facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows Yüklendiği Tarih Ve Saati Öğrenme

Windows Kurulum
Bilgisayarınıza ne zaman Windows'u kurduğunuzu öğrenmek ister misiniz ? Bu yazıyı okuyorsanız, sanırım bunun cevabı evet.Bazen sadece meraktan, bazende yüklenme tarih ve zamanı gerçekten gerekli olduğu için bu bilgiye erişmek isteyebilirsiniz.Belkide belli zaman aralıklarında yeni bir sistem kuruyorsunuz.Böyle bir durumda sistem yüklenme tarih ve saati işinize yarayabilir.Yüklenme zamanını öğrenmek için çok farklı yöntemler var.Ama bunların bazıları kesin sonuç vermiyor.Bu yazıda kesin sonuç veren yönteme öncelik verelim.Daha sonra en basit yöntem ile öğrenmeyi gösterelim.Bu anlatım Windows 8.1 için yapılmıştır.Windows 8 ve Windows 7 üzerinde de aynı metotlar kullanılabilir.

Yöntem 1: SystemInfo Komutu 

Bu yöntem en kesin sonucu verir.Kesinlikle yüklenme zamanı diğer metotlar ile kesin sonucu vermezler.Bunun sebebi sistem oluşturulduktan sonra değişen kullanıcı hesaplarıdır.Bazı durumlarda kullanıcı hesapları değişimi ile sistem kurulma zamanı sayacı sıfırlanabiliyor.Ama SystemInfo komutu ile bu engele takılmıyorsunuz.Öncelikle komut satırını açmamız gerekiyor.Bunun için (Win + Q) kısayol tuşlarına basarak arama kutusunu açın.
CMD
Arama kutusuna "CMD" yazın ve komut satırını başlatın.
Windows Kurulum Zamanı
Komut satırında "systeminfo | find /i "date" komutunu verin.Windows kurulum tarih ve saatini kesin olarak bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Yöntem 2: Windows Klasörü Oluşturulma Tarihi 

Daha basit bir metot olmasına rağmen daha yanıltıcı sonuçlar verebilir.Çünkü Windows klasörü, kullanıcı hesabının değiştirilmesi ile düzgün sonuç göstermeyebilir.Ayrıca yükseltme ve yenileme gibi durumlarda bu klasörün oluşturulma tarihi değişecektir.
Windows Kurulum Zamanı
Oluşturulma zamanını öğrenmek için sistemin kurulu olduğu sürücüye gidin.Genelde bu "C" sürücüsü olur."Windows" klasörünü bulun ve sağ tıklayıp "Özellikler"e basın.
Windows Kurulum Zamanı
Burada genel sekmesinde bulunan dosya oluşturma bilgisini bulabilirsiniz.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...