facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8.1 Yeni Özellikler Ve Değişiklikler Neler

Windows 8.1
Windows 8 ile kullandığınız sistemi Windows 8.1'e yükseltmek için yeterli neden var mı ? Windows 8.1 ne gibi yenilik ve değişiklikler içeriyor.Daha kararlı bir sistem mi ? Yapılanlar yeterli mi ? Bu yazıda bu konuları ele alalım.Dahada önemlisi kararlı sürüm çıkınca kesinlikle Windows 8'den Windows 8.1'e geçilmesi gereken bir sistem mi sorusunun cevabını bulmaya çalışalım.Öncelikle yeni sürümün önizleme sürümü olduğunu, henüz kararlı sürüm olmadığı için yükseltme yaparsanız olası hatalara ve sürücü uyumsuzluklarına hazırlıklı olmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

Windows 8.1 İle Gelen Yeni Özellikler;

 • Varsayılan olarak gelen yeni uygulamalar (Hesap makinesi, Alarm, Ses kaydedici ve diğer)
 • Yenilenmiş Xbox Uygulaması
 • Daha kolay kullanımlı ve güçlü bilgisayar ayarları
 • Daha fazla ekran bölme ve çoklu kullanım desteği
 • Otomatik uygulama güncelleyen tamamen yenilenmiş mağaza
 • Başlangıç seçeneklerini özelleştirme 
 • Yeni başlat ikonu ve daha çok özelleştirilebilen başlangıç ekranı
 • Başlat ikonuna gizlenmiş (Win + X) menü yerine başlat menüsü
 • Daha güzel görünümlü ve özelleştirilebilir kilit ekranı
 • Dokunmatik destekli Office (Henüz yayımlanmadı)
 • Resmi Facebook Uygulaması

Bilinen yeni özelliklerin yanında dosya gezgini ve başlangıç ekranı üzerinde de bir takım değişiklikler yapıldı.Bunların başında başlangıç ekranına kurulan uygulama ve programların fayansları otomatik olarak başlangıç ekranına yerleşmiyor.Windows 8'de kurduğumuz program ve uygulamaların fayansları otomatik olarak başlangıç ekranına yerleşiyordu.Bu şekilde ekran kaydırmakla bir türlü bitmeyen kısayol çöplüğüne dönüşüyordu.Artık başlangıç ekranını dilediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz ve oraya sadece sizin istediğiniz fayanslar ekleniyor.Windows 8.1'de en çok beğendiğim özellik budur açıkçası.Yeni işletim sisteminden gayet memnun kalan bir kullanıcıyım.Bence bu sürüm kesinlikle Windows 8'e alışamayanlar için bir geçiş sürümü olacaktır.Bunun daha sadece bir deneme sürümü olduğunu unutmayın.Kararlı sürümde çok daha farklı şeyler ile karşılaşmamız olası.

Peki Windows 8.1, Windows 8'e Göre Daha mı Hızlı ? 
Windows 8
Genel olarak sistemde artan bir hızdan bahseden teknoloji siteleri var.Ama ben açıkçası bu hızı fark edemedim.Zaten Windows 8 gerçekten hızlı ve kararlı bir sistemdi.Bu konuda bir sıkıntı yok.Kullanıcıların şikayeti hız değil yapılan radikal değişikliklerdi.Kimisi başlangıç ekranını çok sevdi, kimisi buna bitmek bilmeyen bir nefret duydu.Bu sürümde sanırım herkes için kullanılabilir bir sistem ortaya çıkmış oldu.Önizleme sürümünü kurmanızı tavsiye etmiyorum ama kararlı sürüm çıkınca mutlaka yükseltme yapmanız gerektiğini düşünüyorum.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...