facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Kayıt Defteri Nedir, Ne İşe Yarar

kayıt defteri
Merhaba arkadaşlar.Bir arkadaşımız kayıt defteri (Regedit) nedir ve ne işe yarar diye soru sormuştu.Kısaca anlatmamı istemişti ve bende tabi ki neden anlatmayayım dedim.Blog üzerinde kayıt defteri ile ilgili düzenlemeler, ayarlar, değişiklikler hakkında yazılarım olmuştur.Tüm Windows sürümlerinin dolayısıyla Windows 8'in de en önemli bilgilerin bulunduğu, sistemin çalışmasını sağlayan veritabanı'dır.Bu yazıda kayıt defteri başlıkları hakkında kısaca bilgi verelim.

Kayıt defteri Nedir ? 

Windows'ta bulunan donanım, programlar, kullanıcı profilleri ve önemli bilgileri içeren veritabanı'dır.

Kayıt Defteri Ne İşe Yarar ?

Sisteminizin çalışabilmesi, oturum açabilmeniz ve yüklü programların çalıştırabilmesi için kayıt defteri gereklidir.Sistem bir çok eylemde önce kayıt defterine bakar ve oradan aldığı bilgilere göre hareket eder.

Kayıt defterinde değişikliğe ihtiyaç var mı ? 

Hayır değişiklik yapmamız gerekmez.Hiç bir değişiklik yapmadan da sistem çalışmaya devam edecektir.Ama Windows üzerinde özelleştirme yapma ve performans artışı sağlamak için kayıt defteri üzerinde değişiklik ve düzenlemeler yapabiliriz.Neredeyse 3.parti tüm bakım programları kayıt defteri üzerinde iyileştirmeler yapar.

Kayıt defteri değişiklikleri hatalara yol açar mı ? 

Evet, kayıt defterindeki en ufak değişiklikler ve düzenlemeler bazen büyük hatalara yol açabiliyor.Bu yüzden değişiklik yapmadan önce bu konuda bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Kayıt defterine nereden ulaşabilirim ?

Windows 8 üzerinde (Win+X) tuşuna basıp çalıştır kutusunu açın.Çalıştır kutusuna (Regedit) yazarak ulaşabilirsiniz.

Kayıt Defterinde Ne Nedir ? 

Düzenlemeden önce anahtarları ve girdiler temel olarak bilmeniz gerekiyor.Kayıt defteri de Windows'un diğer ayarları ve dosyaları gibi belli bir düzen içerisinde bulunuyor.
kayıt defteri
HKEY_LOCAL_MACHINE 
Her kullanıcı için aynı olan bu değerler bilgisayarda yer alan donanım ve yazılım ayarları üzerine bilgiler içerir. bu anahtarın altında da 7 alt anahtar bulunur. 

HKEY_CURRENT_CONFIG  
HKEY_LOCAL_MACHINE ile bağlantılı olarak o anki donanım konfigürasyonu ile ilgili bilgileri içerir.

HKEY_CLASSES_ROOT  
Sürükle bırak işlemleri ile ilgili yazılım ayarları, kısa yol ve tüm diğer kullanıcı ara birimi ile ilgili bilgileri içerir. Burada ilişkilendirilmiş her dosya için bir alt anahtar daha bulunur.

HKEY_CURRENT_USERS  
O an oturumu açık onun kullanıcı ile ilgili bilgileri içerir. Burada 7 alt anahtar daha bulunur.

HKEY_USERS  
Tüm kullanıcı ayarları burada bulunur.

Kayıt defteri (Regedit) hakkında herhangi bir sorunuz olursa buradan sorabilirsiniz arkadaşlar.İyi bloglar.

2 yorum :

  1. merhabalar çok begendim benim sunumum var fakat kayıt düzenleme yazılımları ile alakalı güzel bir video ve yazılar bulamadım yardımcı olurmusunuz

    YanıtlaSil
  2. Adsız13:56

    İnternetle ilgisi var mıdır

    YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...