facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Ayrıntılı Batarya Raporu Oluşturma

Windows 8 batarya Raporu
Merhaba arkadaşlar.Yine Windows8li farkı ile size hiç bir yerde olmayan bir özelliği anlatıyorum.Yorumlarınızı esirgemezseniz sevinirim.Eğer bir dizüstü bilgisayar ya da tablet üzerinde Windows 8 ya da Windows 8 RT kullanıyorsanız, işletim sistemlerinin pil kullanımı ve özellikleri hakkında ayrıntılı rapor üretebildiğini bilmeniz ilginizi çekecektir.Ayrıntılı pil raporu oluşturmak olası pil sorunlarında sizin sorun gidermek için başvuracağınız bir yer olabilir.Ya da pil kullanımı hakkında detaylı bilgilere bu rapor sayesinde ulaşabilirsiniz.

Ayrıntılı pil raporu oluşturmak için özel bir komut ile komut istemi penceresini kullanmak gerekir.Bunun için komut istemini yönetici olarak çalıştırın.Komut istemini yönetici olarak çalıştırmanın en kolay yolu (Win + Q) tuşlarına basıp arama kutusuna "Cmd" yazdıktan sonra çıkan komut istemi sonucuna sağ tıklayıp "Yönetici olarak çalıştır" demektir.Komut istemini açtıysanız sırasıyla aşağıdaki komutları verin.

1 - cd.. 
2 - cd.. 
3 - powercfg /batteryreport
Windows 8 batarya Raporu
Son olarak "powercfg /batteryreport" komutunu verip "Enter" tuşuna bastığınızda raporunuz "C:\battery-report.html" yolunda hazır olacaktır.Buradan raporu düzgün görüntülemek için herhangi bir tarayıcı kullanabilirsiniz.Raporu detaylı incelemek için aşağı doğru kaydırın.Bu raporda neler var biraz göz atalım.
Windows 8 batarya Raporu
Raporun üst kısmında bilgisayar ile ilgili genel bilgiler bulunuyor.Bilgisayar adı, sistem türü, bios türü ve sürümü, yapı ve rapor zamanı gibi.
İkinci kısım pil durumu ayrıntılarıdır.Pil hakkında detaylı bilgilere buradan bakabiliyorsunuz.Adı, üreticisi ve gücü dahil olmak üzere tüm bilgiler yüklü pil bölümündedir."CHEMISTRY" bölümü artık tüm bilgisayarlarda "Lion" olarak gösterilir.Başka bir tür pil var ise ben bilmiyorum.Tasarım ve tam şarj kapasite mWh olarak gösterilir.
Windows 8 batarya Raporu
Recent Usage yani son kullanım bölümünde yukarıda gördüğünüz gibi son 3 gün yani 72 saatlik ayrıntılı bir pil istatistiği tutulmuştur.Benim rapor biraz karışık :).Sürekli prize takılı kalmışım ve genelde uyku modunda bırakmışım.Kaynak (SOURCE) bölümündeki "AC" durumlarında bilgisayar ya da tabletin pile takılı olduğu durumlardır."Battery" ise şarj durumda olduğu zamanları gösterir.Kalan kapasite (CAPACITY REMAINING) ne kadar güç kaldığını gösterir.
Windows 8 batarya Raporu
Pil kullanımı "Battery usage" kısmında ise pilde olduğu zamanlar gösterilir.
Windows 8 batarya Raporu
Bu tabloda ise pil kullanımı hakkında tarihleri bulabileceksiniz.Bu sayede bataryanın yeterli olup olmadığını anlayabilirsiniz.Son raporda buna benzer bir şey.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...