facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Sumo İle Yazılımlarınızın Güncelliğini İzleyin

Bilgisayarımızda türlü türlü programlar bulunuyor.En pasif kullanıcı bile sistem üzerinde onlarca program kurmak ve kullanmak zorundadır.Bilgisayarınızdaki 3.parti paket programlar çeşitli nedenler ile sürekli güncelleme alırlar.Bazen sadece yeni özellik, fonksiyon eklemek için, bazense daha kararlı olması için eklemeler yapılarak kullanıcılara sunulurlar.Olası sorunları engellemek için en güncel yazılımları kullanmak her zaman mantıklıdır.Güncel yazılımları tek tek kontrol etmek zahmetli bir iştir.SUMo Software Update Monitor adlı yazılım, bilgisayarınızda yüklü bulunan tüm yazılımları tarayarak güncel versiyonlarının olup olamadığını kontrol ediyor.

Sumo
Sumo yazılımının amacı diğer tüm yazılımları tarayarak en güncel versiyonlarını denetlemek.Ve sizin kullandığınız yazılımların sürümlerini de tarayıp size sunmaktır.Üstelik Sumo ücretsiz ve basit çalışan bir programdır.Sumo programını indirmek için buradaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.Kurulum sırasında bazı virüs programları reklam virüsü uyarısı verebilir.Bu uyarı emin olun programın fonksiyonlarından kaynaklanıyor.Dilerseniz güvenlik programınız ile karantinaya alabilirsiniz.Program çalışmaya devam edecektir.Ayrıca kurulum sırasında yukarıdaki pencere ile karşılaşırsanız, seçenekleri yukarıdaki gibi ayarlayın ki tarayıcınıza gereksiz araç çubukları yerleşmesin.Ve arama sayfanız değişmesin.Ücretsiz bir program olduğu için bu tür istenmeyen yükleme talepleri ile karşılaşmanız gayet normal.
Sumo
Sumo Türkçe dil desteğine sahiptir.Arayüzü kolay kullanıma açık olan bir program.Dil desteğinin olması da ayrı bir kolaylık sağlıyor.Kurulumdan sonra karşınıza bir sihirbaz çıkıyor.Burada "Yüklü yazılımları otomatik olarak test et" diyerek bilgisayarınızda bulunan tüm yazılımları öğrenebilirsiniz.
Sumo
Sumo arayüzünde listelenen yazılımlar fotoğrafta gördüğünüz gibi üç başlık altında toplanıyor.Güncel, Küçük güncelleme ve Ana güncelleme.Güncel olanlar için daha fazla yapmanız gereken bir şey yok.Peki ama küçük güncelleme ve ana güncelleme ne anlama geliyor ? Kısaca özetlemek gerekirse örneğin sürüm numarası 2.7.0.353 olan bir programda her numaranın bir anlamı vardır.Bunlar;
1- "2" numarası major numarası denilen programın tamamını kapsar.Eğer bu numara değişmişse program tamamen değişmiş ve yeni bir görünüme kavuşmuş demektir.
2- "7" Semi-Major numarası yazılımda yapılan değişikliklerin, yazılımın genel çalışma mantığını ve işleyişini bozmadan yazılama uygulanmış olan özellikleri simgeler.
3- "0" Minor numarası yazılımda yapılan ufak tefek değişiklikleri simgeler. Mesela bir tusun üstünde yazan yazının değişmesini veya calışmada oluşan gereksiz bir geçikmenin programdan egale edilmiş olduğunun habercisidir.
4- "353" Build numarası yazılımda olan güvenlik açıkları, buglar veya sistem uyumsuzluklarının geliştirildiğinin habercisidir.
Bizi ilgilendiren kısma gelirsek.Sumo programı raporunda küçük güncelleme ve ana güncelleme olarak bazı programları ayırır.Eğer major numarası değişmiş ise ana güncelle demektir ve programı baştan aşağı baştan kurmanız gerekir.Yani ayarlar ve özelleştirmeler kaybolacaktır.Eğer yapı numarası değişmişse Sumo yazılımı bunu küçük güncelleme olarak algılayacaktır.Çok büyük ihtimal ile güvenlik açıkları kapatılmış ya da olası hatalar giderilmiştir.Güncelleme yapmanızı şiddetle tavsiye ederim.
kcsoftwares
Ayrıca yazılımların yeni versiyonlarını yüklemeniz için üzerine tıklayarak "Güncellemeyi al" dediğinizde, indirme linkine ulaşmanız için kcsoftwares.com sitesi sizi yönlendiriyor.Site aracılığı ile hangi versiyonu ne kadarlık bir kullanıcı kitlesi kullanıyor görebiliyorsunuz.Kısacası yararlı bir sitedir.SUMo Software Update Monitor Windows Xp, Vista, 7, 8 ve Windows 8.1 üzerinde çalışmaktadır.Windows 8.1 64 bit üzerinde test edilmiştir.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...