facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

İpucu, Program Ve Uygulamaların Boyutlarını Öğrenmenin 4 Yolu

Yer açma
Eğer sisteminizde yer açmak istiyorsanız öncelikle Programların ve Uygulamaların boyutlarını öğrenmeniz gerekiyor.Program ve uygulamalarının boyut bilgilerine ihtiyacınız var ise öğrenmenin bir kaç yolu vardır.Windows 7'den farklı olarak Windows 8'de bir de başlat ekranı uygulamaları bulunuyor.Bu uygulamalarında boyutlarını öğrenmek için iki farklı yol vardır.Bu yazı yer işgal eden program ve uygulamalarınızın kapladıkları alanları Windows 8 üzerinde öğrenmeniz için bir takım ipuçları içeriyor.Şimdi hep birlikte bu yöntemlere bakalım.İlk iki yöntem programlar için, diğer iki yöntemse uygulamalar içindir.

Yöntem 1: Program Ve Özelliklerden Öğrenme
Program Ve Özelliklerden Öğrenme
En çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir.Dosya gezgininde "Denetim Masası\Programlar\Programlar ve Özellikler" yolunu izleyin.Buradan boyut filtresini kullanarak en çok yer kaplayan programları tespit edebilirsiniz.Yalnız burada Windows 8 başlat ekranı üzerindeki uygulamaları göremezsiniz.Onun için 3 ve 4. yönteme bakın.

Yöntem 2: Program Klasöründen Öğrenme
Program Klasöründen Öğrenme
Programların yüklü bulunduğu klasörü bulup (Genelde Program Files içindedir), sağ tıklayıp dosya özellerine bakarak kapladığı alanı rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Yöntem 3: Uygulama Boyutlarını Öğrenme
Uygulama Boyutlarını Öğrenme
Windows 8 uygulamaları, programlar gibi program ekle kaldır üzerinde görüntülenemez.Yükleme yeri varsayılan olarak program files'ta değildir.Uygulamaların hepsi tek bir klasörde toplanır.Onun için yöntem 4'e bakınız.Uygulama boyutları için sağ yardımcı bardan "Ayarlar"a girin.Daha sonra "Bilgisayar ayarlarını değiştir"e basın.Burada "Genel" sekemsinde bulunan "Kullanılabilir depolama alanı" başlığının altındaki uygulama boyutlarını görüntüle yazısına tıklayın.
Uygulama Boyutlarını Öğrenme
Burada en çok yer kaplayan ve en az yer kaplayan uygulamaları rahatlıkla ayırt edebilirsiniz.Disk alanından kazanmak için en çok alan işgal eden uygulamaları kaldırmak mantıklı bir çözüm olacaktır.

Yöntem 4: Uygulama Kurulum Klasörü
Uygulama Kurulum Klasörü
Uygulama kurulum klasörü mağazadan indirdiğiniz tüm uygulamaların bulunduğu bir klasördür.Ulaşmak için "C:\Program Files\WindowsApps" yolunu izleyin.Yalnız bu klasör varsayılan olarak gizlenmiş durumdadır.O yüzden dosya gezgini üzerinde görünüm menüsünden gizli öğeler'i açmanız gerekiyor.WindowsApps içinde her uygulamanın boyutunu dosya özelliklerine bakarak bulabilirsiniz.Umarım yararlı bir yazı olmuştur.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...