içeriğini çıkardığın klasörü goster olduğunu goreceksin. (Diğer iso dosyalarını xp hariç klasore açmadan uygulayiniz)

   Sil
  3. Mehmet XP yi İSO dosyası olarak uygularsan çalışmaz Xp İSO yu klasöre Winrar ile çıkart bu klasörü uygula olduğunu goreceksin

   Sil
 13. Adsız23:09

  açıklayıcı bilgi için teşekkür ediyorum. şu an bunu yazarken bir yandan W10 ve W7 oluşturmaya çalışıyorum sonucu mutlaka yazacağım. iyi bloglar.

  YanıtlaSil
 14. Merhaba multibbot için kullandığım en iyi yazılım olduğunu söyleyebilirim. Benim sorum ise ben bu yazılımla multiboot oluşturdum içinde xp,w7 var. Şimdi bir de w8 eklemek istiyorum. Bunun için belleği yeniden biçimlendirmeden ekleme yapılabiliyor mu, yoksa tekrar biçimlendirip hepsini yeniden yazdırıp belleği çıkarmak mı lazım. Kısaca tekrar etmem gerekirse; usb belleği çıkarmış olmak yeni yazdırmalara engel midir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Format işaretini kaldırın biçimlendirmeden ekleme yapabilirsiniz.

   Sil
  2. Teşekkürler denedim ve oldu. Yani istediğimiz zaman belleğe yeni iso dosyaları ekleyebiliyoruz.

   Sil
 15. Merhaba. Sisteme eklediğimiz bir isoyu nasıl sistemden çıkarabiliriz acaba. Örneğin bir linux sürümü ekledik bellek içerisine. Şimdi çıkarmak ve alan açmak istiyorum. Nasıl yapabilirim.

  YanıtlaSil
 16. Adsız09:47

  office gibi programları iso haline getirdim.
  linux iso/ ile başlayan yerdenmi boot ediyoruz ?

  YanıtlaSil
 17. UEFİ özelliğini nasıl yaparız bu programla?

  YanıtlaSil
 18. Adsız20:30

  Hersey cok güzel birde menü ekleyebilsek diyorum kendi logomozu eklesek nasıl olur acaba bilen varmı

  YanıtlaSil
 19. Gökhan09:50

  Çok teşekkürler ellerinize sağlık deniyeceğim

  YanıtlaSil
 20. Ben XP+Win7+Win10 ve Hiren boot extended kurdum Xp denedim sorunsuz şimdi 7 kuruyorum çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 21. değerli arkadaşlar xp için isoyu görmezse isoyu bi klasöre açıp o klasörü göstermek gerekiyor. diğer bi husus go demeden önce her seferinde anvanced optinu çentikle ve açılan penceredeki Vista 7/8 kısmının altındaki custom menü çentiğini işaretle ve go dedikten sonra 1. küçük pencereye w1 gibi bişey 2. pencereye asıl isonun adını verki format atarken 2. pencerede verdiğin ad görünsün karışmasın. saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fatih verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Blog'la uzun zamandır ilgilenemiyorum. Haliyle yorumlarda cevap veremedim. Yakında blog ismini değiştirip tekrar güzel paylaşımlar ve makaleler yazmayı düşünüyorum. Şimdilik birbirinize yardımcı olmanız güzel. Tekrar teşekkürler.

   Sil
  2. Biz de teşekkür ettik. gerçekten çok faydalı bir paylaşımdı. İyi çalışmalar

   Sil
 22. KARDESIM BENDE TESEKKUR EDERIM PAYLASIMIN ICIN ESKI VE UNUTULMUS BIR SEYI HEM HATIRLATTIN HEM TAM ANLAMIYLA YARDIMCI OLDUN SAGOLASIN ALLAH RAZI OLSUN SENDEN...

  YanıtlaSil
 23. Usb de yer açmak için yüklediğimiz iso dosylarını nasıl kaldırırız onuda anlatsaydın çok iyi olurdu

  YanıtlaSil
 24. Adsız23:01

  Merhabalar Bu Program Virüslümü Acaba ?

  YanıtlaSil
 25. Eyvalla kardeş anlatım ve program 10 numara

  YanıtlaSil
 26. selamun aleyküm windows 8 iso yu nasıl seçiyoruz

  YanıtlaSil
 27. abi windows 8 isoyu nasıl seçiyoruz ve dosyayı rardan nasıl çıkartıyoruz bilgisayardan anlamıyorum. çok acil cevap verir misiniz. şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle dosyayı rar'dan çıkarabilmek için Winrar programının bilgisayarında kurulu olması gerekiyor. Bu programı kur.

   http://www.windows8li.com/2012/03/windows-8-uyumlu-winrar-indir-32-bit-64.html

   Daha sonra yukarıda anlatılanları adım adım yap. Bir sorun olursa çekinme. Kolay gelsin.

   Sil
 28. Win 7 kurarken bir sıkıntı yok ama win 8.1 ve win 10 olmuyor.. multiboot denıycem bakalım

  YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...