facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

İpucu: Windows 8.1 Dosya Gezgini Yenilikleri

Windows 8.1 Dosya gezgini
Bu kadar zaman geçmesine rağmen 8.1'in getirdiği küçük yeniliklerin görmezden gelinmesinin sebebi herhalde bu yeniliklerin fark edilmemiş olmasıdır.Windows 8.1'in aslında en büyük yeniliklerinden bir tanesi de dosya gezginine gelen yardımcı şerit'tir.Bu yardımcı şerit üzerinde sistem çok daha kullanışlı bir hale geliyor.Hem zamanı hemde kullanım kolaylığını arttırmak için buradaki kısayolları kullanabilirsiniz.Dosya gezgini yeniliklerinden kısaca bahsedelim.

Kopyala Yapıştır Ve Dosya Yolunu Kopyalama
Windows 8.1 Dosya gezgini Yolu Kopyala
Dosya gezgininde üst şeritte bulunan seçeneklerin en başta bulunanı yani giriş bölümünde zaten kopyala yapıştır ve kes kısayollarını fark etmişsinizdir.8.1'de aynı zamanda seçilen klasörünün konumunun yolunu hızlı bir şekilde kopyalayabilirsiniz.Yukarıdaki resimde de gösterdiğim gibi seçilmiş bir klasör var iken "Yolu kopyala" tuşuna basarsanız o an bulunduğunu klasöre kadar ve seçim yapılmış klasör ya da dosyanın tam yolunu hafızaya kaydetmiş olacaksınız.

Hızlı Taşıma ve Kopyalayarak Gönderme
Windows 8.1 Dosya Gezgini Hızlı Taşıma Kopyalama
Yine yardımcı şerit üzerinde güzel bir özellik bulunuyor.Dosya ve Klasörleri hızlı bir şekilde taşınabilir ve kopyalanabilir.Bunu yapmak için herhangi bir seçim yaptıktan sonra taşıma hedefi ya da kopyalama hedefine basın.Daha kolay bir şekilde taşıma ve kopyalama hedefi belirlemeniz için Windows size son kullanılan klasörleri görüntülüyor.Bunlar dışında bir hedefe gönderme yapmak için "Konum seçin" tuşunu da kullanabilirsiniz.

Yeni Ögeleri Daha Kısa bir Yoldan Oluşturun
Yeni Ögeleri Daha Kısa bir Yoldan Oluşturun
Aslında yeni bir öge oluşturmak için eskiden bir konumda boş bir yere sağ tıklayıp "Yeni - .." yolunu takip ediyorduk.Bu yöntem hala geçerli olmakla birlikte orada bulunan tüm işlemler şerit üzerinde kısayola taşındı.Buradan "Yeni Öge" diyerek klasör, kısayol, metin belgesi vb.. bir çok şeyi iki tıklama ile oluşturabiliyorsunuz.

Dosyaları Farklı Uygulamalar İle Açma
Dosyaları Farklı Uygulamalar İle Açma
Dosya uzantıları dosya türlerini belirlerler.Her dosya türünü açacak bir Windows programı vardır.Ama bazen bir dosya türünü birden fazla program açabilir.Hangisini seçeceğinize hızlıca karar vermek için örneğin, video dosyası seçili iken şerit üzerinde "Aç" tuşuna basın.Burada dosya türünü açan tüm programlar otomatik olarak listelenecek.Dilerseniz dosya türü için varsayılan açılış programını buradan belirleyebilirsiniz.

Tümünü Seç, Hiçbirini Seçme, Diğerlerini Seç
Tümünü Seç, Hiçbirini Seçme, Diğerlerini Seç
Dosyalara tık tıklama yapılarak seçme işlemi yapılır.Tüm dosyaları seçmek için kısayol tuşu olarak şerit üzerinde bulunan tümünü seç tuşunu kullanabilirsiniz.Ya da tüm seçimleri kaldırmak için "Hiçbirini seçme" diyebilirsiniz.Ama burada en dikkat çekici olanı diğerlerini seç tuşudur.Örneğin önemli dosyalarınızı seçtikten sonra diğerlerini seç diyerek önemsiz dosyalara işaretleme yapabilirsiniz.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...