facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

İpucu, Yüklü Windows 8'in Sürümünü Nasıl Öğrenirim

Bir arkadaşımız böyle bir soru yöneltmiş.Bir bilgisayarda yüklü Windows 8 sürümünü nasıl öğrenebileceğini sormuş.Bu sorunun birden fazla cevabı var.Çünkü hangi sistem olduğunu bir çok farklı yerden öğrenebiliyorsunuz.Bilgi gerektiren bir çözümü yoktur ama yinede cevaplanması gereken bir sorudur.O yüzden bu yazıda yüklü sistemin hangi versiyon olduğunu öğrenmek için bir takım yolları inceleyelim.

Yöntem 1: Sistem Penceresi İle Öğrenme
Windows 8 Sistem
En çok bilinen ve kullanılan yöntemdir.Denetim masası üzerinde "Sistem ve Güvenlik" kategorisi içindeki "Sistem" sekmesine tıklayın.Ya da alternatif olarak masaüstü üzerinde "Bilgisayarım" ikonuna sağ tıklayıp "Özellikler"e basarak da sistem penceresine ulaşabilirsiniz.
Windows 8 Sistem
Resimde görüldüğü gibi Windows 8 Pro sürümünü öğrenmekle kalmadık ayrıca sistem türünün "64 bit İşletim sistemi, X64 tabanlı işlemci" olduğunu da öğrenmiş olduk.Sistem sürümü ile birlikte 32 ya da 64 bit olup olmadığına da buradan bakabilirsiniz.Yalnız sürüm numarası ve yapı numarası ile ilgili bir bilgi burada görüntülenmiyor.

Yöntem 2: Kilit Ekranı Üzerinde (Sadece Windows 7)
Windows 7 kilit ekranı
Hala Windows 7 kullanıyor iseniz kilit ekranı üzerinde Windows sürümünün yazılı olduğunu göreceksiniz.Ne yazık ki bu Windows 8'de görüntülenmiyor.Yeni sistemin kilit ekranı baştan aşağı yeniden tasarlanmıştır.

Yöntem 3: Winver Komutu İle Öğrenme
Winver
Bu da farklı ve pek bilinmeyen bir yöntemdir.Çalıştır kutusuna ulaşmak için (Win + X) gizli yardımcı menüyü açın ve çalıştır kutusuna "Winver" komutunu yazın.
Winver
Burada sürümün Windows 8 Pro olduğu görüntüleniyor.Ayrıca sürüm ve yapı numarasını ancak buradan görüntüleyebiliyorsunuz.

2 yorum :

 1. Bende Windows 8.1 in yanında hiç bir şey yazmıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Windows 8 ve 8.1'in üç tane sürümü var.

   1-Windows 8
   2-Windows 8 Pro
   3-Windows 8 RT

   Eğer hiçbir şey yazmıyorsa siz ilk sürüme sahipsiniz demektir.Sürümler arasındaki farkı görüntülemek için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

   http://www.windows8li.com/2012/04/windows-8-surumleri-karslastrma.html

   Sil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...