facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Mağaza ve Android Market Arasındaki 10 Fark

Merhaba arkadaşlar.Windows 8'in en güzel yanı Android gibi binlerce uygulamanın ücretli ya da ücretsiz dağıtılması.Windows bu konuda kendini diğer versiyonlarından ayırarak büyük bir devrin başlangıcını yapmış olabilir.Ama yeni işletim sisteminin bu yeni özelliği ile tanışmamızdan bu yana çok zaman geçmesine rağmen mağaza hala kabus gibi kullanışsız ve gösterişsiz durumda.Aynı şeyi içindeki uygulamalar için söylemek mümkün olmasa da, uygulamaların sunuluşu, tanıtımı ve fark edilmesi Google Play'e göre çok geride.Bu yazıda Windows 8 mağazanın eksiklerinden bahsedelim.Eksiklerin daha dikkat çekici olması için çok beğendiğim Android market ile kıyaslama yapmak istiyorum.Windows 8 mağaza ve Android Google Play arasındaki 10 fark.
Windows 8 Mağaza ve Android Market Arasındaki 10 Fark
1-Kategori Sayısı:

Windows 8 mağaza temel olarak 21 farklı kategoriye ayrılmış.Bunlar kendi içinde filtre ile çok daha fazla kategoriye ayrılıyor.(Örneğin, Oyunlar kategorisinde yarış, strateji, aile, çocuk, spor gibi) Ama filtreyi mumla arasan bulmak gerçekten çok zor.Örneğin oyun kategorisinde ki strateji oyunlarını bulmak için öncelikle herhangi bir oyuna girip filtre bölümünde "Strateji"yi seçmek gerekiyor.Google Play markette ise toplam 34 kategori bulunuyor.Bunların sekiz tanesi oyun, diğerleri ise uygulama olarak listelenmiş.Aradığını bulmak çok daha kolay.

2-Vitrindeki Uygulamalar: 

Google Play market üzerinde dikkat çeken uygulamalar hemen karşımızda bulunuyor.Herhangi bir tür ayrımı olmaksızın en güncel ve popüler uygulamaları görebiliyoruz.Windows 8 mağazada ise her kategorinin güncel popüler uygulaması kategori başlığı altında veriliyor.Bu yönden güzelde olsa gündem ve oyunlar dışında her bölümün tek bir vitrin uygulaması bulunuyor.

3-Öneriler:

Andorid Markette öneriler bölümü ve hatta ilgi çeken uygulamalar bölümü var iken Windows 8 mağazada böyle bir şey ne yazık ki yok.

4-Ücretli ve Ücretsiz Uygulamaları Bulma:

Play markette ücretli ve ücretsiz uygulamaları çok rahat bir şekilde bulabiliyorsunuz.Ücretli en çok indirilenler, ücretsiz en çok indirilenler, en çok hasılat yapanlar, ücretli yeni seçeneklerden en iyileri, yeni ve ücretsiz olanlardan en popüler olanlar gibi bölümler bulunuyor.Bunlar sayesinde aradığınız kriterdeki uygulamayı çok rahat bir şekilde bulabildiğiniz gibi en kaliteli uygulamaları milyonlarca uygulama arasından rahatlıkla bulabiliyorsunuz.Windows 8 mağazada ise ücretli ve ücretsiz ayrımı ne yazık ki bulunmuyor.Bir uygulamanın ücretli ya da ücretsiz olduğunu ancak uygulama sayfasına giriş yaptığınızda öğrenebiliyorsunuz ki bu çok büyük bir eksik.

5-Editörün Seçimi: 

Windows 8 mağazada editörün seçimi diye bir şey yok.Hatta editör olduğundan bile şüpheliyim açıkçası.Google Play markette editörün öne çıkardığı uygulamaları görebiliyorsunuz.

6-Dil ayrımı ile arama:

Her iki sistemde de Türkçe uygulamalara erişmek için özel bir araç bulunmuyor.

7-Arama yapma:

Daha geniş bir kategori ve arşive sahip olduğu için şüphesiz Andorid için uygulama aramak çok daha kolay.Windows 8 mağazada arama yapmak için arama kutusunu kullanmanız gerekiyor.Mağaza üzerinde herhangi bir arama fonksiyonu bulunmuyor.Bu iyi mi yoksa kötü mü karar sizin.

8-Uygulama Sayısı:

Windows 8 mağaza uygulama sayısı için açıklanmış resmi bir rakam olmamasına rağmen bir site bundan üç ay kadar önce mağaza uygulama sayısının 35 bini geçtiğini iddia etmişti ve biz buna blog'ta yer vermiştik.Şuan ki resmi rakam kesinlikle bir gizem.Andorid marketteki uygulama sayısı resmi rakamlara göre 700 bini geçmiş bulunuyor.Tabi ki Windows 8'in çok daha sonra kulvara girdiği gerçeğini göz önüne alırsak bu rakamlar çok normal.

9-Uygulama Güncelleme:

Her iki sistemde uygulama güncelleme için anında bildirim verme özelliğine sahip.Windows 8 uygulama güncellemeleri için sağ üst köşede bilgilendirme yaparken aynı zamanda başlat ekranı üzerindeki mağaza fayansı üzerinde de güncelleme uyarısı veriyor.Her iki sistemde toplu uygulama güncelleme desteği veriyor.

10-Puanlama ve İnceleme Yazma:

Windows 8 mağaza ve Android market inceleme yazmanıza ve yıldız ile oylama yapmanızı izin veriyor.Ama Andorid marker aynı zamanda beş yıldızın tam grafiğini vererek kaç kişinin tam puan verdiğini gösterebiliyor.Windows 8 ise puan ortalaması ile yıldız grafiğini gösteriyor.

Genel olarak Windows 8 mağazanın eksiklerinden bahsetmek istedim arkadaşlar.Eksik çok ve düzeltilecek mi, yenilenecek mi bilinmiyor.Umarım mağazayı daha anlaşılır ve daha güzel bir tasarım ile görebileceğiz çok yakında.İyi bloglar.

1 yorum :

  1. Adsız10:17

    Elinize sağlık gerçekten çok haklı noktaları bulmuş ve objektif olarak konuya değilmişsiniz sizi tebrik ederim böyle güzel bir yazıdan ötürü bir kere daha windows8li farkını ve kalitesini ortaya koymuş yazılarınızın devamını bekliyorum... dilerim Microsoft'tan bir yetkili bu yazıyı okur ve bu şikayetleri görüp düzeltir tekrardan çok teşekkürler

    YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...