facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8.1 Başlangıç Ekranına Yönetici Olarak Çalışan CMD Kısayolu Oluşturma

Cmd
Windows 8 sisteminde komut istemi penceresi (CMD)'ye ulaşmak çok kolaydı.Win + X kısayol tuşlarına basılarak çıkan menüde komut istemi ve komut istemini yönetici olarak çalıştırma seçenekleri bulunuyordu.Windows 8.1'de ise bunun yerine PowerShell geldi.Buna daha sonra değinelim.Şimdi komut istemini yönetici olarak çalıştırmanın yolları var iken bu yazıda başlangıç ekranına yönetici olarak çalışabilen bir CMD fayansı ekleyelim.Karışıklık olmasın diye söyleyelim.Başlangıç ekranına CMD sabitlenip sağ tıklanarak yönetici olarak çalışabiliyor.Ama bizim ekleyeceğimiz kısayol direk olarak yönetici olarak çalışabilecek.Sık sık komut istemini kullanıyorsanız böyle bir kısayol işinize yarayabilir.Nasıl yapıldığına bakalım.
CMD Kısayol
Öncelikle masaüstünüze bir kısayol oluşturmanız gerekiyor.Bunun için boş bir yere sağ tıklayıp "Yeni - Kısayol" yolunu izleyin.
CMD Kısayol
Kısayol penceresinde Ögenin konumunu yazın bölümüne "C:\Windows\System32\cmd.exe" yazın ve devam edin.
Cmd kısayol
Kısayola bir isim verin ve sonlandırın.
CMD Kısayol
Şimdi kısayolu oluşturduk.Bunu bu şekilde başlangıç ekranına sabitlersek bir farkı olmaz.Yönetici olarak çalıştırmak için yine sağ tıklayıp "Yönetici olarak çalıştır" demek gerekiyor.O yüzden öncelikle "Özelliklere" girin.
CMD Kısayol
Özellikler penceresinde "Kısayol" sekmesine gelip gelişmişe basın.Burada "Yönetici olarak çalıştır" seçeneğini işaretleyip uygulayın.Hepsi bu kadar.Artık bu kısayolu sağ tıklayıp "Başlangıç ekranına sabitle" diyerek başlangıç ekranına kullanabilirsiniz.Komut istemi her zaman yönetici olarak çalışacaktır.İyi bloglar.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...