facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8.1 ve Windows 8 Başlat Ekranını Açmanın 5 Farklı yolu

Başlangıç Ekranı
Başlat ekranı Windows 8'e gelen en büyük yenilik.Windows 8.1 ile başlat ekranı daha da geliştirildi.Başlat ikonunun geri gelmesi ile başlat ekranını açmak çok daha kolay oldu.Ama onu açmanın bir çok farklı yolu var.Bu yazıda başlat ekranını açmanın 5 farklı yolunu inceleyelim.Her iki sistem içinde başlat ekranına ulaşmak kolaydır.Farklılıklar var tabi ki.Sistem ilk çıktığında bilgisayarı kapatmanın çok dolambaçlı bir yoldan yapılması çok fazla eleştirilmiş ve tepki toplamıştı.Bu da bize erişim kolaylığının kullanıcılar için ne kadar önemli olduğunu gösterdi.Bu yazıda 8 ile 8.1 arasındaki ince farkları da fark edebilirsiniz.

1- Klavye Kullanın - Windows 8 ve 8.1 

Klavye üzerinde bulunan Ctrl ve Alt tuşları arasında Win logolu klavye tuşuna basarak her nerede olursanız olun, hangi işlemi yapıyorsanız yapın başlat ekranını görüntüleyebilirsiniz.Bu en kolay yoldur.Bunu kullanmaktan kaçınmayın.

2- Başlat Simgesini Kullanın - Sadece Windows 8.1
Başlat Ekranı
Başlat simgesi Windows 8'de yoktu.8.1 ile başlat ikonu sol alt köşeye yani eski yerine geldi.Ve bu tuşun asıl işlevi başlat ekranını başlatmaktır.Sol tıklama yapılarak başlat ekranına ulaşabilirsiniz.

3- Sol Alt Köşe - Sadece Windows 8
Başlat Ekranı
8.1'de eklenen başlat ikonu ne yazık ki önceki sistemde bulunmuyor.Önceki sistemde başlat ekranına ulaşmak için sol alt köşede gizlenmiş olan ikona ulaşmanız gerekli.Bunun içinde farenin imlecini sol alt köşeye dayayın ve tıklama yapın.

4- Açık Uygulama listesini Kullanın - Windows 8 ve 8.1
Başlat Ekranı
Eğer herhangi bir uygulama açık ise sol üst köşeye fare imlecini yaklaştırarak uygulamalar arasında geçiş yapabiliyorsunuz.Bunu sanırım sistemi kullanan herkes fark etmiştir.Açık olan bu uygulama geçiş listesinin en altında başlangıç yazan tuşa bastığınızda başlangıç ekranını açabilirsiniz.Her iki sistem içinde geçerlidir.

5- Yardımcı Barı Kullanın (Charm) - Windows 8 ve 8.1
Başlat Ekranı
Ekranın sağ üst ve alt köşelerine fare imlecini dayayarak yukarı çektiğinizde yardımcı bara ulaşırsınız.Yardımcı bar her iki sistemde de aynıdır.Tam ortasında ise başlangıç ekranı kısayolu bulunmaktadır.Bu kısayol ile başlat ekranına ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...