facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Dosyalarını Etkilemeden Bilgisayarı Yenileme

Windows 8
Bilgisayarınız kötü çalışıyor ise Windows 8'de dosyalarınızı ve kişisel ayarlarınızı kaybetmeden yenileme yapmak mümkün.Bilgisayarınızı tedavi etmek ve tekrar sağlıklı çalışmasını sağlamak için en hızlı yol budur.Dosyalarınızı etkilemeden kişisel bilgisayarınızı yenilemenin nasıl yapılacağını inceleyelim.Hemen gözünüz korkmasın çünkü bu başta da dediğim gibi en basit yenileme yöntemidir.Orta düzey bir bilgisayar kullanıcısının çok rahat bir şekilde yapabileceği bir işlemdir.Bu işlemi yapmadan önce nelerin değişeceğini ve nelerin kalacağını bilmeniz gerekiyor.Bu yazının asıl amacıda size bunu göstermektir.

Neler Aynı Kalacak;
 • Dosyalarınız ve kişiselleştirme ayarlarınız değişmeyecek.
 • Windows Mağazasın'dan alınan uygulamalar korunacak
 • Kaldırılan uygulamaların listesi masaüstünüze kaydedilecek.
Neler Aynı Kalmayacak;
 • Kişisel bilgisayar ayarlarınız varsayılan değerlerine değiştirilecek.
 • Disklerden veya web sitelerinden yüklediğiniz uygulamalar kaldırılacak
Yani kısacası yenileme sonrası bilgisayarınızda bulunan hiçbir dosya ya da klasör silinmeyecektir.Sadece kurduğunuz programları ve oyunları tekrar kurmanız gerekecektir.Şimdi nasıl yapılacağına bakalım.
Bilgisayar ayarlarını değiştir
Sağ üst köşeden yardımcı yan barı kullanarak "Ayarlar" sekmesine tıklayın.Burada "Bilgisayar ayarlarını değiştir" yazısına tıklayın.Daha sonra ayarlar menüsünde "Genel" sekmesine tıklayın.
Dosyalarınız etkilemeden kişisel bilgisayarınızı yenileyin
Burada "Dosyalarınızı etkilemeden kişisel bilgisayarınızı yenileyin" ile yenileme işlemine başlayabilirsiniz.
kişisel bilgisayarınızı yenileyin
İşlemin ilk bölümünde Windows 8 size bir uyarıda bulunuyor.Nelerin değişeceği ve nelerin değişmeyeceğini söylüyor.Dikkat, bu aşamadan sonra Windows 8 kurulum Diskine ihtiyacınız vardır.
kişisel bilgisayarınızı yenileyin
Disk olmadığı taktirde yukarıdaki hatayı alırsınız.Yüklemeden sonra bilgisayarı açtığınızda başlat ekranında tüm uygulamaların durduğunu ve kişisel dosyalarınızda hiçbir değişiklik olmadığını göreceksiniz.Sadece masaüstünüzde "Removed Apps.html" adlı bir dosya göreceksiniz.Bu dosya kaldırılan tüm programların bir listesini içeriyor.Hemen sitelerinden indirip tekrar kurmanız için size yardımcı olacaktır.Ayrıca Windows'un kurulu olduğu dizine de bir bakmanızda fayda var.Çünkü orada da "Windows old" adlı bir klasör var.Kaldırılan tüm dosyaların bir yedeğini de orada bulacaksınız.En az veri kaybı ile sistemi olası sorunlardan kurtarmak için başvuracağınız ilk yöntem bu olsun.Umarım yararlı olur.Bir sonraki yazıda Windows 8'i fabrika ayarlarına nasıl döndürebileceğimizi işleyeceğiz.İyi bloglar.

4 yorum :

 1. başlayın tuşuna basınca hiçbir şey olmuyor sadece ekran kitleniyor enter tuşuna basınca açılıyo bukadar :(

  YanıtlaSil
 2. ayarlarda genel yok ?

  YanıtlaSil
 3. Adsız19:34

  merhaba. laptopumu yeniledim ve bütün yüklediğim oyun ve programları kaldırmasına rağmen sildiği kadar hafıza açılmadı. tekrar programları ve oyunları yüklemem için o kadar hafıza yok :( yardımmmm

  YanıtlaSil
 4. Lütfen bekleyin hazırlanıyor diyor ve başka birşey olmuyor

  YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...