facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 İşlem Merkezi Nedir, Nasıl Kullanılır

İşlem Merkezi
İşlem merkezi ilk olarak Windows Xp Service Pack 2'de tanıtıldı ve o zamandan beri sürekli olarak güncellendi.Windows 8'in güvenlik ve istikrarını arttırmayı amaçlayan, sistemin düzgün çalışmasını sağlayacak uyarıları görüntüleyen ve eylemlerin gerçekleşmesini sağlayan merkezi bir noktadır.Her zaman ayarları açmanın birden fazla yolu olduğu gibi işlem merkezine de ulaşmanın bir çok yolu vardır.Bu yazıda işlem merkezini tanımadan önce onu hangi yollar ile açabileceğimizi inceleyelim.İşlem merkezini açmanın 3 yolu vardır.

1.Yol: Başlat Ekranı Araması
İşlem Merkezi
Arama ile ulaşılmayacak neredeyse hiç bir şey yok.Arama yapmanın amacı zaten kısa yoldan ulaşmak ya da bulunamayanı hemen bulmak için kullanılan bir yöntem.Tabi işlem merkezini de açmak için kısayol olarak arama yapabiliriz.Arama kısayolu (Win + F) tuşuna basın.Ya da sağ yardımcı bar üzerinden fare yardımı ile arama kutusunu açın.Arama kutusuna "İşlem" yazarak ulaşabilirsiniz.

2.Yol: Görev Çubuğu Simgesinden Açma
İşlem Merkezi
Görev çubuğundan işlem merkezini bayrak simgeler.Bu bayrak her zaman oradadır.Tabi siz işlem merkezini kapatırsanız orada olmayacaktır.Eylem merkezinin açık olduğunu varsayarak simgeye tıklayıp "İşlem merkezini aç" diyerek ulaşabilirsiniz.

3.Dosya Yöneticisinden Ulaşma
İşlem Merkezi
Dosya yöneticisinden her şeye ulaşabilirsiniz.Ama bu uzun bir yoldur.Açmak için "Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\İşlem Merkezi" yolunu izleyin.

İŞLEM MERKEZİ
İşlem Merkezi
İşlem merkezi iki ana bölüme ayrılır.Bunlar güvenlik ve bakım.Sol tarafta yapılandırmanız için bir çok önemli ayar bulunuyor.Ana bölümde ayrıca sorun giderme ve kurtarma seçenekleri var.Sistem hatalı çalıştığında bu araçlara ihtiyacınız olabilir.Güvenlik merkezinde her şeyden önce güvenlik duvarının aktif olup olmadığı kontrol edilir.Daha sonra güncellemeler için uyarı verilir.Yeni güncelleme ya da yüklenmemiş güncelleme var ise uyarı verilir.

GÜVENLİK

  • Ağ güvenlik duvarı : Kesinlikle açık olaması gereken bir özelliktir.İşlem merkezi bu konuda size bilgilendirme yapacaktır.
  • Windows Update: Bilgisayarının risk altına girmemesi için gelen güncelleme paketlerini otomatik olarak yükler ya da uyarıda bulunur.
  • Virüsten Koruma: Herhangi 3. parti bir güvenlik yazılımı kurulmamış ise uyarı verecektir.Örneğin AntiVir desktop güvenlik yazılımını kurduğunuzda bu uyarıyı görmeyeceksiniz.
  • SmartScreen: Ne yazık ki bu özellik sadece İnternet Explorer ile aktif olmaktadır.SmartScreen Filtresi, Internet Explorer'da kimlik avı web sitelerinin algılanmasına yardımcı olan bir özelliktir. SmartScreen Filtresi zararlı kod içeren yazılım ve kötü amaçlı yazılımların yüklenmesine karşı korunmanıza da yardımcı olur. Söz konusu programlar, yasadışı, virüslü, sahte veya kötü amaçlı davranışlar sergiler.
İşlem Merkezi
İşlem merkezi ayarlarını değiştirerek verilen uyarılarda kısıtlama yapabilirsiniz.Pencerede sol taraftan bulunan "İşlem merkezi ayarlarını değiştir" sekmesine bastığınızda dilediğiniz uyarıları kaldırabilirsiniz.Varsayılan olarak tüm uyarılar açık durumdadır.Bu uyarıları kapatarak bir nevi işlem merkezini kapatmış olursunuz.Ama sadece masaüstü işlem merkezi uyarılarını ve simgelerini kapatmak istiyorsanız görev çubuğuna sağ tıklayıp özelliklere basın.
İşlem merkezi
Açılan pencerede bildirim alanının karşısındaki "Özelleştir" tuşuna basın.Gelen menüde "İşlem merkezi"ni bulun.Simge ve bildirim göster, simge ve bildirimleri gizle ve yalnızca bildirim göster seçenekleri bulunuyor.Yalnızca bildirim göster seçeneği ile ikondan kurtulup sadece uyarı olduğunda işlem merkezi ile karşılaşabilirsiniz.

İŞLEM MERKEZİ UYARILAR VE RENK KODLARI
İşlem Merkezi
İşlem merkezi uyarıları otomatik olarak sağ alt köşede balon ile verilir.Sizde uyarıların ne kadar önemli olduğunu renklerinden anlayabilirsiniz.Kırmızı renkteki uyarılar kesinlikle çok ciddi, sarı renktekiler ise daha önemsiz uyarılardır.
İşlem Merkezi
Bir uyarı aldığınızda sağ alt köşede balon açılacaktır.Varsayalım bu uyarıyı görmediniz, o zaman siz uyarı ile ilgili eylem yapana kadar simgenin üzerinde bir çarpı işareti olacaktır.Sorunları çözmek için İşlem merkezini ziyaret edin.Sonuç olarak işlem merkezi bir karar mekanizmasıdır.Size uyarılar verir, sizde işletim sisteminizin istikrarı için bu uyarılara göre eylemleri gerçekleştirebilirsiniz.Bu konu ile ilgili görüş ve sorularınızı konu altında belirtebilirsiniz.Umarım yararlı bir yazı olmuştur.İyi bloglar.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...