facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8.1 Sürücü Harfini Değiştirme

Sürücü Harfi
Bilgisayarınızda ki her sürücüye C'den Z'ye kadar harfler atayabilirsiniz.A ve B genellikle disket sürücüleri için ayrılmıştır.Eskiler bilir.Disket sürücüsü hep A harfini alırdı.Ama disket sürücüsü artık olmadığı için A ve B harflerini de diğer sürücüler için kullanabilirsiniz.Herkesin alışık olduğu harfler ise C, D, E harfleridir.Çünkü A ve B sürücü harfleri disket sürücülerine ayrıldığı için hard disk C ile başlar.Eğer tek partition yok ise Windows C sürücüsünü alır ve onu izleyen harfler D, E, F harfleridir.O yüzden "C" sürücü harfi bizim aşina olduğumuz Windows'un kurulu dizini, D ise aşina olduğumuz yedek sürücüdür.Eğer CD ya DVD okuyucu var ise bu da F olur.Bazı durumlarda ise bu harflerin yerleri değişebilir.İşte bu durumlarda sürücü harfini değiştirmek için yazının devamını okuyun.
Windows 8.1 Sürücü Harfini Değiştirme
Aslında bu yazıyı blog'a gelen bir yoruma cevap vermek için yazıyorum.Bir takipçimiz sürücü harfi F oldu nasıl değiştirebilirim diye soruyor.Sürücü harfini beğenmiyor ve değiştirmek istiyorsanız bunu yapmak çok ama çok basittir.A'dan Z'ye kadar istediğiniz sürücüye harf atayabilirsiniz.Öncelikle "Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Yönetimsel Araçlar\Bilgisayar Yönetimi" yolunu izleyin.Ya da kısa yoldan ulaşmak için bilgisayarım ikonuna sağ tıklayıp "Yönet" diyebilirsiniz.
Windows 8.1 Sürücü Harfini Değiştirme
Bilgisayar yönetimi penceresinde "Dosya Yönetimi" sekmesine gelin.Yanda bulunan sürücülerden harfini değiştirmek istediğiniz sürücüye sağ tıklayın ve "Sürücü harfini ve Yolunu değiştir" seçeneğini seçin.
Windows 8.1 Sürücü Harfini Değiştirme
Açılan pencerede resimde görüldüğü gibi "D" olamasını istediğim ama "J" harfini alan sürücü için "Değiştir" tuşuna basıyorum.Sizde ekleme ve kaldırma yapmadan sadece değiştir tuşuna basın.
Windows 8.1 Sürücü Harfini Değiştirme
Son olarak "Şu sürücü harfini ata" seçeneğinin karşısında bulunan kullanılmayan bir harf seçebilirsiniz.Hepsi bu kadar.Umarım yararlı olur.İyi bloglar.

2 yorum :

  1. Benim bir sıkıntım var windows 8.1 vpn bağlantı hatası alıyorum Error 734 PPP link control protocol was terminated bu sorunu birtürlü çözemedim

    YanıtlaSil
  2. Selam. ben windows 8 kullanıyorum ve q klavye. bulgar dilini ekledim, fakat harfler istediğim yerlerde değil, yani "a" harfine basınca "ь" harfi çıkıyor, fakat bulgarca "a" yine "a" olur.yani ben bu harflerin yerlerini değiştirmek istiyorum. yardımcı olur musunuz. örnek vereyim "d" harfini yerinde bulgarca "а" var, bunu nasıl değiştiririm.

    YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...