facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8.1 Deneyim Dizini Puanlarını Öğrenme

Windows puan
Windows deneyim dizini (WEI), Windows Vista ile birlikte tanıştığımız bilgisayar yeteneklerini daha iyi anlamamıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır.Bilgisayar donanımını tarar ve bir dizi testten sonra puanlar atar.Bu derecelendirme yazılım ve oyun kurmadan önce sistemimizin ne kadar yeterli olduğunu anlamamıza yardımcı olur.Örneğin bir oyun için yeterli en az puan 5.2 ise, ortalama puanınızın 5.2 olması oyunu çalıştırma yeterliliği olan bir donanıma sahipsiniz demektir.Windows 8.1'de fark ettiyseniz deneyim dizini puanlama henüz yok.Çünkü Windows 8.1 şuan için önizleme sürümüdür.

Vista'da, Windows 7 ve Windows 8'de bilgisayarıma sağ tıklayıp özelliklere girerek deneyim dizini puanlamasını görebilirsiniz.8.1'de ise orada yoktur.Ama Microsoft, Windows deneyim dizini (WEI) puanlamasını Windows 8.1'den tamamen kaldırmış değil.Sadece öğrenmek için bilgisayar özelliklerine bakmayacaksınız.Çünkü orada gözükmüyor.Bu yazıda sisteminiz için deneyim dizini puanını nasıl öğrenebileceğimizi inceleyelim.

Adım 1: Bilgisayarınızda "C:\Windows\Performance\WinSAT\DataStore" yolunu izleyin.(C Windows 8.1'in kurulu olduğu dizini temsil ediyor.)
Windows 8.1 Deneyim Dizini Puanlarını Öğrenme
Adım 2: Burada "Formal.Assessment (Initial).WinSAT.xml" dosyasını bulun.Resimdeki gibi tarihi inceleyin ve en sondaki olanı açın.Yalnız çift tıklamayın.Çift tıkladığınız taktirde not defteri ile açılacak ve çok karışık birbirine yapışık yazılar ve işaretler çıkacaktır.Mümkünse sağ tıklayın ve tarayıcınız ile açın.
Windows 8.1 Deneyim Dizini Puanlarını Öğrenme
Adım 3: Yukarıda resimde gördüğünüz gibi "SystemScore" bölümünde ortalama skor ve tüm diğer skorlar görüntülenebiliyor.Yani Cpu, Ram ve Disk gibi puanlamaları buradan görebilirsiniz.Yukarıdaki formal rapor gözükmüyor ise yazıyı okumaya devam edin.

Deneyim Puanı İçin Test Yapma

Adım 1: Komut istemi penceresini açın.Komut istemini yönetici olarak çalıştırın.Komut istemini yönetici olarak çalıştırma için bağlantıya tıklayabilirsiniz.Yinede bunu yapmanın en kolay yolu "Win + F" tuşuna basıp arama kısmına "CMD" yazdıktan sonra bulunan sonuçlarda sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır demektir.
Windows 8.1 Deneyim Dizini Puanlarını Öğrenme
Adım 2: Şimdi "Winsat formal" komutunu verip testin bitmesini bekleyin.Bir kaç dakika sürebilir.Artık raporunuzu ilk adımlarda anlattığım yerden görebilirsiniz.

9 yorum :

 1. Merhabalar, ben DataStore dosyasını açtığımda bu klasör boş uyarısı alıyorum. Bunun sebebi nedir acaba ?

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar, ben DataStore dosyasını açtığımda bu klasör boş uyarısı alıyorum. Bunun sebebi nedir acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,2.yerdeki adımları sırası ile uygularsanız,sorununuz çözülecektir.İyi günler..

   Sil
 3. Adsız18:26

  klasör boş olduğu için

  YanıtlaSil
 4. bende dx10 ve dx9 0 nasıl arttırcaz

  YanıtlaSil
 5. 5.2 cıktı oyun icin iyimi :D

  YanıtlaSil
 6. 3.8
  5.9
  7.9
  7.7
  7.9
  3.8
  4.3
  0
  4.3
  TRUE
  TRUE
  5.9
  bende böyle cıktı sizde oyun için güzelmi deilmi

  YanıtlaSil
 7. Adsız20:39

  -

  6.3

  8.3

  8.3

  8.3

  8.3

  6.3

  6.3

  0

  6.3

  TRUE

  TRUE

  8.15  3 senelik laptopım gtx960m üzerine bir çok donanım çıktı. bu yüzden 6.3 te kaldım. gayet normal.

  YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...