facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Disk Temizleme Uygulaması İle Daha Fazla Yer Açın

disk temizleme
İşletim sisteminizi boş bir oda gibi düşünün.Odaya ilk ziyaret ettiğinizde odada çok daha fazla adım atacak yer olacaktır.Siz eşyalarınızı yerleştirdikçe oda dahada daralacak ve sonunda sınırları olan bu alan adım atılmayacak bir hale gelecektir.Böyle bir durumda yapılacak ilk şey gereksiz eşyaları odadan çıkartmak ve daha fazla alan açmaktır.İşte Windows sistemi de depolama alanlarına bu şekilde davranır.Sizin koyduğunuzdan daha fazla alanının kullanıldığını fark etmemek mümkün değil.Sistem geçici klasörler ve dosyaları, arşivleri, küçük resimleri ve daha bir çok şey için alan işgal ederler.
Tabi ki bunlar sistemin daha sağlıklı çalışması için tutulması gereken ama bir zaman sonra silinmesi zorunlu olan fazlalıklardır.Gereksiz ve geçici dosyaları temizlemek için 3. parti programlar kullanmanız gerekmiyor.Windows 8'in içinde disk temizleme aracı bulunmaktadır.Bu araç ile daha fazla yer açmanız mümkündür.Bu yazıda bundan bahsedeceğiz.Öncelikle disk temizleme aracını nasıl açabileceğimize bir bakalım.

Yöntem 1: Denetim Masası İle
Disk temizleme
Dosya gezgininde "Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Yönetimsel Araçlar" yolunu izleyerek programı çalıştırabilirsiniz.

Yöntem 2: Başlangıç Ekranı Araması İle
Disk temizleme
Daha kısa bir yol her zaman Windows 8 için söz konusu oluyor.O yüzden bu kısayolu da belirtelim.Arama kutusunu klavyeden (Win + F) tuşlarına basarak açabilirsiniz.Arama kutusuna "Disk Temizleme" yazdığınızda, arama filtresini de "Ayarlar" olarak seçtiğinizde "Gereksiz dosyaları silerek diskte yer aç" sekmesine tıklayıp açabilirsiniz.

Disk Temizleme Uygulaması
Disk temizleme
Bu uygulama ile herhangi bir paket program kullanmadan sürücüler üzerinde hızlı bir şekilde temizlik yapabilirsiniz.Temizlik yapmak size daha çok yer (alan) kazandıracağı gibi aynı zamanda sistem performansını da büyük ölçüde arttıracaktır.Aracı ilk çalıştırdığınızda hangi sürücü üzerinde (C,D,E...) temizlik yapmak istediğinizi soracaktır.Bunlardan herhangi birini seçerek devam edin.
Disk temizleme
Silinebilmesi uygun olan dosyaların taranması bir kaç dakika sürebilir.Bunun bitmesini beklemeniz gerekiyor.Resimde görüldüğü gibi sadece "C" üzerinde 5.22 GB silinebilecek dosya bulunmaktadır.Bu azımsanacak bir boyut değildir.Ama burada silmek istemeyeceğiniz dosyalar olabilir.Windows bunu da sizin için düşünmüş ve bazı seçenekler sunmuştur.
Disk temizleme
Karşıdan yüklenen program dosyaları
Geçici İnternet Dosyaları
Geri Dönüşüm Kutusu
Kurulum Günlük Dosyaları
Geçici Dosyalar
Küçük Resimler
Kullanıcıya göre arşivli Windows Hataları
Sistem tarafından arşivlenen Windows dosyaları
Kaldırabileceğiniz başlıkla bu şekilde.Her birinin ne kadar boyut işgal ettiği karşılarında yazıyor.Hepsini silmeniz de bir sakınca olmadığı gibi çok az alan işgal edenleri de silmeniz gerekmez.Umarım yararlı olur.İyi bloglar.

1 yorum :

  1. yardımlarınız için teşekkürler. Sildikten sonra hemen C klasörüne baktığımda bir değişiklik göremedim. Bilgisayarımı kapatıp açsam durum değişir mi.

    YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...