facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

İpucu, Bilgisayarınızın IP Adresini Öğrenmenin 3 Farklı Yolu

Ip adres
IP adresi (İngilizce: Internet Protocol Address), internete ya da diğer herhangi bir ağa bağlı cihazların, ağ üzerinden birbirlerine veri yollamak için kullandıkları adres.IP adresi ve İnternet protokolü adresi bilgisayarınızdan yazıcı ve diğer cihazlara, akıllı telefonlara bağlanmak, ağ aygıtlarını belirlemek için kullanılan sayısal bir etikettir.IP adresini öğrenmek iki ya da birden çok bilgisayarı birbirine bağlamak için bu adrese ihtiyacınız olabilir.Bu yazıda Windows 8 üzerinde IP adresi öğrenmek için 3 farklı yoldan bahsedelim.Sadece Windows 8'de bilgisayarınızın IP adresini öğrenme yollarını yazıyorum.Diğer sistemlerde farklı yöntemler ya da burada olmayan yöntemler olabilir.
Yöntem 1: Komut İstemi İle IP Adresi Öğrenme
Ip adres öğrenme
Komut satırına basit bir kod yazarak IP adresinizi öğrenebilirsiniz.Komut satırını açıp, "İpconfig" komutunu verip kolaylıkla öğrenebilirsiniz.Bilinen bir yöntemdir.

Yönem 2:Ağ Paylaşım Merkezinden IP Adresi Öğrenme
Ağ paylaşım merkezi
"Denetim Masası\Ağ ve Internet\Ağ ve Paylaşım Merkezi" yolunu izleyin.Ağ bağlantıları penceresinde, sol tarafta bulunan "Başdaştırıcı ayarlarını değiştirin" sekmesine tıklayın.
Açılan pencerede bağlı bulunan ağa sağ tıklayıp özelliklere basın.Ya da çift tıklama da yapabilirsiniz.
Ağ ayrıntılar
Açılan pencerede "Ayrıntılar"a basın.
Ağ bağlantısı ayrıntıları
Bu şekilde de IP adresi hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yöntem 3: Powershell İle IP Adresi Öğrenme
Powershell
Powershell, sistem yöneticileri ve uzman kullanıcılar için tasarlanmış komut satırı bazında bir kodlama dilidir. .NET Framework kütüphanesini destekler, Powershell Kullanıcılar için windows’da çalışır durumda olan uygulamaların yönetimini ve denetlemelerini otomatize etmesine yardımcı olur.Powershell kullanarak bir komut ile IP adresini öğrenebilirsiniz.Açmak için (Win+X) kısayol menüsünden çalıştır kutusunu açın.Çalıştır kutusuna "Powershell.exe" yazın ve çalıştırın.
Powershell
Açılan Powershell komut satırı penceresinde sadece "Gip" komutunu vererek IP adresinizi öğrenebilirsiniz.Bu yöntemler dışında bildiğiniz başka yöntemler var ise yazı alında belirtirseniz sevinirim.İyi bloglar.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...